... Punkerke Pussy Riot prepevale v moskovski cerkvi...
... Ruski predsednik Medvedev o kraji volitev Boria Jelcina...
... Mednarodni vrh o Somaliji v Londonu...
... Francozinje vsaj uradno le še gospe...
... Na naftni ploščadi ob obali Nigerije bo še gorelo...
7.05
Punk bend Pussy Riot, ki združuje štiri dekleta, je stopil na oltar moskovske cerkve ter v punk stilu začel prepevati pesmi, ki problematizirajo ruski vsak dan. Devico Marijo so prosile, da se pridruži feminističnemu gibanju, boga pa, da Ruse osvobodi Putina. Prepevale so pet minut, nato pobegnile, a so jih le ujeli policisti in sedaj čakajo na razsodbo. Javnost je zgrožena a pop Andrej Kurejev v zagovor dekletom pravi, da bi tovrstno vedenje bilo povsem običajno in sprejemljivo za časa Petra Velikega.
Ruski predsednik Dmitrij Medvedev pa medtem trdi, da člani opozicije lažejo, ko trdijo da je na nedavnem sestanku z njimi sedanji predsednik povedal, da so bile volitve leta 1996 na katerih je zmagal Boris Jelcin prirejene oziroma, da so bili glasovi ukradeni opozicijskim kandidatom. Medvedev naj bi to povedal v kontekstu pretirane skrbi opozicije za poštenost izvedbe prihajajočih volitev.
V Londonu pa pričakujemo novo veliko mednarodno zavezo pomoči Somaliji. Predstavniki več kot 40ih držav bodo tam proučevali možnosti in določili najbolj smotrno za ureditev razmer v državi, ki že desetletja bije notranje boje, predvsem pa si bodo državniki prizadevali zmanjšati vpliv piratstva na morske tržne linije.
8.05
Vrhovno sodišče v Izraelu je vlado napotilo k spremembi zakona, ki dovoljuje ortodoksnim židom izogib služenju vojaškega roka. Takih naj bi bilo kar 60 tisoč na letni ravni. Vladajoča koalicija se trese, liberalni del bi si želel več servilnosti s strani vseh državljanov, medtem ko je konzervativni del zgrožen nad predlaganim, še posebej tistemu delu, ki bi dovolil uporabo javnega prevoza ob sobotah.
Medtem v Združenih državah Amerike na sodišču razsojajo o odločitvi trgovske mreže Olimpiya Food, da na svoje police ne uvršča izraelskih proizvodov. Sicer naj bi jim to omogočal prvi amandma, a tožitelji, ki naj bi bili povezani z izraelskimi oblastmi o tem niso prepričani.
V Siriji preminula novinarja časnika The Sunday Times, Marie Colvin in Remi Ochlik, ki sta poročala iz obleganega mesta Homs, naj bi bila namerno ubita. Tako trdi novinar francoskega časopisa Liberation Jean-Pierre Perrin, saj da je bil obveščen, da bo Sirska vojska nameroma bombardirala njihov tiskovni center. Prav tako naj bi presegli radijske sporočila med oficirji vojske, ki so novinarjem grozili s smrtjo.
9.05
Francozinje bodo odslej deležne še ene diskriminacije manj. Borke za ženske pravice so kot krivično in diskriminatorno dojemale izraz »mademoseille«, gospodična, vsaj kar se tiče uporabe pojma v uradnih listinah. Od lanske jeseni so svoje napore usmerile v odpravo določbe, ki v uradnih listinah ločuje ženske na poročene in neporočene, prisluhnil pa jim je kar sam premier Francois Fillon, ki se je osebno zavzel za spremembo.
Avstralska premierka Julia Gillard je napovedala glasovanje o zaupnici njenemu vodenju vladajoče laburistične stranke po odstopu ministra za zunanje zadeve Kevina Rudda s katerim sta v sporu že več let. Gillardova si želi vodit stranko v prihodnje in verjame, da lahko ponovi zmagoviti rezultat na naslednjih parlamentarnih volitvah, medtem ko Rudd vidi sebe kot boljšega kandidata za obe funkciji.
Nekdanja predsednica Filipinov Gloria Arroyo, ki je deželo vodila med leti 2001 in 2010 se je zjasnila za nedolžno po prebrani obtožnici, ki jo bremeni ponarejanja rezultatov volitev senatorjev v letu 2011. To je sicer prva v seriji obtožnic proti Arroyevi, proces pa naj bi bil znanilec novih časov za Filipine, ko naj bi odgovorni odgovarjali za svoje napake.
10.05
V Afganistanu se nadaljujejo protesti širom države, kot odgovor ameriški vojski, ki je zažgala Koran in drugo islamsko literaturo. Talibani opominjajo, da protesti niso dovolj in pozvali ljudi k napadu vojaških baz in njihovega osebja, saj naj bi to bila lekcija, ki si jo zaslužijo.
Energetski gigant Chevron sporoča, da ogenj na naftni ploščadi deset kilometrov od obale Nigerije še mesece ne bo ukročen, da pa nafta več ne uhaja. Gori že mesec dni, vse od eksplozije, zaradi katere sta umrla dva delavca, obalni prebivalci pa zapuščajo svoja bivališča, saj naj bi izlivi nafte zastrupili ribe, z ulovom katerih se prehranjujejo in služijo kruh.
Minister za pravosodje in javno upravo Senko Pličanič je prepričal svet Liste Virant, da predlog o premestitvi tožilstva pod ministrstvo za notranje zadeve, ki jo je prav ta stranka predlagala ni ustrezna poteza. Tako naj bi tožilstvo ostalo pod pristojnostjo pravosodnega ministrstva s čimer se načeloma strinjajo tudi druge stranke koalicije, seveda v primeru, da se Pličanič uskladi s predsedujočim največje v koaliciji, Janezom Janšo.