Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
BRITOFF PORUŠENE BIN LADNOVE STAVBE (713 bralcev)
Ponedeljek, 27. 2. 2012
Urh



... v Egiptu se je pričelo sojenje 43 aktivistom ...
... pakistanske varnostne sile začele nenapovedano rušiti zadnje bivališče Osame bin Ladna ...
... stran Baracka Obame na socialnem omrežju Google+ zasulo na stotine komentarjev v kitajščini ...
... aktivisti Civilne iniciative izbrisanih ob 20. obletnici izbrisa opozarjajo na krivice ...
... v Senegalu so potekale sporne predsedniške volitve ...
... Julia Gillard je na internih volitvah avstralske Laburistične stranke premagala Kevina Rudda ...

ob 7:05

V Egiptu se je pričelo sojenje 43 aktivistom, ki so obtoženi, da so za delovanje nevladnih organizacij iz tujine nezakonito prejemali finančna sredstva ter so posledično nezakonito vodili nevladne skupine. Med obtoženimi aktivisti so tudi tujci, med drugim 19 Američanov, Washington pa poziva k umiku vseh obtožb. Tožilec je na sodišču v predmestju Kaira včeraj prebral obtožnico zoper aktiviste, pri čemer je poudaril, da je njihovo domnevno nezakonito prejemanje sredstev oslabilo suverenost Egipta, ki mu je v teh časih primanjkuje.

Večina aktivistov se sicer sojenja ni udeležila, 14, ki se jih je pojavilo na sodišču, pa jih je zanikalo očitana jim nezakonita dejanja. Vsi prisotni obtoženci naj bi bili Egipčani in so odgovarjali v arabskem jeziku.

Pakistanske varnostne sile so začele nenapovedano rušiti zadnje bivališče Osame bin Ladna, trinadstropni kompleks v mestu Abotabad, kjer je več let pred smrtjo v anonimnosti živel vodja mreže Al Kaida. Doslej so porušili več kot polovico kompleksa, nakar pa so dela zaradi neznanih razlogov ustavili. Novinarji zaradi blokade dostopa do kompleksa s strani policije fotografij rušenja niso smeli posneti, tako da se še ne ve, če je nenadni ustavitvi rušenja kompleksa botrovala višja sila ali kaj drugega. Tudi uradni razlog za rušenje objekta za enkrat še ni znan, verjetno pa ga ne rušijo zato, ker je bil zgrajen na črno.

Slovenska policija se z blokado dostopa novinarjev do rušenja kakšne stavbe, v kateri je prebivala pomembna zgodovinska osebnost, trenutno ne ukvarja, je pa ugotovila napad na lastne spletne strani. Zloraba se je zgodila na strežniku, ki je dostopen z interneta in na katerem so samo podatki, ki so namenjeni javnosti, ni pa prišlo do vdora v operativni del sistema, v katerem so operativni in drugi zaščiteni podatki. Del te vsebine je neznani storilec zamenjal z žaljivo vsebino, ki je bila vidna na angleški verziji spletne strani policije. Dostop do zlorabljene spletne strani je na žalost že začasno ukinjen.

ob 8:05

Stran predsednika Združenih držav Amerike Baracka Obame na socialnem omrežju Google+ je zasulo na stotine komentarjev v kitajščini. Razlog za to je, da so kitajske oblasti oziroma partija omejile restrikcije glede omenjenega socialnega omrežja. Nekateri komentatorji so se zgolj šalili, medtem ko so drugi trdili, da želijo Obamino stran okupirati v stilu, kot to počnejo nekateri aktivisti na zahodu tako na internetu kot v fizičnem prostoru. Google+ je bil od lansiranja na trgu leta 2011 na Kitajskem blokiran.

V Ameriki se na zveznem sodišču v New Orleansu začenja sodni proces proti britanski naftni družbi BP in drugim podjetjem, ki so odgovorna za katastrofo in nesrečo naftne ploščadi v Mehiškem zalivu 20. aprila 2010, v kateri je umrlo 11 ljudi, v morje pa je izteklo skoraj pet milijonov sodov nafte. Sodni proces bo potekal po pomorskem pravu brez porote pred sodnikom Carlom Barbierjem, ki bo ugotavljal odgovornost BP-ja, Transoceana, Haliburtona in drugih. V času sojenja bodo še naprej potekala pogajanja o odškodninah in kaznih, kar pomeni, da se bo lahko končalo predčasno brez odločitve.

Aktivisti Civilne iniciative izbrisanih so včeraj ob 20. obletnici izbrisa opozorili na svoj slab položaj v družbi in pripravili predlog resolucije, po kateri naj bi izbris imel vse elemente etničnega čiščenja in socialnega genocida. Zahtevali so tudi individualno in kolektivno rehabilitacijo izbrisanih. Predstavnik aktivistov Irfan Beširević je dejal, da so izbrisani v zadnjih mesecih nekoliko prenehali z delovanjem, ker niso več vedeli na koga naj se obrnejo. Sedaj pa so se po njegovih besedah odločili, da nadaljujejo z bojem.

ob 9:05

V Senegalu so potekale sporne predsedniške volitve, saj se dozdajšnji predsednik Abdoulaye Wade na njih poteguje za svoj tretji mandat, senegalska ustava pa namreč predvideva največ dva predsedniška mandata. Ustavno sodišče je sicer odločilo, da prvega Wadovega mandata ne bodo upoštevali, ker je vmes prišlo do sprememb predsedniškega mandata, saj je bil skrajšan iz 7 na 5 let. Sedanji predsednik je bil na volišču tako deležen vzklikov neodobravanja. Množica se je drla 'pojdi domov, stareć.

Poleg Wada, za katerega naj bi po pričakovanjih glasovalo od 35 do 55 odstotkov volivcev, se za položaj predsednika poteguje še 13 kandidatov, vendar nihče ne velja za resnega tekmeca dozdajšnjemu predsedniku.

Avstralska premierka Julia Gillard je na internih volitvah Laburistične stranke premagala protikandidata ter nekdanjega premiera Kevina Rudda in s tem ostaja predsednica stranke. Gillardova je dobila 71 glasov podpore, Rudd pa 31. Rudd je po volitvah izrazil nadaljnjo podporo Gillardovi, ki bo najprej morala poiskati novega ministra za zunanje zadeve v vladi, saj je Rudd iz te funkcije prejšnji teden odstopil.

Hrvaški premier Zoran Milanović si je za prvi uradni obisk v tujini izbral Bosno in Hercegovino in se bo v tej državi mudil danes in jutri. Obisk v Sarajevu je bil pričakovan, ker je Milanović na začetku mandata napovedal, da bo Bosna in Hercegovina med prioritetami hrvaške zunanje politike. Milanovića bo v Sarajevu sprejel predsedujoči sveta ministrov Bosne in Hercegovine Vjekoslav Bevanda, srečal pa se bo tudi s člani predsedstva Bosne in Hercegovine.

Za Hrvaško naj bi bilo najbolj pomembno vprašanje prehoda skozi Bosno in Hercegovino pri Neumu, potem ko bo naša južna soseda postala polnopravna članica Evropske unije. Milanovićeva vlada namreč namerava graditi avtocesto proti Dubrovniku, ki bo šla tudi skozi Bosno in Hercegovino.

ob 10:05

Ruska tajna služba je v Odesi v Ukrajini aretirala moška, ki naj bi načrtovala atentat na ruskega premiera Vladimirja Putina po predsedniških volitvah 4. marca. Ilja Pjancin in Adam Osmajev sta dejala, da sta delovala po ukazu voditelja čečenskih upornikov Dokuja Umarova. Razkrila sta, da sta se na napad pripravljala v ukrajinskem pristaniškem mestu Odesa, izvedla pa naj bi ga v Moskvi. Na spletni strani kavkazcenter.com, ki jo čečenski uporniki redno uporabljajo za posredovanje svojih sporočil, odziva na omenjeno novico ni, tako da ozadje vsega skupaj še ni znano.

Predsednik upravnega odbora Gazproma Aleksej Miller se bo na obisku v Sloveniji srečal s predsednikom republike Danilom Türkom in predsednikom vlade Janezom Janšo. Tema pogovorov pa bo plinovod Južni tok, ki bo, v kolikor bo zgrajen, ruski zemeljski plin mimo Ukrajine pripeljal v Evropo, tekel po bo tudi čez slovensko ozemlje. Januarja se je Gazprom odločil, da se bo gradnja Južnega toka začela decembra letos in ne leta 2013, kot je bilo sprva predvideno. Dokončna odločitev o trasi plinovoda medtem še ni znana.

Zadnja novica je namenjena vsem nosilcem kmetijskih gospodarstev, ki jih med poslušalci Radia Študent zagotovo na manjka. Agencija Republike Slovenije za kmetijske trge in razvoj podeželja sporoča, da se začenja kampanja oddaje zbirnih vlog in da bodo lahko nosilci kmetijskih gospodarstev svoje vloge oddali do 7. maja, zamudniki pa še do 1. junija. Zbirno vlogo morajo tudi letos vložiti vsi, ki želijo v letu 2012 vlagati zahtevke za kateregakoli od ukrepov kmetijske politike, imajo obveznost za izvajanje kmetijsko okoljskih ukrepov, so zavezanci za izpolnjevanje zahtev navzkrižne skladnosti ali pa dajejo v promet živinska gnojila.



Komentarji
komentiraj >>