Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
ZATEGOVANJE PASOV OKOLI DEBELIH TREBUHOV (972 bralcev)
Sreda, 21. 3. 2012
tomazza



Vrag je odnesel šalo, Slovenija bo morala ustaviti negativne trende v javnih financah, da ne bo kredit vzel države. Nakup novega avtomobila za državni svet v sedanjem času je neprimeren in neupravičen, zato je državni zbor državnemu svetu pripravljen odstopiti eno vozilo iz svojega voznega parka. Poslanci namreč morajo biti pri varčevanju smerokaz drugim inštitucijam v državi. In če jim ni jasno, da je potrebno najprej začeti na vrhu, to je pri njih, potem v Državnem zboru nimajo kaj iskati...
Vrag je odnesel šalo, Slovenija bo morala ustaviti negativne trende v javnih financah, da ne bo kredit vzel države. Nakup novega avtomobila za državni svet v sedanjem času je neprimeren in neupravičen, zato je državni zbor državnemu svetu pripravljen odstopiti eno vozilo iz svojega voznega parka. Poslanci namreč morajo biti pri varčevanju smerokaz drugim inštitucijam v državi. In če jim ni jasno, da je potrebno najprej začeti na vrhu, to je pri njih, potem v Državnem zboru nimajo kaj iskati. Gre za žlahten izbor visokoletečih besed, s katerimi te dni predsednik Državnega zbora in lastne Državljanske liste Gregor Virant v imenu druge koalicije in vlade Janeza Janše začenja prvo varčevalno ofenzivo nad prevelike potrebe domače požrešne države. Da bo trpežno ljudstvo pripravljeno še nekoliko bolj potrpeti, se je delu svojega kosa javno-finančne pogače pripravljena odpovedati tudi domača politična kasta, ki pa je sicer najbolj odgovorna za konkretno bedo vsakdanjega življenja na danes prav pomladno sončni strani Alp.

Poslanci bodo tako predvidoma še danes v zakonodajni postopek vložili novelo zakona o poslancih, s katero nameravajo omejiti poslanska nadomestila, zmanjšati stroške za delo poslancev in poslanskih skupin ter za delo državnega zbora, omejiti stroške poslanskih potovanj v tujino in nenazadnje celo za 20 odstotkov podražiti kosila za postrežni del restavracije Državnega zbora, kjer se poslanci običajno krmijo. Edina za javno-finančni izplen oziroma varčevanje pri izdatkih države za domačo politično kasto sicer res bistvena novost je, da se bi naj čas, ko je poslanec po izteku funkcije upravičen do nadomestila poslanske plače, iz do sedanjih 12 mesecev prepolovil na pol leta.

Toda novelo zakona o poslancih želi aktualna modra sestava državnega zbora uveljaviti tudi za nazaj, tako da bi veljala tudi za poslance, ki nadomestila zaradi izgube in prenehanja mandata med leti 2008-2011 že prejemajo. Kljub temu da tudi domači pravni red razen ob določenih izjemah ne pozna retroaktivnega uveljavljanja zakonodaje, bi naj tovrstne varčevalne ukrepe sicer podpirala večina poslanskih skupin Državnega zbora, toda to še ne pomeni, da je za njimi tudi večina glasov poslank in poslancev. Na današnji tiskovni konferenci, na kateri je blestel prav prejemnik polnega nadomestila poslanske plače vseh 12 mesecev po zaključku mandata prve Janševe koalicije in vlade Gregor Virant, so bili namreč navzoči predstavniki vseh poslanskih skupin državnega zbora razen največjih dveh - SDS in Pozitivne Slovenije, katerih skupen seštevek glasov pa je več kot parlamentarna večina.

Med tem ko sta vodji največjih dveh strank Državnega zbora Zoran Janković in Janez Janša sicer prav tako na davkoplačevalske stroške jedla kosilo, so iz Pozitivne Slovenije sporočili, da z njimi ti varčevalni ukrepi z javnimi sredstvi za poslansko delo in prosti čas niso usklajeni in da bodo predlog preučili ter o svojem kontra opozicijskem predlogu javnost obvestili predvidoma v petek. Drugo največjo poslansko skupino je sicer opravičil kar Gregor Virant z besedami, da so se o bistvenih stvareh s poslansko skupino SDS že uskladili. Gotovo najbolj bistveno stvar, to je morebitni ustavni spor kakega nekdanjega poslanca oziroma poslanke, ki bi se jima s takšno novelo zakona o poslancih za nazaj spreminjalo pogoje upravičenosti do nadomestila poslanske plače, pa bodo poslanske skupine druge Janševe koalicije in vlade v odločanje in razsojanje prepustile kar Ustavnemu sodišču.

V politični paket ofenzive navideznega varčevanja sicer sodijo tudi razprave o spremembi 148. člena Ustave, s katero se bo v temeljni dokument domače demokratične ureditve vneslo fiskalno pravilo o uravnoteženem proračunu. Za začetek spremembe Ustave se je sicer včeraj soglasno zavzela celotna poslanska sestava Ustavne komisije Državnega zbora. Ta politična enotnost sicer ne preseneča, saj je Slovenija Ustavo dolžna spremeniti oziroma dopolniti na podlagi medvladne pogodbe 25-ih članic Evropske Unije o fiskalnem pravilu. Ta pogodbeni diktat iz generalštaba v Bruslju namreč črno na belem določa, da je potrebno ustavo dopolniti s fiskalnim pravilom, po katerem morajo biti proračuni sektorja država brez zadolževanja ali v presežku. Sektor država sicer vključuje državni proračun, proračune lokalnih skupnosti, pokojninsko in zdravstveno blagajno, Slovensko odškodninsko družbo ter javne zavode, sklade in agencije. Nova paradigma trošenja javnih financ, po kateri nikoli več ne bo tako, kot je bilo, bi naj po prepričanju Franca Breznika iz SDS posegla v neupravičene privilegije in načine razmišljanja trošenja javnega denarja.

Med neupravičeno in neprimerno trošenje javnega denarja sicer po političnem stališču legionarjev druge Janševe koalicije in vlade sodijo tudi načrtovani nakup avtomobila za potrebe Državnega sveta. Ta bi naj službeni avto potreboval, ker so mu edinega prejšnjega ukradli novembra lani, sredstva zanj pa je večinoma zagotovila zavarovalnica. Kljub temu je iz razpisnih pogojev za nov službeni avto samo po sebi razvidno, da sta dovolj dobra avta za potrebe domačega Državnega sveta lahko le limuzini Audi A6 in BMW 5. Kakšen avtomobil so sicer Državnemu svetu iz svojega voznega parka pripravljeni odstopiti v Državnem zboru, pa njegov predsednik in očitno tudi glavni odločevalec o izrabi in uporabi vozil državnozborskega voznega parka Gregor Virant ni povedal, bo pa tudi uradno še danes to možnost ponudil Državnemu svetu.

Vse je torej videti, kot da se domača Republika odpravlja na velik varčevalni spopad s pogoltno državno porabo sredstev iz javne blagajne. Šefi iz Bruslja in mednarodnih finančnih kolonizatorjev sveta, kot so Mednarodni denarni sklad, Svetovna banka in Organizacija za zgolj ekonomsko sodelovanje in razvoj, bi naj bili povsem upravičeno zadovoljni. Toda vrag leži v malenkostih, ki pa niso smešne. Ne glede na pravno in ustavno že vnaprej vprašljivo novelo zakona o poslancih bi naj domača politična kasta po besedah Gregorja Viranta privarčevala od 1,5 do dva milijona evrov na mandat. To je v najboljšem slučaju pol milijona letno. Tudi debata okoli novega vozila za potrebe Državnega sveta je težka celih 4535 evrov javno-proračunskega denarja, saj bo za ostalo kupnino načrtovane limuzine poskrbela zavarovalnica. Poslansko kosilo pa bi se naj v poslanski menzi podražilo na cele 4,00 eure.

Domača Republika bo ne glede na vso to zgolj navidezno varčevalno ofenzivo politične kaste na Slovenskem ostala pogoltna in prekomerno zapravljajoča država, katere finančno breme bodo še naprej nosili vsi njeni davkoplačevalci. Toda tako to gre. Zategovanje pasov, ki bi mu naj bili od zdaj naprej priča med domačimi politiki druge Janševe koalicije in vlade, pač poteka okoli vsaj figurativno debelih trebuhov.

ODPOVED: Tudi za tokratni N-euro moment sem z navideznim zategovanjem pasov okoli debelih trebuhov domačih politikov v zobeh poskrbel Tomaž Z.







Komentarji
komentiraj >>