Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Ponedeljek, 23. februar 2004 ob 14h (3204 bralcev)
Ponedeljek, 23. 2. 2004
lucija



V predpustnem tednu je za informacijami iz študijskega, obštudijskega in univerzitetnega življenja brskal Luka H.
Letos nas že v drugem tednu letnega semestra preseneča Pust. Včeraj se je četica stanovalcev Rožne doline že organinizirano udeležila velikega pustnega karnevala na Reki, kjer so predstavljali mornarje. Jutri pa bo šlo zares tudi v študentski Ljubljani. Pustovanje se bo kot veleva tradicija zgodilo sredi Rožne doline, skoraj tradicionalni pa bodo tudi muzikantje. Študentski svet stanovalcev, ki je organizator veselega torka, bo izbral in nagradil najbolj izvirne skupinske in individualne maske.

V Sloveniji velja za kulturni mesec sicer februar, ŠOU v Ljubljani pa že kar nekaj let pripravlja mesec kulture, izobraževanja in založništva v marcu. S prihodnjim ponedeljkom se bo tako mogoče brezplačno udeležiti številnih ustvarjalnih delavnic, izobraževalnih in potopisnih predavanj, literarnih večerov, gledaliških predstav, koncertov in še česa. Študentski mesec kulture bodo zaključili z dobrodelno dražbo študentskih umetniških del.

V polnem vadbenem zamahu so plesalci Akademske folklorne skupine France Marolt ŠOU v Ljubjani. Konec marca se bodo s plesi in pesmijo vseh pokrajin slovenskega narodnostnega ozemlja predstavili v elitnem Cankarjevem domu, nato pa se podali še na turnejo po Sloveniji. V študentski folklori je preko 130 nastopajočih.

Na štajerskem koncu je mariborski AEGEE minuli teden gostil 50 študentov iz vse Evrope na srečanju z naslovom »Zimski teden v Mariboru«. Udeleženci so spoznavali Slovenijo, našo kulturo, jezik, način življenja in zgodovino, podali pa so se tudi na smučanje na Pohorje. Mariborski AEGEE ima status študentskega društva, ki mu ga je lani podelila Univerza v Mariboru.

Sicer pa so mediji zelo nezadovoljni z odnosom rektorja Univerze v Mariboru, Ivana Rozmana, do javnosti. Do gospoda rektorja je praktično nemogoče priti, če pa so že vztrajni, dobijo iz njegovega kabineta zgolj suhoparna nepodpisana sporočila. Najbolj očiten primer je bil komentar bolonjske deklaracije, ki so ga mediji dobili šele po dveh tednih in še to ne od rektorja osebno. Zanimivo je, da je Rozman pred nastopom funkcije v programu zapisal, da mora biti univerza institucija odprta za javnost in vse ljudi dobre volje. Očitno še zmeraj velja, da so volitve eno, realnost pa druga.

Spet se je nekoliko dvignil pritisk na celjski študentski sceni. Zloglasno vodstvo društva KŠCR je izdalo novo številko biltena Mezinček, kjer znova odkrito in poimensko obtožujejo vodstvo Študentske organizacije Slovenije, da je kriva za nezakonit odvzem sredstev in oškodovanje celotne populacije študentov celjske regije. Tokrat so se lotili tudi celjske študentske opozicije in Upravne enote Celje. Koliko je vodstvu propadajočega KŠCR do sprememb pove tudi podatek, da so izredni občni zbor, kjer naj bi izvedli tudi volitve, sklicali za sredo, 3. marca. In to, verjeli ali ne, ob za študente skoraj neverjetni 8. uri zjutraj…

Prihodnje leto bo imela koprska fakulteta za humanistične študije več kot 500 študentov. Dodiplomskemu in podiplomskemu študiju geografije, antropologije in kulturnih študij, bodo dodali še študij zgodovine in slovenistike. Največja novost je, da bodo imeli študentje obeh programov na voljo veliko izbirnih predmetov že v nižjih letnikih. Zaradi vpeljanega kreditnega sistema bodo lahko opravili precej izpitov tudi v tujini. Prorektor Univerze na Primorskem, dr. Andrej Brodnik, je opozoril na začetne težave, hkrati pa izpostavil usklajenost s smernicami bolonjskega procesa in s tem lažje oblikovanje konkurenčnih programov, zanimivih za študente in za zaposlovalce.

Naslednja novica bo zanimala predvsem smučarje. V sredo bo na Starem vrhu z začetkom ob 10. uri potekalo prvenstvo Univerze v Ljubljani v alpskem smučanju in deskanju na snegu. Prijaviti se je mogoče pri varnostniku Univerzitetne športne dvorane v Rožni dolini do torka 24. februarja. Stroške smučarskih vozovnic in izvedbe tekmovanja krije organizator.

Za tiste, ki morda ne znate ravno smučati, ste pa zato nekoliko bolj aktivistično usmerjeni, še beseda ali dve o globalnemu aktivizmu mladih. Včeraj se je iztekel mednarodni teden mladih proti smrtni kazni za mladoletne prestopnike. Nekaj akcij so in še bodo organizirale tudi šole in šolske skupine Amnesty international v Sloveniji.

Čisto za konec pa smuknimo še v Stavbo Univerze v Ljubljani. Kaj neki se tam dogaja? Dvorec na Kongresnem trgu bo v letošnjem letu dobil novo podobo. V zadnjih dveh letih so že obnovili streho, dvoriščno fasado, sanitarije in balkonsko dvorano Ivana Hribarja. Letos se bodo lotili zunanje fasade in balkonov, tudi tistega legendarnega, s katerega so Slovence nagovorili številni pomembni ljudje. Načrtujejo, da bo stroškov med 150 in 200 milijoni, čez 14 dni pa naj bi bili znani tudi rezultati javnega razpisa o izvajalcih del.


Komentarji
komentiraj >>