Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Sreda, 25. februar 2004, ob 14 h (2762 bralcev)
Sreda, 25. 2. 2004
lucija



Vanja V. je iskala pravno pomoč za študente in mimogrede izvedela, da obstaja tudi nekaj takega kot "študentska pravna pomoč".
V začetku februarja so se v Mariboru odprla vrata in telefonske linije prenovljenega Zavoda PIP, kar pomeni Pravo-Informacije-Pomoč. V okviru Študentske organizacije univerze v Mariboru ta zavod deluje že od novembra lani, sedaj pa se je razširil v center, ki bo s soglasjem Ministrstva za pravosodje brezplačno nudil prvi pravni nasvet ter pravno svetovanje predvsem prebivalcem Maribora in širše okolice. Novi Zavod PIP bo tako opravljal tri temeljne dejavnosti, in sicer brezplačno pravno pomoč, informiranje in svetovanje v osebni stiski.

V okviru brezplačne pravne pomoči bo Zavod nudil tako imenovan prvi pravni nasvet. Ta je po zakonu brezplačen za vse državljane Republike Slovenije. Posebno skrb pa bodo namenili študentom in njihovim problemom, saj menijo da so prav študentje v svojih pravicah najbolj pogosto oškodovani.

V okviru dejavnosti informiranja bodo študentom in ostalim prebivalcem mesta Maribora in Republike Slovenije posredovali najrazličnejše pravne informacije. Hkrati želijo razvijati tudi dejavnost informiranja o Evropski uniji, programih nevladnih organizacij, možnostih preživljanja prostega časa in številnih drugih aktualnih področij.

Svetovanje v osebni stiski pa je tretja dejavnost Zavoda PIP. Obisk v svetovalnici bo osnovna oblika tovrstnega svetovanja, usposobljene osebe pa jim bodo tam skušale pomagati pri iskanju rešitev za najrazličnejše oblike osebnih stisk.

Zavod bo študentom pravne fakultete nudil tudi možnost opravljanja prakse. V okviru predmeta Pravna klinika bodo tako študentje imeli možnost uporabe na fakulteti pridobljenega znanja v praksi. To pa se bo seveda dogajalo pod budnim nadzorom njihovih mentorjev in sodelavcev Zavoda PIP.

Breme financiranja zavoda pretežno nosi njegova ustanoviteljica Študentska organizacija v Mariboru. Do sedaj je zavodu že namenila en milijon tolarjev zagonskih sredstev in dala zavodu v brezplačno uporabo nove prostore skupaj z vso opremo. V bodoče pa se bo Zavod deloma financiral tudi na podlagi koncesije za opravljanje dejavnosti brezplačne pravne pomoči, ki jo država financira iz proračuna. Upajo tudi, da se jim bo uspelo v okviru občine Maribor uvrstiti med stalne programe na področju družbenih dejavnosti in bodo tako del sredstev pridobivali tudi iz občinskega proračuna, saj bo njihova dejavnost primarno namenjena prav občanom mesta Maribor. Prav tako bodo skušali del sredstev pridobivati tudi na podlagi drugih razpisov in z izvajanjem projektov.

Tudi pri Študentski organizaciji Univerze v Ljubljani že nekaj časa deluje služba za pravno pomoč študentom. Dejavnost te službe je usmerjena predvsem v prizadevanje za mednarodno primerljiv, kvaliteten študij in zaščito pridobljenih pravic študentov ter informiranje študentov.

Tako spada v njihov delokrog tudi zaščita že pridobljenih študentskih pravic, izboljšanje položaja študentske populacije in soustvarjanje sodobnega in mednarodno primerljivega izobraževalnega procesa. Pri spreminjanju zakonodaje na področju visokega šolstva, kot je trenutna situacija v Sloveniji, je to pač nujna naloga službe za študijsko problematiko.

V letošnjem študijskem letu je prioritetna naloga Resorja za študijsko problematiko predvsem aktivno vključevanje v evropske integracijske procese na področju visokega šolstva. Doseči želijo namreč mednarodno primerljiv in priznan ter brezplačen študijza vse slovenske študente. To pa je po njihovem mnenju mogoče zgolj z uvajanjem novosti na podlagi smernic bolonjskega procesa.

Pravna pomoč za študente v okviru Študentske organizacije Univerze v Ljubljani torej ni organizirana kot samostojna služba. Je zgolj del veliko širšega delokroga Resorja za študijsko problematiko. Pravni nasveti, ki jih delijo pa so vezani predvsem na pravice študentov Univerze v Ljubljani. Za razliko od mariborskega Zavoda PIP torej ne nudijo svetovanja na vseh področjih prava. V okviru svetovanja pomagajo pri sestavi različnih pravnih vlog, kot so prošnje, pobude, zahteve in pritožbe na delovanje fakultet. V resnejših primerih kršitev študentskih pravic pa tudi zastopajo študente pred organi fakultet in Univerze.

Študentske pravne nasvete je v Mariboru in Ljubljani iskala Vanja V., pripravo oddaje pa ji je svetovala Lucija G.


Komentarji
komentiraj >>