Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Ponedeljek, 1. marec ob 14h (3068 bralcev)
Ponedeljek, 1. 3. 2004
lucija



Univerzitetni info blok by LucijaG.
Prve današnje novice se boste še najbolj razveselili bodoči pravniki, ekonomisti, profesorji nekaterih tujih jezikov in naravoslovnih predmetov, univerzitetni diplomirani bibliotekarji ter doktorji medicine in dentalne medicine. Minister za delo je namreč objavil sklep o tako imenovanih deficitarnih poklicih. Če se šolate po omenjenih programih, se vam bo v naslednjem študijskem letu osnovna republiška štipendija zvišala za pet odstotkov.

Deficitarnost poklicev se ugotavlja na podlagi primerjave števila brezposelnih oseb in potreb po delavcih v Sloveniji v preteklem koledarskem letu. Minister za delo mora poklice, ki se štejejo za deficitarne, objaviti najkasneje do 15. februarja za naslednje šolsko oziroma študijsko leto. Popoln seznam vseh poklicev je moč najti na spletni strani Ministrstva za delo, zvišanje štipendije pa pripada štipendistu do zaključka izobraževanja po izbranem deficitarnem programu.

Da ne bi zamudili priložnosti, ki se ponuja v času študija, je Mednarodna pisarna ŠOU v Ljubljani v četrtek v prostorih Centra Evropa pripravila prireditev z naslovom Infomarket. Organizacije, ki skrbijo za prakse, študijske izmenjave, tečaje in podobne aktivnosti, ki se jih v tujini lahko udeležijo slovenski študentje, so za obiskovalce pripravile promocijski material, brošure in prospekte ter jim ponudile strokovno pomoč pri odločitvi za študij v tujini.

V centru Evropa pa se bomo študenti zadrževali tudi ta teden, saj bo jutri ob štirih popoldan na programu predavanje o spremembah v visokem šolstvu. Študentska organizacija Slovenije v okviru akcije »Reforma zdaj!«, pričenja ciklus brezplačnih predavanj o bližajoči se reformi visokega šolstva. Namen celotne akcije je osvestiti študente in dijake o Bolonjskem procesu, jutrijšnje predavanje pa so naslovili:
»Reforma zdaj: Nova struktura študija«. Na predavanju bodo med drugim govorili o tem, kakšen bo študij na slovenskih univerzah po končani reformi ter o tem, v kaj se bosta preoblikovala sedanji dodiplomski in podiplomski študij.

Študentska organizacija Slovenije ima očitno polne roke dela. V petek sta ŠOS in vlada namreč podpisali dogovor o sodelovanju pri urejanju statusa študentov. V skladu z dogovorom šolsko ministrstvo ne bo uvajalo šolnin za redni študij na dodiplomski ravni. Z dogovorom so zagotovljene tudi dodatne koncesijske dajatve za posredovanje začasnih in občasnih del študentov in dijakov v višini dveh odstotkov. Polovica sredstev, zbranih z dodatnimi dajatvami, bo namenjena izgradnji in prenovi študentskih bivalnih zmogljivosti, ostalo pa financiranju razširitve in posodobitve prostorskih pogojev in tehnološke opremljenosti univerz.

Ob obljube vlade glede gradnje študentskih domov so se po podpisu omenjenega dogovora obregnili v Stranki mladih. Mladi politikanti so sicer zadovoljni, da je prišlo do podpisa, vendar opozarjajo, da se je vlada že aprila leta 2000 zavezala k pospešeni gradnji študentskih domov. Sicer je res, da so odprli nove bivalne prostore v študentskem naselju v Rožni dolini, vendar je vlada s tem uresničila le tri odstotke od obljubljenih 4500 študentskih postelj.

Medtem ko so se v Ljubljani z vlado dogovarjali študentski predstavniki, je minister Gaber senatorjem mariborske univerze predstavljal novelo Zakon o visokem šolstvu. Člani senata so podprli veliko večino predlaganih sprememb zakona o visokem šolstvu, še zlasti tiste, ki se nanašajo na krepitev vpliva delodajalcev in študentov na sprejemanje in akreditacijo študijskih programov.

JINGLE: MD KPU/ 31

Končno smo dočakali tudi kakšno novico s Sveta vlade za študentska vprašanja. Omenjeni svet je v četrtek potrdil predlog pravilnika o vpisnih in drugih prispevkih v visokem šolstvu. Nov pravilnik prinaša enotno zaračunavanje vpisnih stroškov za vse visokošolske zavode. Potrdili so tudi predlog zakona o priznavanju in vrednotenju izobraževanja. Ta nadomešča zakon o nostrifikaciji iz leta 1974, v visokošolski prostor pa prinaša mnogo hitrejši, enostavnejši in cenejši postopek priznavanja tujih diplom. V postopek priznavanja tujih diplom tako ne bodo več vključene univerze, kar v praksi pomeni, da dodatnih izpitov, prej potrebnih za nostrifikacijo diplom, v večini primerov ne bo več.

V vsakem primeru pa vsaj nekaj časa ne bo več Kluba K4. Z današnjim dnem je namreč Mestna uprava MOL napovedala omejitev delovanja Kluba K4 do 24. ure. V znamenje protesta se je ekipa Kluba K4 odločila protestno zapreti vrata Kluba K4 za nedoločen čas in z mesecem marcem začeti akcijo s številnimi javnimi dogodki, ki bodo opozarjali na nerazumevanje Mesta Ljubljana za kulturno življenje v mestnem središču ter njegov nočni utrip.

Močnejši utrip je spet zaznaven v zvezi z zadevo umetniške akademije. Andrej Morovič in Miha Zadnikar sta v sredo v imenu Foruma AKC Metelkova mesto zastavila javno vprašanje ministrici za kulturo, ministru za šolstvo, županji mesta Ljubljana, rektorju Univerze v Ljubljani in dekanom umetniških akademij. Vprašanje se seveda nanaša na iskanje lokacije za gradnjo treh akademij v Ljubljani in na dejstvo, da je v zadnjem času spet aktualna Metelkova.

Ali je bojazen metelkovcev pred rušenjem Avtonomnega kulturnega centra Metelkova mesto upravičena, se bo morda pokazalo že v sredo. Na Akademiji za gledališče, radio, film in televizijo bo namreč potekala tiskovna konferenca, na kateri naj bi nas seznanili s pogledi na trenutno stanje projekta novogradnje treh umetniških akademij Univerze v Ljubljani. Na tiskovki bo prisoten rektor Mencinger ter dekani in prodekani vseh treh umetniških akademij.


Pospešen univerzitetni utrip preteklega in prihodnjega tedna je zabeležila Lucija G.


Komentarji
komentiraj >>