Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Sreda, 3. marec 2004, ob 14h (3060 bralcev)
Sreda, 3. 3. 2004
lucija



O ponovnem zaprtju Kluba K4 in o podobni
zgodbi iz mariborskega Štuka ter njenem razpletu piše Lucija
Klub K4 si je v vseh letih delovanja pridobil kultni status simbola študentske kulture in zabave v Sloveniji, ki pa ga resnici na ljubo, zadnje čase izgublja. Tudi zavoljo drugih alternativnih prostorov. Kljub temu, da je zadnje čase njegov sloves postal majav, mu njegove elektronske glasbene usmeritve ne moremo zameriti.

Cilj delovanja Kluba K4 je namreč seznanjanje mladih, predvsem študentov in dijakov, z najnovejšimi akcijami modernih glasbenih umetnikov različnih kulturnih praks, domačih in tujih. To bi mu naj omogočal neprofitni način delovanja.

Prav zato jim lahko zamerimo visoke vstopnine. Vsaj za študentski žep, čeprav sami trdijo, da gre za “minimalno finančno oviran dostop do glasbenih kulturnih dobrin”.

V štirinajstih letih delovanja se je klub srečeval s številnimi nerazumevanji s strani Mestne občine Ljubljana in nasprotovanji stanovalcev Kersnikove. Leta 97 so na Mestni upravi MOL omejili delovanje kluba do desetih zvečer, štirinajst dni kasneje pa do polnoči in to kljub temu, da je leta 97 Ministrstvo za Kulturo izdalo mnenje, da spada program Kluba K4 med kulturne dejavnosti in da je program Kluba financiran s strani MOL oddelka za kulturo.

Z letošnjim prvim marcem je mestna uprava napovedala omejitev delovanja Kluba K4 do polnoči. S tem se problematika vrača na isto točko. V znamenje protesta se je ekipa Kluba K4 odločila protestno zapreti vrata Kluba K4 za nedoločen čas. S ponedeljkom so začeli zbirati podpise v podporo neoviranemu delovanju Kluba K4. Podrobneje so zadevo predstavili na včerajšni tiskovni konferenci, o kateri poročamo v današnjem poročilu v okviru OFF programa ob treh popoldan, v oddaji »Kaj pa univerza« pa se bomo ta trenutek ozrli k mariborskemu sorodniku Kluba K4. Govorimo seveda o ŠTUKU.
Študentski kulturno prireditveni center Štuk je prizorišče neštetih dogodkov in ima za razliko od Kluba K4 še vedno osrednje mesto na področju tovrstnega dogajanja.
To kar se zdaj dogaja ljubljanskemu Klubu K4, se v Mariboru zgodilo že novembra lani. Mestna občina Maribor je takrat namreč izdala odločbo, po kateri bi bil lahko ŠTUK lahko odprt le do desete ure zvečer.
Študentska organizacija Univerze v Mariboru ŠTUK sta zato pripravila protestni shod študentov proti omejevanju delovnega časa ŠTUKa. Študentje so županu predali peticijo s 3500 podpisi »Proti omejevanju delovanja ŠTUKa«.
Da bi pomirili bližnje stanovalce, so na ŠTUK-u v preteklosti celotno dvorano zvočno izolirali, nazadnje pa zgradili še nov vhod, ki preprečuje preboj zvoka iz Štuka.
Najbolj zanimivo pa je to, kar boste slišali zdajle. Zaradi problematike omejenega delovnega časa ŠTUK-a, so na ŠOUM v sodelovanju z nosilcem gostinskih del in izvajalcem prireditev na ŠTUKu iskali zakonite rešitve problema obratovalnega časa in jih tudi našli.
Zakon o skupnosti študentov, na podlagi katerega je ŠOUM ustanovljena, v 5. členu določa, da ŠOUM sprejema, organizira in izvaja programe interesnih dejavnosti študentov na področju kulture, torej lahko organizira in izvaja kulturne dejavnosti.
Zakon o javnih zbiranjih, ki je stopil v veljavo petega januarja lani, določa pravila pri organizaciji in izvedbi javnih prireditev. Njegov 4. člen pravi, da je javna prireditev med drugim tudi vsako organizirano zbiranje oseb zaradi izvajanja kulturne aktivnosti.
V drugem odstavku dvanajstega člena zakon navaja, da ni potrebno prijaviti prireditev, ki jih organizirajo (med drugim) »organizacije v zvezi z opravljanjem svoje dejavnosti, določene s predpisom, statutom ali pravili v svojih poslovnih prostorih, ki so namenjeni za opravljanje te dejavnosti«.
Iz povedanega sledi, da lahko ŠOUM opravlja kulturne dejavnosti v svojih prostorih. V teh prostorih ima pravico izvajati kulturne prireditve, za katere ni potrebna prijava in ki lahko potekajo v času, ki ga določa ŠOUM. Tako lahko ŠOUM izvaja kulturne prireditve na ŠTUK-u tudi po deseti uri zvečer in to vsak dan.
Okoliški stanovalci so tako »potolaženi«, študenti pa spet lahko nemoteno žurajo. Pardon – se udeležujejo kulturnih prireditev.
Kakšen pa bo razplet v zvezi z ljubljanskim K4, bomo še videli. Naj povemo, da je tudi Klub K4 izpolnil vse zahteve stanovalcev in mestne uprave ter dodatno izoliral prostor ter klimatski sistem, zazidal vse odprtine kluba in zagotovil dodatno varovanje prostora pred klubom.
Zdaj so jim menda obljubili celo nekakšen tunel do Bavarskega dvora...
Za usodo študentskega nočnega življenja se je zbala Lucija G.


Komentarji
komentiraj >>