Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Kako si ZDA sproti zmišljujejo definicijo terorizma (3979 bralcev)
Torek, 23. 3. 2004
Erik



Postavimo si preprosto vprašanje: kaj bi se zgodilo, če bi Bushevo doktrino vzeli povsem resno in bi NATO ali pač Koalicija dobre volje napadla vsako državo, ki pomaga terorističnim organizacijam? Odgovor: med prvimi tarčami bi se zagotovo znašla ameriška zvezna država Florida, ki ji predseduje - glej ga zlomka - Bushev brat, guverner Jeb Bush.

Vsak ameriški predsednik, ki da kaj nase, svoji poglavarski tituli pripiše še kakšno doktrino. Najbolj utopična je ravno doktrina trenutnega predsednika Busha mlajšega, ki pravi, da je svet treba osvoboditi vsega zla, za kar se je lider Bele hiše javno zavzel takoj po usodnem enajstem septembru. Rdeča nit njegove vizije je sveti boj proti globalnemu terorizmu, ki ga je Bush razširil še proti državam, ki naj bi skrivale teroriste ali jim kako drugače pomagale.

Postavimo si preprosto vprašanje: kaj bi se zgodilo, če bi Bushevo doktrino vzeli povsem resno in bi NATO ali pač Koalicija dobre volje napadla vsako državo, ki pomaga terorističnim organizacijam? Odgovor: med prvimi tarčami bi se zagotovo znašla ameriška zvezna država Florida, ki ji predseduje - glej ga zlomka - Bushev brat, guverner Jeb Bush.

Združene države že vrsto let nudijo zatočišče celi
galeriji diktatorjev in mednarodno iskanim teroristom,
predvsem iz Latinske Amerike, kjer so ZDA globoko
vpletene v državne udare, izvensodne umore, korupcijo, dobavo orožja, trgovino z mamili, ropanje naravnih virov, in še bi lahko naštevali. Temu v Beli hiši uradno rečejo ščitenje ameriških nacionalnih interesov.

V ozir vzemimo primer petih kubanskih državljanov, ki jih je ameriško sodišče v Miamiju kljub mednarodnim protestom obsodilo na visoke zaporne kazni pod pretvezo vohunjenja. Da bi primer bolje razumeli, moramo preleteti nekatera zgodovinska dejstva. ZDA proti Kubi že desetletja vodijo agresivno politiko, ki ne se odseva zgolj v embargu. Washington je proti Kubi sponzoriral vojaško invazijo v Prašičjem zalivu in nato še nešteta teroristična dejanja, med katera sodijo tudi bizarni poskusi atentata na kubanskega predsednika Fidela Castra.

Nekdanji ameriški predsednik, Bush starejši, se je leta
1989 zavzel za znanega, proti Castru usmerjenega kubanskega terorista Orlanda Boscha [boska], ko mu pravosodno ministrstvo zaradi napada na kubansko potniško letalo leta 1976 ni hotelo izdati azilnega dovoljenja. Ko so v Havani uvideli, da imajo ZDA namen ščititi kubanske teroristične organizacije s sedežem predvsem na Floridi, so se vanje odločili infiltrirati svoje vohunske agente.

Kubanski tajni agenti so leta 1998 višjim predstavnikom ameriškega FBI predali na tisoče strani dokumentov in stotine ur videoposnetkov, ki dokazujejo, da na Floridi delujejo teroristične celice. Vanje so vključeni predvsem skrajno
desničarski kubanski azilanti, ki že vrsto let načrtujejo in tudi izvajajo teroristične napade ter sabotaže proti kubanskemu režimu in ljudstvu. FBI je reagiral tako, da je vse agente aretiral. Pet kubanskih vohunov je bilo na miamijskem sodišču teatralno obsojenih na doživljenjske zaporne kazni, medtem ko se teroristi še naprej svobodno sprehajajo po Floridi.

Kuba je bila in ostaja tarča številnih terorističnih napadov, sponzoriranih ali kako drugače podprtih iz Washingtona, ker s svojim socialističnim modelom vladanja in upravljanja predstavlja glavni trn v peti ameriške kapitalistične hegemonije v Latinski Ameriki. Dokument ameriške administracije iz leta 1964, ki mu je potekel rok zaupnosti, navaja: Kuba predstavlja uspešen primer kljubovanja Združenim državam Amerike in negacijo naše celotne hemisferne politike, ki traja že skoraj stoletje in pol.

Venezuela trenutno predstavlja podoben trn v peti kapitalistične vizije, ki so jo za Latinsko Ameriko skovali v Washingtonu. Ameriški Wall Street Journal je nedavno zapisal, da je venezuelski predsednik Hugo Chavez očiten naslednik Castrovega izpodrivanja ameriške agende na zahodni polobli. Zato se ZDA tudi zavzemajo za rušenje Chavezovega režima, čeprav do sedaj neuspešno. Venezuela je pred kratkim Washington zaprosila, naj ji izroči dva nekdanja vojaška oficirja, ki v ZDA čakata na azil, v Venezueli pa sta osumljena sodelovanja pri spodletelem državnem udaru aprila 2002, in bombnega napada. ZDA seveda na prošnje ne odgovarjajo, in oba iskana terorista še naprej uživata - na Floridi.

Tako torej. Medtem ko ZDA državam sveta vsiljujejo svoja enostranska pravila v vojni proti terorizmu, si istočasno jemljejo pravico do nudenja varnega zavetišča številnim teroristom na svojem ozemlju. Omenili smo le tiste iz Kube in Venezuele, saj bi bilo v enem samem prispevku nemogoče izpostaviti vse.

Busheva doktrina je doktrina arogance, nasilja in unilateralizma. To velja za vojno proti terorizmu, kakor tudi za Mednarodno kazensko sodišče in spoštovanje človekovih pravic, Kiotski protokol, Medvladno konferenco o rasizmu, boj proti AIDS-u ter revščini in tako naprej. Če nič drugega, bi bil skrajni čas, da nekdo napade tisto močvirsko Florido in z oblasti zruši mednarodnim teroristom prijazni režim Jeba Busha.



Komentarji
komentiraj >>