Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Kako je al’ Kaida mutirala, 5. 4. 2004 (3858 bralcev)
Ponedeljek, 5. 4. 2004
Erik



Po podatkih evropskih tajnih služb naj bi bilo po svetu raztepenih okoli 30.000 islamskih teroristov oziroma svetih bojevnikov džihada. V evropskih velemestih se tako ljudje sprašujejo, kdo je naslednja tarča.
Evropski voditelji so se simbolično zavzeli za enotnost v boju proti terorizmu, toda v sobanah institucij politične moči Evropske Unije v Bruslju in Strassbourgu ni otipljivega konsenza glede tega, kako opraviti s kugo enaindvajsetega stoletja.
Španija še vedno trepeta, saj nočni mori terorističnih groženj preprosto ni videti konca. Na železniški hitri progi Madrid–Sevila je bila v petek najdena bomba, sestavljena iz enakega razstreliva, kot je bilo uporabljeno v napadih na madridske vlake enajstega marca. Naslednji dan so se zaradi policijskega obleganja v stanovanju v mestu Leganes južno od Madrida raztrelili pripadniki speče teroristične celice. Po podatkih evropskih tajnih služb naj bi bilo po svetu raztepenih okoli 30.000 islamskih teroristov oziroma svetih bojevnikov džihada. V evropskih velemestih se tako ljudje sprašujejo, kdo je naslednja tarča. Vodja al’ Kaide, Osama bin Laden, je namreč že novembra lani evropskim zaveznikom Američanov v Iraku, predvsem Veliki Britaniji, Italiji, Poljski in Španiji, napovedal nove napade.

Najvišji predstavniki sedanjih in bodočih držav članic Unije so se na pobudo evropskega zunanjega ministra, Javierja Solane, dogovorili o ustanovitvi posebnega obveščevalnega centra, ki bo koordiniral protiteroristične akcije na stari celini. Po mnenju bruseljskih birokatov sodelovanje med različnimi nacionalnimi policijami in tajnih služb do sedaj ni potekalo dovolj usklajeno in učinkovito, tudi znotraj Europola ne. Toda napovedovati, da bo varnost v Uniji odslej večja, bi bilo nespametno. Same evropske tajne službe namreč ugotavljajo, da se je teroristična mreža al’ Kaida izjemno dobro prilagodila novim pogojem delovanja. Tako dobro, da je mutirala v nov smrtosni virus, za katerega še nihče ne pozna zdravila. O tem priča tudi zadnji podvig al’ Kaide, namreč večkratni bombni napad na madridske vlake, ki je bil načrtovan s kirurško preciznostjo.

Organizacijo al’ Kaida danes sestavljajo trije sloji svetih bojevnikov. Najprej so tu prvotni člani, ali mudžahedini, ki so se borili proti sovjetski okupaciji Afganistana v osemdesetih letih prejšnjega stoletja. Ti predstavljajo bazo. Drugi sloj so tako imenovane lokalne skupine. Gre za manj znane islamske teroristične organizacije predvsem iz Saharske in Cenralne Afrike, ki sodelujejo z al’ Kaido. In končno, tretji sloj sestavljajo novi rekrutiranci, katerih glavna naloga je vzdrževati vezo med bazo in lokalno skupino.

Bruseljski anti – teroristični strokovnjaki že dalj časa vedo, da je udarna moč prvotne baze al’ Kaide že nekaj časa povsem izčrpana. Glavni vojaški načrtovalec, Mohammed Atta, in eden izmed vodilnih ideologov, Mahfouz Ould, sta bila ubita. Abu Zubaida, zadolžen za rekrutacijo, in Sheikh Al-Libi, vodja terorističnega usposabljanja, pa sta v zaporu. Toda al’ Kaida še zdaleč ni zlomljena, v kar so bili še pred letom dni zmotno prepričani v Washingtonu. Glavna nevarnost al’ Kaide sedaj preži v sposobnosti komuniciranja med bazo in raznimi lokalnimi skupinami. Slednjih naj bi bilo po nekaterih ocenah okoli 40.

Za terorističnimi napadi v Madridu in nadaljnjimi grožnjami španski državi stoji al’ Kaidina lokalna skupina iz Maroka z imenom Islamic Combatants Group, oziroma Islamska Borbena Skupina. Gre za manj znano teroristično organizacijo, za katero ni nihče pričakoval, da je sposobna izvesti napade v takšni obliki in obsegu, kot jih je. Ravno zaradi svoje majhnosti in navidezne nepomembnosti se je članom skupine uspelo tako zlahka infiltrirati v Španijo in se povezati s tam živečimi radikalnimi islamisti.

Novačenje novih teroristov zaradi znatno omejene mobilnosti poteka predvsem na lokalni ravni. Al’ Kaida ne razpolaga več s terorističnimi tabori, kjer se je nekoč urilo na stotine, če ne tisoče svetih bojevnikov. Ravno tako je nemogoče priti do glavnih vodij teroristične mreže. Ne glede na to rekrutacija poteka po celi Evropski Uniji. Eden izmed napadalcev na stavbo Združenih Narodov v Bagdadu avgusta 2003 je bil denimo rekrutiran v Italiji. Obstajajo tudi podatki o novačenju Arabcev iz Španije, Nemčije in Norveške v iraško gverilsko vojsko. Globalni džihad postaja vse bolj prepoznavna ideja.

Evropske tajne službe so teroristične napade v Istambulu novembra lani vzele za zelo resno znamenje in opozorilo, da gre v primeru Istambula za prvi napad na Evropo. Napočil je čas za spopad z mutiranim sovražnikom. Nevarnost in negotovost sta še toliko večji, če vzamemo v ozir dejstvo, da al’ Kaida očitno ne stavi več zgolj na napade na simbole zahodne moči. Napad na madridske vlake postavlja v ospredje terorizem kot spektakel, ki ima namen za seboj pustiti čim več mrtvih in ranjenih. Možnost napada z biološkim ali kemičnim orožjem še nikoli ni bila tako verjetna, kot je danes.

Evropski voditelji so se simbolično zavzeli za enotnost v boju proti terorizmu, toda v sobanah institucij politične moči Evropske Unije v Bruslju in Strassbourgu ni otipljivega konsenza glede tega, kako opraviti s kugo enaindvajsetega stoletja. Terorizem namreč predstavlja skrajno točko političnega nihilizma. Diplomacija in pogajanja sta praktično nemogoča. Terorizma ne more premagati noben vojaški napad svetovne velesile, saj nima ne teritorija in ne populacije, ki naj bi ju branil. Al’ Kaida ni vojaška institucija kot Pentagon, v svoji osnovi je zgolj ideja. Poveljuje zvestim služabnikom in ne poklicnim vojakom ali plačancem. Dokler obstajajo razlogi za njegov obstoj, je terorizem nepremagljiv.

Španskim tajnim agentom in policistom je sicer uspelo odkriti storilce napadov na madridske vlake in razbiti njihovo teroristično celico. Toda vsi storilci še vedno niso za zapahi, prav tako pa ni znano, koliko podobnih spečih celic je še v pripravljenosti. Španija nemo trepeta dalje, medtem ko po Pirenejskem polotoku jezno odmevajo besede Abu Dujana al-Afganija, evropskega govornika al’ Kaide, ki je ob prevzemu odgovornosti za napade na madridske vlake sporočil: “Če ne boste umaknili svojih vojakov iz Iraka in Afganistana, bo teklo še mnogo krvi in sledili bodo novi, še večji napadi, ki jih vi imenujete terorizem.”


Komentarji
komentiraj >>