Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Četrtek, 22. april 2004 (2989 bralcev)
Četrtek, 22. 4. 2004
Karmelina



... se nam obeta direktor državnega zbora? ...

... podpora Georgea Busha Šaronovemu načrtu enostranske ločitve od Palestincev "uspeh brez primere" ...

... v Basri protestirajo privrženci Al Sadra ...

... svetovni dan zemlje ...

Kako je ime samomorilskim napadalcem, ki so sprožili zanimanje svetovne javnosti enajstega septembra 2001? Ne veste? Kako se imenuje palestinska vasica blizu sedaj izraelskega mesta Ramla, ki je bilo leta 1949 uničeno in na katerem je zraslo novo mesto, imenovano Yavne? Pretežko? Jibna. Poskusite naslednje: Katera inštitucija, ki je bila zgrajena leta 1792, iz belega kamna, je postala vir slabih odločitev, ki imajo posledice za cel svet? To bi moralo biti lahko vprašanje – Bela hiša. Če mislite, da vam podobna vprašanja ne bi delala preglavic, potem se lahko prijavite na kviz televizije Al-Manar.
Libanonska militantna skupina Hezbolah je na satelitskem kanalu Al-Manar namreč začela predvajati kviz z naslovom Misija, ki je sprožil številne polemike. Vprašanja kviza obsegajo teme od datuma francoske revolucije pa do imen samomorilskih napadalcev. Tekmovalci se z vsakim pravilnim odgovorom približajo sveti točki na zemljevidu – Jeruzalemu - kjer jih čaka nagrada v višini tri tisoč dolarjev.

Ameriški območni uradniki so kviz poimenovali po svoje: “Daj ime svojemu priljubljenemu teroristu.” Šov pa ne samo da Arabce zabava ob sobotnih večerih, hkrati je to nov način za promocijo Hezbolahove težnje, da vsi Arabci združijo moči in skušajo povrniti Palestincem, kar jim je bilo odvzeto.



Državni zbor naj bi še danes v okviru izrednega parlamentarnega zasedanja obravnaval in tudi že dokončno sprejel odlok o notranji organizaciji, delovnih mestih in nazivih v službah državnega zbora. Poslanke in poslanci bodo razpravljali o odloku, ki naj bi prinesel kar nekaj novosti. Prispeval naj bi k preglednejši in učinkovitejši organizacijski strukturi.

Na podlagi odloka – v primeru, da ga bo parlamentarna večina sprejela v predlagani obliki – naj bi poleg sekretariata državnega zbora uvedli še novo notranjo organizacijsko enoto “direktoriat”. Na čelu tega bo kdo drug kot direktor, ki bo po funkciji namestnik generalnega sekretarja državnega zbora. Očitno se naš državni zbor spreminja v podjetje, kaj dobrega pa bodo proizvajali, bomo lahko preizkusili na lastnih plečih.

Vrhovno sodišče sosednje Hrvaške pa je na pleča Fikreta Abdiča naložilo obsodbo prvostopenjskega sodišča v Karlovcu. Abdič, znan tudi kot “Babo”, je obtožen, da je bil vpleten v umor 121 civilistov in treh vojnih ujetnikov ter da je odgovoren za poškodbe več kot 400 civilistov na območju Bihača, njegove nekdanje trdnjave. Po porazu svojih milic je Abdič septembra 1995 pobegnil na Hrvaško, saj je imel poleg bosanskega tudi hrvaško državljanstvo. Sodišče meni, da je glede na veliko število fizično in psihično prizadetih ljudi kazen nujna. Abdič se je pred tem sicer že pritožil, vendar je sodišče pritožbo zavrnilo in ga zaradi vojnih zločinov proti civilnemu prebivalstvu obsodilo na 20 let zapora.

Kaj pa čaka skupino Brigade Haramaina, ki je povezana s teroristično mrežo Al Kaida in ki je prevzela odgovornost za sredin napad z avtomobilom bombo v bližini sedeža policijske postaje v Rijadu, še ni znano. V napadu zanekrat še neprijetih napadalcev so po zadnjih podatkih umrli štirje ljudje, 145 pa je bilo ranjenih. “Brigadam Haramaina na Arabskem polotoku je uspelo razstreliti sedež poveljstva sil za posredovanje in boj proti terorizmu, ki je del notranjega ministrstva,” je v sporočilu na neki islamistični spletni strani zapisala skupina.

V Basri pa se je kakih 800 privržencev Moktade al Sadra zbralo v podporo svojemu voditelju. Protestirajo proti britanskim silam, ki jih obtožujejo odgovornosti za vrsto sredinih krvavih napadov v mestu in okolici. Ti so zahtevali oseminšestdeset smrtnih žrtev. Zbrani protestniki vzklikajo gesla v podporo al Sadru in zahtevajo odstranitev ameriških in britanskih sil iz Iraka. “Iraško ljudstvo pravi, da Al Kaida ni kriva za napade, za katere je treba okriviti kriminalca Tonyja Blaira”. S takšnimi in podobnimi napisi protestniki izkazujejo svojo nenaklonjenost tujim, predvsem britanskim vojaškim enotam.

Proteste v Basri je najbrž spodbudila izjava britanskega zunanjega ministra Jacka Strawa, ki je dejal, da bodo britanske sile v Iraku, kjer je trenutno 8700 britanskih vojakov, ostale še nekaj let. Po njegovih besedah bodo vojaki v Iraku še najmanj dve leti, mogoče še dlje. Vprašanje je torej, kako uspešni bodo protesti nezadovoljnih Iračanov.

Kot “uspeh brez primere” pa je izraelski zunanji minister Ariel Šaron ocenil podporo ameriškega kolega Georga Busha njegovemu načrtu enostranske ločitve od Palestincev. Šaronu je ob tej novici zaigralo srce in ponosno je izjavil: “Od ustanovitve naše države nismo dobili podpore, ki bi bila enakovredna tej, ki jo je izrekel Bush. Palestinci razumejo, da so Busheve zapisane zaveze najhujši udarec, kar so jih doživeli od razglasitve naše neodvisnosti leta 1948.” Ga že vidimo, kako žuga Palestincem z novimi izvensodnimi likvidacijami njihovih voditeljev. “Pazite se, stric Bush nam krije hrbet!”

Prav ameriški predsednik pa je v sredo izrazil začudenje, zakaj mednarodna skupnost ne podpre bolj Šaronovega načrta. “Ariel Šaron je prišel v ZDA in je ob meni dejal, da se bo Izrael umaknil iz Gaze in dela Zahodnega brega. Po mojem mnenju bi moral cel svet reči “hvala Ariel”, sedaj imamo možnost izgradnje mirne palestinske države.” V naslednjih dneh lahko zato pričakujemo konkretne odzive prav nič mirnih Palestincev.



Komentarji
komentiraj >>