Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Dva večera smeha v KUD-u France Prešeren (3184 bralcev)
Torek, 27. 4. 2004
Katjak



Klikni za veliko sliko: Klikni za veliko sliko: Klikni za veliko sliko:
V trnovskem domu Franceta Prešerna so prejšnji teden pri Teatru Narobov gostovali kanadski improvizatorji gledališča – Crumbs. Na svojem gostovanju so se v okviru letošnje tromesečne turneje prvič ustavili tudi v Ljubljani in nam minuli petek svojo igro predstavili na odru KUD-a.
V trnovskem domu Franceta Prešerna so prejšnji teden pri Teatru Narobov gostovali kanadski improvizatorji gledališča – Crumbs. Na svojem gostovanju so se v okviru letošnje tromesečne turneje prvič ustavili tudi v Ljubljani in nam minuli petek svojo igro predstavili na odru KUD-a.

Skupino Crumbs so ustanovili trije člani, Stephen Sim, Lee White in Devin McCracken že leta '97, kasneje pa se jim je pridružil še glasbeni spremljevalec Craig Bjerring. Zasedba je majhna. V petek smo gledali Stephena in Leeja, ki ju je na kitari spremljal Craig, in to je res malce nenavadno – zgolj dva igralca. Vse napovedi in pohvale, ki smo jih pred igro lahko prebrali - da so Crumbs zmes očarljivosti in visoke igralske umetnosti, ki svojo igro gradi iz nepripravljene strukture, ki vedno nastaja sproti – so nas napolnile z visokimi pričakovanji o večeru, ki bo prinesel nekaj več.

A presežka ni prinesel. Prinesel je nadpresežek! Dvojica igralcev - Stephen in Lee – se je odzvala na naš prvi predlog: besedo, ki to ni bila. Iz publike je bilo slišati približno nekaj takega kot wall puss. Pa nihče ni vedel, kaj to pomeni, ker dejansko ne pomeni nič. A za Stephena in Leeja to sploh ni bila ovira, itak je vse le igra! Iz te nebesede sta naredila dvakrat po uro trajajočo predstavo, v njej pa z neverjetno uigranostjo in iznajdljivostjo ustvarila zgodbe različnih likov. Zgodbe so se prepletale, liki so prehajali iz enega dogajanja v drugo, na koncu smo videli še konec vseh prikazanih zgodb.

Igra je tekla brez daljših ali motečih pavz, iskrice med igralcema so nenehno preskakovale, kar je vse kazalo na to, kako zelo se poznata in sta zato tako dobro uigrana. Njuno igro je dopolnjevala glasba, ki je bila, kot že omenjeno, tudi improvizorana, kitarist Craig pa se je včasih malo sprehodil po odru med igralcema in zapel nekaj vrstic, ki so vsebovale njune zadnje izgovorjene besede. To, da je bila predstava v angleščini, našega razumevanja ni omejilo, predstavo je naredilo kvečjemu bolj zanimivo. Smeha poln večer se je zaključil z bisom in glasnim aplavzom. Hoteli smo še!

In tega »še« smo bili deležni v nedeljo, ko smo na odru dobili servirano dvojno porcijo – kanadske skupine Crumbs in ljubljanskega Teatra Narobov. Slednji so ljubiteljem impro gledališča znani, njihova imena pa so Maja, Alenka, Sonja, Dražen, Tomaž in Gregor.

V prvem delu nedeljskega večera so bili na odru poleg Leeja in Stephena še Alenka, Dražen in Tomaž ter Craig in Goran, ki kot glasbenik ponavadi spremlja igro Teatra Narobov. Pa spet za iztočnico prva beseda, ki to ni bila. Ko smo nanjo čakali, je namreč v publiki nekdo kihnil in to je bilo to. Iz tega je nastala igra, v kateri so se igralci med seboj pomešali in nastopali izmenično. A dogajanje kar nekako ni steklo, zdelo se je, da so včasih preveč čakali na reakcije drug drugega, stavki so se le dopoljnevali in ne nadgrajevali. Ali je bila ovira angleščina, bi težko trdili, bolj kot to se je videlo, da so igralci nevajeni drug drugega.

Boljše predstave smo bili deležni v drugem delu, ko so Maja, Gregor in Sonja pa Lee in Stephen začeli z besedo podmornica. Nadaljevali pa so s prepletanjem zgodb, ki so med seboj mešale različne like, in, kar je bilo še posebej posrečeno, tudi izpostavile to, da sta na odru dve drugače govoreči skupini. Igra je delovala usklajeno, igralci so se izvrstno dopolnjevali in se odzivali z reakcijami, ki so gledalce navdušile. Tako so nastale vse vrste cvetk - od Leejevega posmeha človeški ribici do Stephenovega ponavljana Majinih stavkov v polomljeni slovenščini in Gregorjeve novoizumljene ribe blue shaped fish.

Bil je večer, katerega ponovitve si na odru KUD-a še želimo. Dobra igra in preplet dveh sicer različnih skupin, ki sta zimprovizirali izvrstno predstavo s spremljevalno glasbo, ki je bila pika na i. Ob takih večerih je iznajdljivost improvizatorjev res na preizkušnji, sploh če je treba ob tem porušiti še kakšno jezikovno pregrado. Igralcem skupine Crumbs in Teatra Narobov je to izvrstno uspelo.


V Kudu je v petek in nedeljo uživala Katja Križnik.


Komentarji
komentiraj >>