Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
SREDA, DEVETNAJSTI MAJ DVA TISOČ ŠTIRI (3981 bralcev)
Sreda, 19. 5. 2004
Erik



Ranjeni Palestinec v Rafi, zasluge si pišejo izraelski mesarji ...začenja se sodni proces proti ameriškim sadističnim vojakom...
...arabski svet zahteva takojšnjo prekinitev izraelskega nasilja nad Palestinci...
...Tajvan prizadel močan potresni sunek, Filipine pa zajel silovit tajfun...
...nemškega kanclerja Schroederja oklofutal brezposeln učitelj...

Združene države Amerike so se ponovno proslavile s svojo demokracijo, svobodo in napredno miselnostjo. V zvezni državi Teksas, kjer domujeta George Bush in Ku Klux Klan, so ponoči v zaporu v Huntsvillu izvedli še eno nepozabno smrtno kazen. Usmrtili so namreč duševno prizadetega človeka.

Najnovejša žrtev zablojenega teksaškega pravnega sistema je bil 50-letni Kelsey Patterson, sicer obtožen dvojnega umora izpred dvanajstih let. Kelsey je trpel za paranoično skizofrenijo in ni bil sposoben sodelovati niti na sodnem procesu zoper njega. Zaradi nenehnih paranoičnih izpadov, v katerih je govoril o vsadkih v glavi, ki naj bi ga nadzirali, ga je sodnik dal odstraniti iz sodne dvorane. Njegovo duševno stanje pa pri eksekuciji ni predstavljalo nobene ovire.

Teksaški guverner Rick Perry in vrhovno sodišče sta preslišala številne glasove, med njimi tudi glas »Odbora za pomilostitve in pogojne odpuste«, ki so pozivali, naj se Kelseyeva smrtna kazen pretvori v doživljenski zapor. Ob šestih popoldne po lokalnem času so pazniki duševnega bolnika položili na jekleno posteljo in ga prosili za njegove zadnje besede. Kelsey je zanikal, da je kriv umora in od svojih eksekutorjev zahteval, naj mu vrnejo življenje. Potem so mu v vene vbrizgali strup in ga čez dvajset minut razglasili za mrtvega.

Tako torej v Teksasu ravnajo z ljudmi, ki potrebujejo duševno pomoč. Ubijejo jih, da jim ne bi bili v napoto. Spomnimo za konec samo še na to, da je George Bush mlajši, ko je bil guverner Teksasa med letoma 1994 in 2000, odobril 152 eksekucij. Neodvisna raziskava izpred nekaj let pa je pokazala, da je bil vsak sedmi človek, ki so ga usmrtili v ZDA, nedolžen.

Poslušate do Teksasa, smrtne kazni in Georga Busha izjemno nenaklonjeni OFF Program Radia Študent.

Začenja se proces proti prvemu izmed sedmih ameriških rezervistov, ki so v zloglasnem zaporu Abu Graib mučili in brutalno poniževali iraške zapornike. 24-letnega prašiča Jeremya Sivitsa so na vojaškem sodišču v močno zastraženi Zeleni coni v Bagdadu spoznali za krivega slabega ravnanja z zaporniki in zanemarjanja službenih dolžnosti. Sivits pričakuje nizko kazen, saj se je s tožilci že pred sojenjem dogovoril, da bo pričal proti svojim kolegom. Sicer pa je ameriška vojska sporočila, da so v zvezi z mučenjem Iračanov obtožili še tri svoje vojake, ki so se seznanili z obtožnicami, niso pa se še izrekli o svoji krivdi.

Pentagon bo s sojenjem nedvomno poskušal ublažiti posledice škandala, ki so ga zakrivili sadistični vojaki. A večji del škode je nepopravljiv. Ameriški podčastnik Samuel Provance je v pogovoru za televizijsko mrežo ABC zatrdil, da je bilo mučenje Iračanov sistematično in da je bilo vanj vpletenih veliko več vojakov, kot to priznavata Bela Hiša in Pentagon. Njegovim trditvam so se pridružili tudi trije arabski novinarji, zaposleni pri Reutersu. Trojico so ameriški vojaki priprli januarja in jih v zaporu pretepali ter poniževali.

Tiskovni predstavnik koalicijskih sil v Iraku Mark Kimmit je zanikal govorice o domnevni aretaciji štirih moških v zvezi s spektakularnim obglavljenjem ameriškega civilista Nicholasa Berga. Spomnimo, vojska se je zaklela pred Bogom in domovino, da bo našla tako imenovane teroriste, ki so Bergu ločili glavo od telesa, da bi maščevali mučenje svojih bratov v bagdadskem zaporu. Medtem ko Američani še naprej iščejo teroriste, pa se narod Iraka vse bolj množično upira okupaciji. Spopadi se nadaljujejo v Karbali, Nadžafu, Hili in drugje. Število mrtvih koalicijskih vojakov je naraslo na 899. Kot je rekel Bush: 'Bring it on!'

Okupacija Iraka medtem vse bolj odmeva tudi drugod v Bližnjevzhodni regiji. Na ulicah glavnega iranskega mesta Teherana se je zbralo kakih sto tisoč ljudi, ki so med protestom od ZDA in Velike Britanije zahtevali umik vojakov iz Iraka. Večja skupina najbolj zagrizenih protestnikov je z molotovkami in kamni napadla britansko veleposlaništvo in se spopadla s policijo.

Ilegalni okupaciji se dalje upirajo tudi Palestinci in so zaradi tega podvrženi vse večjemu brezsmiselnemu nasilju s strani izraelske vojske. V begunskem taborišču Dženin in Nablusu so izraelski vojaki ubili dva palestinska mladeniča, ki so jima že pripisali sodelovanje v terorističnih organizacijah. S tem si vojska kupuje legitimnost za svoje nelegalne poboje. V Rafi pa je izraelski helikopter izstrelil tri rakete v množico ljudi in jih pri tem neznano število ubil.

Mednarodni debatni krožek, znan tudi kot Varnostni svet Združenih Narodov, se sestaja za zaprtimi vrati na izrednemu posvetovanju, ki so ga zahtevale številne arabske države. Beseda teče o predlogu resolucije, ki zahteva prekinitev izraelskega uničevanja palestinskih domov v že tako opustošeni Gazi. Washington je že zagrozil, da bo z vetom blokiral resolucijo, če ta ne bo vsebovala obsodbe palestinskega terorizma. O izraelskem državnem terorizmu pa v skladu s prevladujočo demagogijo ni bilo rečeno nič. Taka je pač današnja demokracija.

Dokaz neuspele demokracije je tudi Indija, kjer je na nedavnih parlamentarnih volitvah zmagala opozicijska Kongresna stranka. Takoj ko je postalo jasno, da bi državo utegnila voditi socialni politiki naklonjena Sonia Gandhi, so indijski borzni indeksi sunkovito padli. Globalni kapital je s tem novo vlado opozoril, da bo zapustil Indijo, če bi Gandhijeva s svojo ljubeznijo do revnih posegala v posle tujih velekapitalistov. Ženska se je zato morala umakniti, njena Kongresna stranka pa je za kandidata za predsednika vlade imenovala Manmonaha Singha, nekdanjega finančnega ministra, ki je v devetdesetih letih s svojimi gospodarskimi reformami Indijo povsem podredil tujemu kapitalu. In glej ga zlomka, borzni indeksi znova rastejo.

Jugovzhodno Azijo pretresajo naravne katastrofe. Filipine je tako zajel silovit tajfun, katerega sunki so dosegli tudi do 150 kilometrov na uro. Tajfun je sprožil številne plazove in uničil mnogo hiš, sedaj pa se seli proti Japonski, da bi še s to državo delil svoj gnev. Tajvan pa je medtem prizadel močan potres z močjo 6.5 stopnje po Rihtarjevi lestvici. O morebitnih žrtvah zaenkrat še ni poročil. Skisani oklofutanec

Vidno pretresen je tudi nemški kancler Gerhard Schroeder, ki ga je na prireditvi njegovih socialnih demokratov v Mannheimu oklofutal brezposelni učitelj. 52–letnega moškega je nemudoma aretirala policija, vendar pa človek svojih motivov za ta blagi teroristični napad na Schroederja ni hotel razkriti. Sicer pa nemški kancler tudi iz svoje stranke že dalj časa posluša kritike, da je z zgrešenimi gospodarskimi reformami državo privedel v finančno krizo in povečal brezposelnost.


In koga bi bilo vredno oklofutati v Sloveniji? Morebiti člane fašistoidne stranke Nove Slovenije, ki ravnokar s posebnim evrobusom potujejo po naši mali deželi. Andreja Bajuka, Alojza Peterleta in ostale lahko oklofutate v Slovenski Bistrici, Hočah, Miklavžu, Dupleku, Lenartu ali Slovenskih Konjicah, kjer se bodo ustavili, da bi prebivalstvu predstavili svoj zlajnani predvolilni program. Lepo bi bilo, če bi se Nova Slovenija, ki v svojih vrstah združuje tudi nekdanje domobrance, s svojim evrobusom izgubila nekam v tujino in se nikoli več ne vrnila nazaj. Adios, muchachos!

Hrvati se z nekdanjimi nacističnimi kolaboranti vsekakor ukvarjajo na drugačen način. Reški Novi List poroča, da naj bi se kmalu v hrvaških časopisih pojavili oglasi s pozivom državljanom, naj za nagrado v višini 10.000 evrov sporočijo informacije, ki bodo pripomogle k odkritju še živih vojnih zločincev iz druge svetovne vojne. O tem smo se pogovarjali z našo hrvaško dopisnico, Lindo Grašič.

////////////////////////////////////////////








Komentarji
komentiraj >>