Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
sreda, 28. 7. 2004 (3233 bralcev)
Sreda, 28. 7. 2004
evi



Krvava sreda na ameriškem osvobojenem ozemlju
… Južna Koreja ima novega šefa državne obrambe …
… Irak doživel najbolj krvavi dan, odkar so Američani uradno odšli …
… na čilskem veleposlaništvu se je končala drama s talci pobesenelega varnostnika …
… Makedonijo pretresajo divja nasprotovanja novemu zakonu o decentralizaciji države …

Drage naše, ljubi naši, takoj odložite delo in to ne le za trenutek! S svojo marljivostjo namreč prav svinjsko zvišujete evropsko normo! Najnovejša raziskava evropskega statističnega urada Eurostat je namreč pokazala, da Slovenci med Evropejci največ časa porabijo za delo, in sicer 8 ur na dan. Pri tem gre za kombinacijo plačanega dela in domačih opravil. V tem smo krepko nad Nemci, ki med Evropejci – poglej si ga no! – delajo najmanj, le 7 ur dnevno. Raziskava je dokazala tudi popolno, stereotipom naklonjeno sliko tega, da ženske po vsej Evropi delajo dosti več kot moški, posledično imajo tudi manj prostega časa.

Raziskava, ki jo je Eurostat izvedel med Belgijci, Nemci, Estonci, Francozi, Madžari, Finci, Švedi, Britanci, Norvežani in Slovenci, je preučila tudi spalne navade Evropejcev. Najmanj spijo Švedi, v povprečju 7 ur in 52 minut, za svoj lepotni spanec pa najbolj skrbijo Francozinje, ki prespijo kar 8 ur in 38 minut dneva. Precejšnji zaspanci smo tudi Slovenci, saj spanju povprečno namenimo kar 8 ur.

Francozi vodijo tudi v kategoriji prehranjevanje in osebna nega, kamor sodijo dnevni obroki hrane, oblačenje, osebna higiena in spolne aktivnosti. Vse to Francozi počnejo v povprečju 3 ure na dan, Slovenci pa si “crkljanje” telesa privoščimo le dve uri dnevno.

Seveda gre za trapasto statistiko, ki skuša ukalupiti vse in vsakogar, in je daleč od realnosti. Kljub temu pa žensko polovico našega občestva pozivamo, naj manj delajo in več časa posvetijo kategoriji prehranjevanje in osebna nega, kamor sodijo tudi – in k temu vas še posebej toplo pozivamo – spolne aktivnosti!

Ju-hu-hu! Na našem svetu še obstajajo države, ki si ne želijo v Evropsko unijo in ne sanjajo o paktiranju z NATO-m! Ukrajinski predsednik Leonid Kučma je z dekretom iz obrambne doktrine umaknil cilj članstva Ukrajine v Evropski uniji in zvezi NATO. Tako naj bi se odločil zato, ker nobena od zvez ni pokazala navdušenja nad prijateljevanjem z Ukrajino. V svoji novi doktrini je Leonid zapisal, da bo vojaška varnost Ukrajine zagotovljena na podlagi zaupanja med njo in ostalimi državami, z zmanjšanjem nevarnosti uporabe vojaške sile
in tudi z uporabo evroatlantske politike povezovanja.

Hrepeneča po tem, da bi bila všečna in demokratična vsem, se je Leonidu takoj oglasila Evropska unija in mu sporočila, da članstvo Ukrajini pač nikoli ni bilo ponujeno, niti se o njem ni govorilo. Je pa Evropa vesela, da je z Ukrajino v stiku prek “Sporazuma o partnerstvu in sodelovanju” in upa, da bodo njihovi odnosi v prihodnosti še tesnejši. Enkrat, nekoč, morda pa le, pa bo tudi za Ukrajino možnost članstva, je rekla Unija. Ampak prej naj se v Ukrajini izpeljejo poštene predsedniške volitve. Te so načrtovane za 31. oktober letos.

Poštenih in brez prisotnosti Američanov izvedenih volitev še dolgo ne bo dočakal Irak. V tej starodavni babilonski civilizaciji je pokanje bomb še kar naprej del vsakdana, pa čeprav so Američani “rešili in demokratizirali” državo. Danes je avto-bombo raztreščilo pred policijsko postajo v Bakubi. Po zadnjih podatkih ameriške vojske in predstavnikov iraškega ministrstva za zdravje je pri tem umrlo 68 Iračanov, med njimi 21 potnikov avtobusa, ki se je v trenutku eksplozije peljal mimo, 56 ljudi pa je bilo ranjenih. Med žrtvami so tudi mladeniči, ki so se pred policijskim štabom mudili zato, da bi se prijavili za policijske rekrute. Iraške oblasti pričakujejo, da se bodo napadi še okrepili pred soboto, ko se bo začela tridnevna iraška narodna konferenca, na kateri bo približno tisoč delegatov izbralo 100-člansko začasno skupščino, ki bo pomagala pri izvedbi volitev v Iraku, napovedanih za januar 2005.

Kravih dogodkov po Iraku pa je bilo veliko že danes, ko v državi ne poteka nobena, s strani ameriških kolonizatorjev protežirana konferenca. V mestu Suvarija na jugu osrednjega dela Iraka je med silovitimi boji koalicijskih in iraških sil z iraškimi uporniki umrlo sedem iraških vojakov in 35 upornikov, deset vojakov pa je ranjenih. Medtem ko sta poskušala postaviti bombo v bližini naftovoda na območju Kirkuka na severu države, pa sta v eksploziji, ki je pri tem počila, umrla dva Iračana. Nevarno in vroče je bilo tudi v Bagdadu, kjer je izstrelek, odposlan proti neki stanovanjski četrti, ubil dva človeka, eden od njiju je bil 13-letni otrok. V tresku doma izdelane bombe v Balad Ruzu severno od Bagdada pa je življenje izgubil ameriški vojak, njegovi trije kolegi pa so jo odnesli le z nekaj ranami. O spopadih poročajo tudi iz mesta Kut južno od iraške prestolnice in mesta Ramadi zahodno od Bagdada. “Kako lep svet so nam pričarali Američani”, pravijo prebivalci Iraka.

Iraški premier Ijad Alavi pa medtem v udobju ameriških avtomobilskih humanitarnih kapacitet potuje po arabski regiji. Sinoči je prispel v savdsko obmorsko mesto Džeda, kjer se je s kraljem Fahdom in prestolonaslednikom Abdulahom pogovarjal o varnosti na savdsko-iraški meji. Sogovorniki so se pogovarjali o boju proti prebegih čez mejo in tihotapstvu, pri čemer so po besedah savdskih virov savdski predstavniki izrazili zaskrbljenost zaradi tihotapljenja orožja iz Iraka v Savdsko Arabijo. Jutri pa bo marioneta Alavi svoje roke stegoval proti ameriškemu državnemu sekretarju Powellu, ki se bo z njim blagovolil sestati v Kairu.

Na bolj oddaljenem divjem vzhodu pa je Južna Koreja dobila novega ministra za obrambo. Potem ko je včeraj zaradi rumenomorskega incidenta med južnokorejskimi in severnokorejskimi ladjami odstopil Cho Young Kil, se je danes na njegov ministrski stolček že zavalil dosedanji svetovalec južnokorejskega predsednika, Yoon Kwang Ung. Yoon naj bi bil na položaj imenovan, ker je podprl predsednikovo strategijo nacionalne obrambe in reforme vojske.

Na čilskem veleposlaništvu v kostariški prestolnici San Jose se je v zgodnjih jutranjih urah razpletla velika drama s talci, na podlagi katere bi lahko napisali scenarij za kako južnoameriško žajfarico. Varnostnik v veleposlaništvu je sinoči zajel deset tamkajšnjih uradnikov in jim grozil s pištolo. Zjutraj je kostariškim policistom uspelo vstopiti v prostore, vendar so bili prepozni: trije talci so ležali mrtvi na tleh, brez življenja pa je bil tudi sam ugrabitelj. Ta naj bi se za ugrabitev odločil, potem ko je izvedel, da ga bodo premestili na drugo delovno mesto.

Zaradi uradne regijske premestitve pa so ogorčeni Makedonci. Njihova vlada je namreč spisala nov načrt upravne ureditve, s katero – tako vsaj verjamejo – nameravajo decentralizirati državo. Prenos določenih pristojnosti z vlade bodo prenesli na lokalne oblasti, albanska manjšina pa bo imela večji nadzor nad občinami, v katerih so Albanci v večini. In prav naklonjenost Albancem, ki veje iz zakona, je bila glavni razlog za proteste proti zakonu, ki se ga je na skopskih ulicah udeležilo okoli 20.000 ljudi, organizirala pa jih je politična opozicija. Več o zdrahah okoli makedonskega zakona o upravni ureditvi je povedala naša dopisnica iz Tetova, Maja Blaževska.

/////////////////////////////////////////////////////


Komentarji
komentiraj >>