Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Torek, 10. avgust 2004 ob 14h (6114 bralcev)
Petek, 6. 8. 2004
lucija



O sprejemnih izpitih na Akademiji za gledališče, radio, film in televizijo kot o brezplačni psihiatrični terapiji se je razpisala Vivian.
SPREJEMNI IZPITI NA AKADEMIJI ZA GLEDALIŠČE, RADIO, FILM IN TELEVIZIJO - BREZPLAČNA PSIHIATRIČNA TERAPIJA

Neslavno slavni sprejemni izpiti so potekali od 1. do 10. julija na ljubljanski akademiji za gledališče, radio, film in televizijo. Prežemali so nas s strahom, pričakovanji in negotovostjo.

AGRFT nudi štiri smeri študija: gledališko režijo, filmsko in televizijsko režijo, igro ter dramaturgijo. Najbolj zaželena smer študija, za katero se zanimanje izkazuje že v številu prijavljenih kandidatov, je dramska igra. Vsako leto se za to smer študija odloča od 100 do 200 ljudi različnih starosti.

Po Sloveniji krožijo razne krvoločne govorice o sprejemcih, ki so bolj ali manj resnične. Kljub temu pa četudi kandidati upoštevajo nasvete v veri, da se bodo izognili raznih zankam komisije, ni pravega recepta za uspeh. Letos se je zopet ponovila zgodba psihičnega trpinčenja kandidatov z vprašanji, ki ciljajo na kandidatovo samopodobo in njegovo življenjsko filozofijo.

Vprašanja, kot na primer: »se sama sebi zdiš debela?«, »te je kdo posilil?«, »si se že kdaj pogledal v ogledalo, grozno fizuro imaš!«, »nisi še doživela nič slabega v življenju, zato si ne izbiraj vlog, ki jim ne sežeš do kolen!«, in tako dalje, hitro potrkajo na človekovo zavest. Uboge labilne duše podležejo joku ter zlomljene in psihično uničene zapustijo akademijo s sovražnimi mislimi.

Komisija svoje krute tehnike opravičuje z dejstvom, da preskušajo, kako močna je oseba, ki kandidira za vpis na dramsko igro. Kandidate izzivajo z najbolj banalnimi improvizacijami, zmerjajo z neokusnimi nadimki, vse z namenom, da ugotovijo, do kje lahko gredo. Če se kandidat pusti in uslužno naredi vse, kar zahtevajo, misleč, da bo potem sprejet, je to napačna filozofija. Bolj, ko si drzen, vendar ne nesramen, samozavesten in ne nadut, več imaš možnosti, da jih boš navdušil.

Na dramaturgiji vse skupaj poteka nekoliko bolj sproščeno in v intimnejšem ozračju. Na sprejemnem izpitu so namreč prisotni samo 4 profesorji ter slavistka. Slednja pred pravim delom sprejemcev, torej zagovorom analize izbrane drame, preskusi kandidatovo splošno ter jezikovno razgledanost. Celotni sprejemni izpiti potekajo približno 2 uri v stilu dokaj sproščenega pogovarjanja.
Na igri prvi del sprejemnih izpitov traja 3 dni. V to je vključena improvizacija in recitacija dveh pesmi, ki jih kandidat izbere sam, ter interpretacija treh monologov, prav tako po izbiri kandidata. Nekaj dni po prvem krogu komisija izobesi seznam kandidatov, ki so napredovali v drugi krog. Čaka jih cel kup cenovno zasoljenih zdravstvenih pregledov, katerih stroške kandidati jasno krijejo sami.

V drugem krogu, ki obsega približno 20 oseb, se le-te razdelijo v tri skupine in vsaka ima nadaljevanje sprejemcev na svoj dan. Skupina se zbere že zjutraj in začne nadaljevanje preskusa z gibom, ki traja približno uro in pol. Tukaj je vključen preskus motoričnih sposobnosti, sestavljanje koreografije in improvizacija gibanja. Sledijo skupinske improvizacije, kjer sodeluje celotna skupina, pod budnim očesom vseh 13-ih članov komisije. Sledi kratek odmor, nato se nadaljujejo individualna zaslišanja oziroma pogovori, kot temu pravijo člani akademije.

Na koncu, približno od štirih popoldan do devete zvečer potekajo vaje v parih. Profesor dodeli vsakemu paru (v skupini so ponavadi štirje) svojo dramo in določen dialog, ki ga mora po krajšem času za pripravo interpretirati pred komisijo. Dialogov ni potrebno znati na pamet.

Če je komisija v zanosu, lahko sledi še par bizarnih improvizacij, nakar se poslovijo s tipičnimi nasmeški in naznanijo, da bodo rezultati objavljeni čez nekaj dni.

Sprejemne izpite za filmsko režijo je vseskozi spremljalo zverinsko dretje enega od elitnih režiserskih mogotcev, ki je pri vsakemu kandidatu našel tisoč in eno napako. Kljub vsemu so se na koncu po mnogih dilemah, če bi sploh koga sprejeli, ker naj bi bili vsi skupaj zanič, odločili vzeti dva primerka nasprotnih spolov. Upajmo, da bosta vsaj v naslednjem študijskem letu izpolnila pričakovanja.

Kot smo lahko zasledili že v večih člankih časopisja, velja na akademiji pravilo, da profesorji iz tebe zgradijo novo osebo. Takšno, ki ustreza njihovim zamislim. Velikokrat je slišati pritožbe sedanjih študentov, da je faks prenaporen, da so tam cele dneve – od jutra do večera, celo med vikendi.

Marsikdo si želi postati igralec. Glede na to, da akademija sprejme le 10 študentov letno, je precej utopično verjeti, da boste izbrani ravno vi. Ponavadi za sprejem niti ni bistvenega pomena talent, pač pa drugačnost, odstopanje od množice ostalih. Zato se ne sekirajte, če vam v prvič, drugič ali – bog ne daj, tretjič (to je zadnji dovoljeni poskus) ni uspelo. To še ne pomeni, da niste nadarjeni in morda ne bi bilo odveč, če poskusite srečo na kaki tuji fakulteti. Odkar je Slovenija članica Evropske Unije, so nekatere šolnine cenovno dostopnejše.

vsekakor vam svetujemo, da še enkrat dobro premislite, ali si res želite postati sredstvo očiščenja zakompleksanih profesorjev, ki z znašanjem nad nič hudega slutečimi študenti blažijo svoje notranje frustracije. Ali se vam zdi, da jo to svojevrsten izziv, na katerega greste čisto neobremenjeni?

Kakorkoli že, Vivian - avtorica prispevka o letošnjih sprejemnih izpitih na AGRFT, vsem bodočim kandidatom želi predvsem mirne živce in zaupanje vase. Tistim, ki jim ni uspelo – več sreče prihodnjič; tistim, ki so uspešno opravili preizkus pa - Na zdravje!


Komentarji
komentiraj >>