Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Ponedeljek, 16. avgust ob 14h (3082 bralcev)
Ponedeljek, 16. 8. 2004
lucija



Univerzitetni info blok pripravlja Vesna Vivian H.
Poletje je sinonim za zabavo, poležavanje na peščenih plažah in uživanje v družbi morskih valov. Na žalost pa najtoplejši letni čas velikemu odstotku študentov predstavlja tudi čas za učenje in pripravo na jesenske izpite.

V tem tednu bodo poleg študentov učenjaško navdahnjeni tudi dijaki, točneje Zoisovi štipendisti. V Mladinskem domu v Čepovanu namreč poteka že peti poletni tabor za dijake in dijakinje od 1. do 4. letnika, ki so si z odličnimi ocenami in posebno nadarjenostjo prislužili Zoisovo štipendijo.

Tema letošnjega tabora je del in celota. Le-ta izraža enega izmed problemov, s katerim so se soočali antični misleci in se nato vpisuje v ves nadaljnji razvoj filozofije kot eno izmed vedno aktualnih vprašanj: kakšno je razmerje med celoto in njenimi deli, kaj posamezno ob vstopu v celoto pridobi in kaj izgubi ter vprašanje, kaj je pravzaprav pomembnejše, del ali celota, kdo koga obvladuje - ali deli konstruirajo celoto ali celota upravlja s svojimi deli.

Tabor v okviru programa dela z nadarjenimi učenci Zavoda Republike Slovenije za zaposlovanje, Območne službe Nova Gorica od leta 1998 pripravlja in izvaja zavod za organizacijo in izvedbo kulturnih projektov ANATOM iz Nove Gorice. Idejo tabora, ki je posvečen umetniškemu ustvarjanju in izražanju, je oblikovala vodja tabora Nataša Kos Križmančič skupaj z mentorji posameznih delavnic. Program letošnjega tabora se bo odvijal v petih delavnicah, in sicer v likovni delavnici, gibalni delavnici, glasbeni delavnici, filozofski delavnici ter psihološki delavnici.

Za vse umetniško navdahnjene duše, ki rade potujejo in bi se rade izkazale na področju umetnosti, Študentska organizacija
Univerze v Ljubljani, Fotografska zveza Slovenije in fotoklub Anton Ažbe razpisujejo natečaj popotniške fotografije z naslovom »RAZKAŽI MI SVET«. Natečaj je namenjen vsem ljubiteljem fotografije, rojenim med letoma 1974 in 1986. Vsak avtor lahko priloži največ 6 fotografij ali 6 diapozitivov formata 5x5. Sodelujoči lahko pošljejo dela po pošti ali pa jih prinesejo osebno Resor za obštudijske dejavnosti na Kersnikovi 4 v Ljubljani do 15.septembra letos. Razglasitev rezultatov natečaja in podelitev nagrad bo v mesecu oktobru 2004 v Ljubljani. Na omenjeni prireditvi se bodo izbrana dela dražila v dobrodelne namene.

Študentje se v obdobju študija soočimo tudi s samostojnim življenjem in iskanjem svojega stanovanja. Mnogi, ki prihajajo iz oddaljenih mest štejejo za svoje prvo samostojno bivališče študentski dom. Rok za oddajo prošenj za bivanje v študentskih domovih je potekel 10. avgusta. Tisti, ki pa se po tem roku soočijo z izgubo staršev, invalidnostjo ali težkimi socialnimi razmerami, lahko prošnjo oddajo tudi kadarkoli med študijskim letom. Tisti, ki želijo le podaljšati pravico do bivanja v študentskem domu, lahko to storijo še do 20. avgusta.

Odobritve prošenj bodo znane do 15. oktobra, prav tako pa bo takrat izšel tudi seznam študentov, ki jim je bilo bivanje v študentskem domu podaljšano. V vseh slovenskih visokošolskih središčih bo predvidoma na voljo skoraj 11.000 ležišč v študentskih domovih ter 3.300 ležišč pri zasebnikih.

S 6. avgustom je začel veljati veljati zakon o višjem strokovnem izobraževanju, ki naj bi na prepoznavnejši način umestil višje strokovne šole v terciarno izobraževanje. Krepil naj bi njihovo avtonomijo v šolskih centrih, jasneje opredelil položaj študentov višjih šol ter ohranjal sistem načrtovanja in programiranja višjega strokovnega izobraževanja, ki temelji na socialnem partnerstvu. S koebenhavenskim in z bolonjskim procesom se tako tudi v višje strokovno izobraževanje vnaša kreditni sistem, pristojnost za ugotavljanje in zagotavljanje kakovosti višjih strokovnih šol pa dobiva skupna agencija za kakovost v terciarnem izobraževanju.

Poznavanje Evropske unije in zanimanje za njeno delovanje je med prebivalci držav članic še vedno na izjemno nizki ravni, ugotavljajo raziskovalci Centra za evropske politične študije. Gre za neodvisni raziskovalni inštitut s sedežem v Bruslju. Eden izmed kanalov, ki lahko močno vpliva na to, kako dobro ljudje poznajo EU, so akademske institucije, menijo omenjeni raziskovalci. Evropska Unija namenja veliko denarja za raziskave in študijske izmenjave, akademske institucije pa bi pri tem morale poskrbeti predvsem za širjenje kroga ljudi, katerim se znanje o Evropski Uniji prenaša. Neodvisnost univerzam omogoča, da študentom nudijo informacije, ne propagande, poudarjajo.

Tudi zadnji novici bosta povezani z Evropsko Unijo. Zveza raziskovalnih inštitucij članic Evropske unije ter Evropski znanstveni sklad sta letos prvič podelila nagrado za najboljše evropske mlade raziskovalce. Zmagovalce natečaja so organizatorji razglasili 29. julija v Bruslju, slovesna podelitev nagrad pa bo 26. avgusta v Stockholmu. Na natečaju je sodelovalo 800 prijavljenih raziskovalcev, izbor najboljših je potekal v dveh stopnjah, nato pa je žirija vodilnih svetovnih znanstvenikov med njimi na evropski ravni izbrala 25 prejemnikov nagrad. Vsak od njih bo prejel štipendijo v višini do 1,25 milijona evrov. Organizatorji upajo, da bo iz vrst nagrajenih mladih raziskovalcev v prihodnosti prišel tudi kakšen Nobelov nagrajenec.

Mednarodne študentske organizacije, povezane v neformalni forum mednarodnih študentskih združenj (IFISO), pa so pred nedavnim izrazile zaskrbljenost nad vse strožjimi pravili Evropske Unije pri sofinanciranju nevladnih organizacij. Po novem naj bi namreč bile do evropskih sredstev upravičene zgolj tiste NGO, ki imajo vsaj enega redno zaposlenega. Številne NGO, ki prejemajo evropski denar, pa nimajo nobenega zaposlenega, saj delujejo tudi na prostovoljni osnovi. Sodelujoče organizacije v IFISO so med drugim: AEGEE, AIESEC in BEST, ki delujejo tudi v Sloveniji in s katerimi ste se tudi v naših oddajah že lahko seznanili.

Z novostmi in zanimivostmi iz visokošolskega sveta vas je danes seznanila Vivian H., za evropski pridih je poskrbela Lucija G.



Komentarji
komentiraj >>