Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Ponedeljek, 30. avgust ob 14h (3402 bralcev)
Ponedeljek, 30. 8. 2004
lucija



Info blok (Vivian H.)
Za številne študente, ki jih čakajo zadnji izpitni roki pred novim študijskim letom ter za srednješolce, ki v spomladanskem roku niso opravili mature in imajo v teh dneh ponovno priložnost, da pokažejo svoje znanje na jesenskem splošnem in poklicnem maturitetnem preizkusu, se poletje nepreklicno izteka.

Prezkusi iz splošne in poklicne mature so se začeli minuli petek s pisnim izpitom iz slovenščine ali italijanščine oz. madžarščine kot maternega jezika. Tem bodo v soboto sledili izpiti iz tujega jezika, v ponedeljek pa iz matematike. V torek in sredo bodo kandidati pisali izpite iz tujih jezikov in izbirnih predmetov.

Na vrata torej z vso silo trkajo nove študijske obveznosti, z njimi pa tudi žuri, tečaji in razna študentska srečanja. Za žur bo poskrbel klub K4, katerega jubilejna otvoritev v petnajsto sezono bo oktobra. Legendarni ljubljanski Klub K4 je v štirinajstih letih od ustanovitve menda postal simbol urbane kulture mladih in glasbenega razvoja v Sloveniji, ki predstavlja najnovejša in eksperimentalna glasbena področja.
Ker se po napornem sedenju ob knjigah prileže malo razmigati zadnjo plat, bo Šou šport bo tudi letos poskrbel za to. Z vpisi v programme celoletne vodeno športno rekreativne vadbe in tečajev bodo začeli v ponedeljek, 20. septembra. Lanske aktivnosti so razširili z novimi programi kot so: pilates, capoeira, hip hop, sproščanje, softball, baseball. Šou šport vabi tudi na športni teden odprtih vrat, ki se bo zgodil med 4. in 7. oktobrom v študentskem naselju v Rožni dolini.

O naslednji temi smo vas obveščali že tekom minulega študijskega leta in vas bomo še v prihodnje, saj ima zadeva še veliko nerešenih vprašanj. Govorimo seveda o prihodnosti visokega šolstva v Sloveniji.

Tudi v Študentski organizaciji Univerze v Ljubljani so se že naveličali počitnikovati in v minulem tednu izrazili nasprotovanje liberalizaciji visokega šolstva, saj gre pri tem za ohranitev tržno privlačnejših programov, ki bolj cenijo vrednost denarja in uspeh za vsako ceno, študenta pa obravnavajo kot tržno blago. Strokovni sodelavec v resorju za študijsko problematiko ŠOU, Tine Svoljšak, ocenjuje, da bi bila popolna liberalizacija visokošolskega prostora po vzoru anglosaksonskih držav za Slovenijo neponovljiva zgodovinska napaka.

Države, ki imajo visokošolske sisteme liberalizirane, namreč zasledujejo popolnoma drugo paradigmo narodnogospodarskega ustroja in delovanja države. Tako se v liberalizirani visokošolski prostor zaradi socialne in finančne stiske vključujejo le najbolj nadarjeni posamezniki iz najnižjih socialnih razredov. V ZDA, na primer, si vsak tretji študent izbere smer študija zgolj po merilu višje šolnine. V Veliki Britaniji se tako danes srečujejo s problemom odmiranja študijskih programov, ki niso "komercialno" uspešni, mladi pa se zaradi šolnin rajši vpisujejo na bolj privlačne študijske smeri, kjer je možnost zaslužka po zaključeni diplomi večja.

Rešitev te problematike pa je predvsem večje in preglednejše financiranje sistema visokega šolstva, meni minister za študentsko problematiko ŠOU v Ljubljani, Stanko Fatur.

Že v prejšnjem info bloku smo vas obvestili, kako je z najemom in oddajo študenstkih stanovanj. Ministrstvo za šolstvo, znanost in šport se je odločilo, da bo zaradi velikega povpraševanja po subvencijah za študentske sobe pri zasebnikih odobrilo dodatnih tisoč subvencij, od tega 870 v Ljubljani, 50 v Mariboru in 80 v Kopru. Ta ukrep bo proračun okrepil za dodatnih devet milijonov tolarjev mesečno.

Kljub temu ukrepu bodo številni študenti še vedno primorani plačevati oderuške najemnine. S pomanjkanjem prostora pa se ne soočamo samo pri iskanju sob, težave z njim imajo tudi številne ljubljanske fakultete. Spomladi so študenti AGRFT-ja, ALU-ja in Akademije za glasbo z demostracijami skušali pospešiti odpravo prostorske stiske z gradnjo nove stavbe, kjer bi se združevale vse umetniške akademije. V novem študijskem letu pa se bo s prostorsko stisko še bolj kot doslej soočila tudi Filozofska fakulteta.
7. in 8. oktobra se bo namreč zgodila otvoritev novih študijskih programov poljščine, češčine in slovaščine, obenem pa na Filozofski fakulteti izražajo globoko zaskrbljenost, da bo otvoritev novih programov zgolj formalna, če država ne bo v najkrajšem času ustrezno ukrepala, saj doslej tem programom kljub obljubam še ni zagotovila finančnih sredstev in primernih prostorov.
Filozofska fakulteta se že brez teh programov spopada z izjemno veliko prostorsko stisko. Ministrstvo za šolstvo naj bi jim obljubilo primerne prostore v Srednješolskem centru na Aškerčevi, vendar obljuba še ni obrodila sadov. Kot eno prihodnjih akcij nameravajo oktobra na fakulteti študentom prvega letnika indekse podeliti kar na Aškerčevi cesti, pred stavbo fakultete.

O stiskanju zaenkrat še ne poročajo s Fakultete za humanistične študije Koper. Bi se pa znalo zgoditi, da bo tudi tam precej tesno, če bo predstavitev, ki jo pripravljajo to sredo ob petih popoldan v galeriji ŠKUC dovolj prepričljiva. V omenjeni ljubljanski galeriji bodo Koprčani predstavili magistrske in doktorske študijske programe tamkajšnje Fakultete za humanistične študije.

Univerzitetni info blok je na pobudo Lucije G. spisala Vivian Hauschild.



Komentarji
komentiraj >>