Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Faludža: ko nepredstavljivo postane povsem normalno (3791 bralcev)
Ponedeljek, 15. 11. 2004
Erik



Eden izmed BBC–jevih dopisnikov iz Bagdada je tik pred začetkom ameriške invazije na Faludžo poročal, da bo vojaška operacija, sicer poimenovana 'Fantomski bes', zelo nevarna za ameriške vojake. Na vprašanje, kaj bo s civilisti, je pomirjujoče zatrdil, da bodo marinci z megafoni opozarjali ljudi, naj se umaknejo. Poročevalec je zamolčal, da je v Faludži, ki so jo obkolile in zaprle koalicijske sile, ujetih več deset tisoč ljudi. Je pa omenil, da Američani mesto bombardirajo kot še nikoli - seveda brez kakršnega koli namiga, kaj to pomeni za same prebivalce mesta.

Znani kritik korporacijskih medijev in politični analitik Edward Herman je v enem izmed svojih esejev z naslovom 'Banalnost zlobnega' zapisal: »Početje grozljivih stvari na organiziran in sistematičen način temelji na procesu normalizacije. To je naloga strokovnjakov in mainstream medijev, ki za splošno publiko normalizirajo sicer nepredstavljivo.«

Eden izmed BBC–jevih dopisnikov iz Bagdada je tik pred začetkom ameriške invazije na Faludžo poročal, da bo vojaška operacija, sicer poimenovana 'Fantomski bes', zelo nevarna za ameriške vojake. Na vprašanje, kaj bo s civilisti, je pomirjujoče zatrdil, da bodo marinci z megafoni opozarjali ljudi, naj se umaknejo. Poročevalec je zamolčal, da je v Faludži, ki so jo obkolile in zaprle koalicijske sile, ujetih več deset tisoč ljudi. Je pa omenil, da Američani mesto bombardirajo kot še nikoli - seveda brez kakršnega koli namiga, kaj to pomeni za same prebivalce mesta.

Ljudi, ki so herojsko branili svoje mesto, so zahodni poročevalci opisovali zgolj kot 'upornike, ki so se zatekli v Faludžo', skratka kot nekakšen tujek v telesu, ki ga je treba 'izplakniti', kakor je to namignil britanski »The Guardian«. Tuji, provojni dopisniki so se tako očitno nalezli prezira do Iračanov, ki ga čutijo pripadniki okupatorskih sil. Že dalj časa je jasno - in tega tudi nihče več ne skriva -, da ameriški vojaki gledajo na Iračane kot na manjvredne ljudi. Podobno mentaliteto so v svojih glavah gojili tudi nacisti, ko so na primer napadali jugoslovanska mesta in pri tem ubijali tako partizane kot civiliste.

Normalizacija okupatorskih zločinov, kot je napad na Faludžo, ne zahteva le rasizma, pač pa tudi demonizacijo nasprotnika. Zahodni mediji so na primer povsem nekritično povzeli navedbe Blairove in Busheve administracije, da se v Faludži skriva Jordanec Musab al Zarkavi, domnevno vodja al Kaide v Iraku. Po vseh lažeh v zvezi z Irakom, ki sta jih izustila Blair in Bush, bi pričakovali, da bodo mainstream mediji kritični do novih, nedokazanih trditev. Ravno nasprotno. Samo pomislite, kolikokrat ste videli tisto črnobelo Zarkavijevo fotografijo na televizijskih ekranih. In kaj o iskanem teroristu po zavzetju Faludže pravijo ameriški vojaki? Da se je najbrž umaknil v kakšno drugo mesto. Se še spominjate, kaj so rekli za Sadamovo orožje za množično uničevanje, ko jim ga isto ni uspelo najti? Da ga je Sadam najbrž umaknil v Sirijo.
Civilna administracija Faludže, tako imenovani svet Shure, je štirinajstega oktobra na generalnega sekretarja Združenih Narodov naslovila pismo, v katerem je bilo zapisano: »Američani so v Faludži ustvarili novo nejasno tarčo – al Zarkavija. Skoraj leto je minilo in vsakič, ko uničijo hiše, mošeje, restavracije in ubijejo ženske ter otroke, trdijo, da so izpeljali pomembno operacijo proti Zarkaviju. Prebivalci Faludže vam zagotavljamo, da se ta oseba, če obstaja, ne nahaja v Faludži. Pozivamo vas, da v Združenih Narodih preprečite pokol, ki ga zoper prebivalce Faludže pripravlja ameriška vojska.« Pismo v zahodnih medijih ni bilo objavljeno niti z besedo.

Ker imajo mainstream mediji kratek spomin, naj spomnimo še na dejstvo, da je mestna administracija Faludže oblikovala pogajalsko skupino, ki se je ves oktober pogajala z iraško prehodno vlado o mirni rešitvi krize. Vendar je vlada Iyada Alavija pod pritiski Američanov zahtevala zgolj izročitev Zarkavija. Pogajanja so se tako kmalu sprevrgla v novo teatrsko predstavo za medije in bila že od samega začetka namenjena propadu. Od pogovorov, ki bi lahko končali morijo prebivalcev, je odstopila Alavijeva vlada, kar so Američani sprejeli kot blagoslov za napad na uporniško mesto.

Načrtno zavajanje javnosti ob napadu na prebivalce in branitelje Faludže je potekalo skladno z obsežno vojaško operacijo. Ameriška vojska je medijem sporočala, da pobija na stotine Zarkavijevih soborcev, medtem ko naj bi v svojih vrstah utrpela manjše izgube. Uporniki so veljali za zlomljene, a nevarne. O civilnih žrtvah in trpljenju nemočnih še vedno ni znanega nič podrobnega. Številni tako še vedno tiho umirajo v ruševinah, ki so bile prej njihovi domovi.

CNN je v soboto na svoji spletni strani v sklopu procesa normalizacije pokola v Faludži objavil novico, da ameriški vojaki skupaj s humanitarno organizacijo 'Rdeči polmeseć razdeljujejo hrano, obleko, zdravila in oddeje prebivalcem, ki so še vedno ujeti v mestu. Okupatorji so bili tako vnovič predstavljeni kot osvoboditelji, ki ljudem prinašajo življenje. Nič od tega ni res.

CNN–ovi dopisniki so morali že naslednji dan zanikati novico o razdeljevanju najnujnejše civilne pomoči, ko je prišlo na dan, da Američani pravzaprav preprečujejo petim tovornjakov Rdečega polmeseca vstop v Faludžo. Pozornost je bila od kaosa tokrat speljana z navajanjem izjave nekega marinca, ki se veseli, da bo vojska kmalu lahko odprla glavni most do Faludže, ki je bil zaprt zaradi bojev z uporniki.

Vedno smo priče istemu vzorcu. Ko iraški gverilci napadejo koalicijske sile, je to a priori označeno za terorizem islamskih fanatikov. Ko pa ameriška vojska izvrši pokol neštetih civilistov, preživele pa izpostavlja humanitarni katastrofi, je to v medijih samoumnevno predstavljeno kot osvobajanje. 'Blitzkrieg' na Faludžo se je pripetil le nekaj dni po objavi novice, da je v Iraku od marca lani umrlo že okoli sto tisoč ljudi, v glavnem zaradi nenehnega ameriškega bombardiranja vasi in mest. Pa vendar se nobenemu od tujih poročevalcev ni zdelo vredno omeniti tega med samo operacijo 'Fantomski bes'. Niti se to ne smatra za terorizem.

Napad na Faludžo se je izkazal za popolno katastrofo. Ameriški vojaki, ki v svoji objestnosti ne razumejo, da nasilje sproža novo nasilje, so zagotavljali, da bodo z zavzetjem Faludže zlomili hrbtenico uporniškemu gibanju. Toda boji so se že preselili v druge dele države. Iz ruševin in pepela Faludže se bodo prav tako dvignili novi uporniki. In medtem ko se zahodni mediji ukvarjajo z normalizacijo razmer v Iraku, le–te na samem terenu vedno bolj uhajajo iz nadzora. Edino, kar je resnično samoumevno v Iraku, je, da se boj proti okupatorju nadaljuje.





Komentarji
komentiraj >>