Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Četrtek, 4.11.´04, 23h: LINTON KWESI JOHNSON: Queen Elizabeth Hall 1984 & Rototom Sunsplash festival 2004 (3888 bralcev)
Četrtek, 4. 11. 2004
Sensi



Nocojšnjemu RŠ koncertu bi lahko nekako dejali »before and after« - prej in potem, ampak ob tem se takoj porodi vprašanje: »before and after what??« - pred in po čem?? Lintona Kwesija Johnsona, enega najinteligentnejših in najizvirnejših predstavnikov z Jamajke izvirajoče godbe, je nemogoče postaviti v nek časovni okvir, ki bi služil kot perspektiva za vpogled v njegovo delo... (v celoti...)
RADIO ŠTUDENT Četrtek, 04.11.2004
GLASBENA REDAKCIJA 23:00h
RŠ KONCERT


LINTON KWESI JOHNSON: Queen Elizabeth Hall 1984 & Rototom Sunsplash festival 2004

Nocojšnjemu RŠ koncertu bi lahko nekako dejali »before and after« - prej in potem, ampak ob tem se takoj porodi vprašanje: »before and after what??« - pred in po čem?? Lintona Kwesija Johnsona, enega najinteligentnejših in najizvirnejših predstavnikov z Jamajke izvirajoče godbe, je nemogoče postaviti v nek časovni okvir, ki bi služil kot perspektiva za vpogled v njegovo delo.

Že dejstvo, da je (poleg Benjamina Zephaniahe, ki se je tako kot on v mladih letih preselil v Anglijo) vodilni dub-poet, ga nekoliko odmika od prevladujoče reggaejaške produkcije, nedvomno pa je kot umetnik eden redkih, ki vseskozi ohranja pristnost in specifičnost svojega izraza na tako zglednem nivoju kot to uspeva prav njemu.

O 52 letnem Lintonu je težko povedati kaj novega in to tako ali tako ni namen te oddaje. Pesnik Black Panther gibanja, diplomiran sociolog, novinar, častni član nekaterih prestižnih angleških Univerz, oster kritik nepravičnih družbenih razmer, glasbenik pa še kaj bi se našlo, vsakič znova prepriča z iskrenostjo in perfekcionizmom, s katerim se loteva slehernega svojega projekta vse od prvih objav njegove poezije v časopisu Race Today pred 30. leti dalje. Čeprav sam ni inštrumentalist, je že na faksu ustanovil tudi bobnarsko-pesniško zasedbo Rasta poets.

Poleg pisanja in predane podpore iz Afrike izvirajoči umetnosti – slovi namreč tudi kot pionir črnske gledališke umetnosti na britanskih tleh - se je torej že zgodaj zapisal tudi glasbi. Že od nekdaj je simpatiziral z glasbo z rodne Jamajke in njeno sociološko konotacijo - kot večina ostalih priseljencev s tega socialno in politično gledano prav nič idiličnega karibskega otoka. Čeprav dub v zvrsti dub-poezija, katero je ustoličil prav on, v osnovi služi kot podlaga citiranim sporočilom, je seveda več kot zgolj to. Dub sam ima najmanj 2 pomena – kot glasba sama je to izvorno reggae melodija z odstranjenimi vokali in dodanimi efekti, v širšem smislu pa dub predstavlja nekakšen poglobljen, podaljšan, razširjen in v nekaterih detajlih spremenjen vidik originalne melodije oz. glasbe. Zato je enako pomemben kot lirika in Linton je bil vselej obdan z izvrstnimi glasbeniki ter producenti.

Že zgodaj je združil moči z virtuozom Dennisom Bovellom, ki prav tako velja za prvega moža dub-poezije – po inštrumentalni kot tudi producentski plati. Njegov Dub band Lintona Kwesi Johnsona-a spremlja že dolga leta, pomagal pa je tudi drugim, ki so se zapisali tej zvrsti – na primer Jean Binti Breeze, ki je ena redkih žensk na tem področju. Dennis Bovell je še danes vodja Lintonove spremljevalne zasedbe in na basu ga bomo lahko slišali tudi v obeh delih nocojšnjega RŠ koncerta. Preidimo torej že h koncertoma.

V prvem delu se bomo posvetili natanko 20 let staremu koncertu. Linton Kwesi Johnson in concert with The Dub Band je bil naslov posnetka, neodvisno izdanega (za LKJ Records) leto kasneje in kmalu po tem nominiranega tudi za nagardo Grammy. Novembra 1984 so nastopili v Queen Elizabeth Hall in nastal je nepozaben zapis tako koncerta samega kot tudi duha časa, v katerem je nastal – spomnimo se, da so bila osemdeseta leta v Veliki Britaniji (v smislu preživetja) pravzaprav za vse nearistokrate, milo rečeno, precej naporna. Na koncertu je Linton postregel z nekaterimi svojimi največjimi uspešnicami, te pa je pospremil še s komentarji v zanj značilnem slogu: brez dlake na jeziku, neposredno, a kultivirano do te mere, da sporočilo lahko začuti vsak, ne le trpeči srednji in nižji sloj, katerima s svojo liriko in epiko vdano izkazuje podporo. Album, ki je nastal po tem koncertu, je zvokovno čist kot solza – na trenutke lahko pozabimo, da gre za posnetek koncerta – na to nas spomni kvečjemu aplavz in pa efekt »hall-a« pa še ta je »naraven«. Posnetek je dolg dobro uro, mi pa si bomo privoščili slabo polovico le-tega, zato da nam v nadaljevanju ostane približno enako časa še za posnetek koncerta z letošnjega Rototom Sunsplash Reggae festivala. Tole je Linton Kwesi Johnson In Concert with The Dub Band v Queen Elizabeth Hall jeseni 1984!

Takole je Linton Kwesi Johnson z Dub Bandom zvenel pred 20 leti v dvorani Kraljice Elizabete v South Bank-u v Veliki Britaniji. Kako pa zveni danes? Da bi to preverili, smo se podali na koncert v italjanski Ossopo pri Udinah, kjer običajno poteka Rototom Sunsplash reggae festival, saj ga v Slovenijo ni bilo že 17 let. Čeprav bi bilo bržkone primerno, da prisluhnemo še koncertu, s katerim je ob svojem zadnjem obisku navdušil v ljubljanskih Križankah, smo se odločili za novejšo različico, ki nemara ni nič manj navdušila. Njegov nastop je bil nedvomno eden od koncertnih vrhuncev letošnje italjanske reggae »fešte«, o čemer se boste lahko prepričali tudi sami v preostali polovici oddaje. Na tem mestu bomo zakoličili odgovor na na začetku postavljeno vprašanje – Linton Kwesi Johnson, before and after what? Torej: Linton Kwesi Johnson – prej ali potem, ni važno! Kadarkoli že – izvrstnost ostaja glavni superlativ zanj. Je pa zato manj izvrstna kvaliteta posnetka tega nastopa, a naj poudarim, da je bil narejen s precejšnjim trudom – ni lahko slediti koncertu in hkrati ves čas držati mini-disk snemalko nad glavo. Hvala Banchotu, Roku in Mateju!

Sensi.











Komentarji
komentiraj >>