Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Ponedeljek, 13.12.´04, 19h: LIRA VEGA: Lira vega (RTS, 2004) (3221 bralcev)
Ponedeljek, 13. 12. 2004
Sensi



Lira Vega – v celoti bivša ekipa Pozorište šešira je del scene, na kateri kraljujejo bolj znani Neočekivana sila koja … in Darkwood Dub. Ali če smo natančnejši, Nemanja Ačimović in Vladimir Djordjević sta člana prvih, Boris Mladenović pa kot tonski mojster “obdeluje” obe zasedbi. Poleg bobnarja Dejana Utvarja Liro Vego sestavlja še vokalistka Zoja Borovčanin, zaradi katere zasedba kljub značilnemu in prepoznavnemu zvoku omenjene scene izstopa... (v celoti...)
RADIO ŠTUDENT Ponedeljek, 13.12.2004
GLASBENA REDAKCIJA 19:00h
TOLPA BUMOV

*Če bi se lansko leto na Trnfestu udeležila koncerta zasedbe, katere prvenec poslušamo v tokratni Tolpi Bumov, ne bi šele leto dni kasneje stresala navdušenja nad dve leti staro srbsko peterico, imenovano LIRA VEGA. Album brez naslova oz. naslovljen zgolj z Lira Vega, ki je letos spomladi izšel za RTS in je na našo radijsko postajo našel pot nedolgo nazaj, je namreč moje prvo srečanje z zasedbo ter njihovo glasbo. In po dolgem času je bilo zame omenjeno srečanje neke vrste “ljubezen na prvi posluh” – upam samo, da se vam bo v tejle uri porodila podobna izkušnja.

Lira Vega – v celoti bivša ekipa Pozorište šešira je del scene, na kateri kraljujejo bolj znani Neočekivana sila koja … in Darkwood Dub. Ali če smo natančnejši, Nemanja Ačimović in Vladimir Djordjević sta člana prvih, Boris Mladenović pa kot tonski mojster “obdeluje” obe zasedbi. Poleg bobnarja Dejana Utvarja Liro Vego sestavlja še vokalistka Zoja Borovčanin, zaradi katere zasedba kljub značilnemu in prepoznavnemu zvoku omenjene scene izstopa.



Po njenih besedah gre za “lažjo, bolj plesno in nepretenciozno nekomercialno glasbo” – za razliko od predhodne bolj punkovsko usmerjene muzike, s katero so Pozorište šešira dolga leta spremljali bende kot so Obojeni program, Jarboli in Let 3. Zojin opis je dokaj skromen, če upoštevamo dejstvo, da je prvenec požel zelo nadpovprečen uspeh – radijske postaje SKC, 494 in B92 so jo pri priči “posvojile”, z živimi nastopi so povsem navdušili občinstvo festivalov Exit in Refract, klubov Underground in Akademija ter nenazadnje – bolj malo tovrstnih zasedb svoj prvenec izda za RTS. Pa vendar - gre za glasbenike, ki javno ustvarjajo že 15 let in v tem obdobju nabrane izkušnje so na albumu Lire Vege še kako dobro slišne.

Gre za komično - kozmični projekt, ki predstavlja videnje življenja na Zemlji nekega tajnega agenta, medtem ko potuje po vesolju. To nam nakaže že zgolj bežen prelet naslovov komadov, kot so Iza neba, Kometa, Druga nova, Lajka ali Svemirski vodič. Ta izkušnja pa se ob natančnejšemu poslušanju poglobi do samega doživetja zgodbe: prav nič temačno, cinično, patetično ali pridigajoče videnje ni to – nasprotno, gre za neobremenjeno, veselo in z nekakšnim notranjim mirom ter zaupanjem navdahnjeno potovanje po “domači” galaksiji, podprto s trip-hop, dub, funk in rock fuzijo, katerega pika na I sta prav fenomenalni Zojin vokal ter Borisova tonska obdelava. Hipnotičnost ter efektivnost je redko dosežena tako enakovredno s strani vseh skupaj zbranih članov –zadnje čase imam na primer občutek, da današnja elektronsko obdelana glasbena produkcija že malodane obupuje nad vokali oz. jih vedno bolj potiska na stranski tir ali pa jih tretira zgolj kot predmet manipulacije. Na nek način mi je zato odleglo, ko sem prvič zaslišala pričujoči album.

Navdušuje pa tudi sama zgradba albuma, saj je večina komadov tako prikupna in med seboj toliko raznolika, da se je nemogoče odločiti za “najboljši komad” ali pa katerega ingnorirati, ker ne bi bil tako prepričljiv kot drugi. Kar bo to pot sploh dobrodošlo, saj smo v Tolpi bumov zaradi pomanjkanja časa pogosto prisiljeni k eliminaciji nekaterih komadov, nocojšnji album, dolg slabe tri četrt ure pa si bomo lahko privoščili v celoti. Kozmični izlet je slišati že kar kot “The best of” in samo upamo lahko, da to še ni vse, kar je imela Lira Vega ponuditi. No ja – pa tudi če; tako nasiten in kvaliteten prvenec zagotovo odtehta vsaj deset manj učinkovitih albumov pa še brskanje za “the best of” ne bi bilo potrebno.

Iza neba, Kometa, Brzi intermeco, Druga Nova, Dja No De, Hip-No-Step-In-Dub-Hop, Park, You&Me, Kineski Reagge, Lajka, Svemirski Vodič in Tongue of Glue je vrstni red tega galaktičnega izleta, za katerega pa štoparskega vodnika ne boste potrebovali – LIRA VEGA vas bo varno odpeljala daleč stran, da se otresete občutka ujetosti v zemeljski vsakdan – in nazaj, če boste to hoteli …

Sensi.


Komentarji
komentiraj >>