Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Nedelja, 13. 3. ´05, 15.00: DISCHARGE – HEAR NOTHING, SEE NOTHING, SAY NOTHING (CLAY RECORDS, 1982/RECEIVER RECORDS, 1998) (3505 bralcev)
Ponedeljek, 14. 3. 2005
Skabina



Eden, za rojstvo hardcora na slovenskih tleh najbolj pomembnih hardcore bendov, so vsekakor Angleži Discharge. Pravzaprav najpomembnejši, vam bodo zatrdili starejši privrženci žanra, ki so imeli to srečo, da so bend lahko gledali in poslušali na šentviški gimnaziji v začetku osemdesetih. Že dan kasneje so, kot gobe po dežju, menda začeli poganjati prvi slovenski hardcore bendi ... (v celoti...)
RADIO ŠTUDENT
RAZŠIRJAMO OBZORJA
13. 3. 2005

DISCHARGE – HEAR NOTHING, SEE NOTHING, SAY NOTHING (CLAY RECORDS, 1982/RECEIVER RECORDS, 1998)

Eden, za rojstvo hardcora na slovenskih tleh najbolj pomembnih hardcore bendov, so vsekakor Angleži Discharge. Pravzaprav najpomembnejši, vam bodo zatrdili starejši privrženci žanra, ki so imeli to srečo, da so bend lahko gledali in poslušali na šentviški gimnaziji v začetku osemdesetih. Že dan kasneje so, kot gobe po dežju, menda začeli poganjati prvi slovenski hardcore bendi.
Preden so prišli v Slovenijo, so imeli Discharge za sabo že dobrih osem let kilometrine, par kadrovskih menjav in nekaj malih plošč. Prvotna postava, ki so jo ustanovili dvojčka Tezz na vokalu in Bones na kitari, drugi kitarist Rainy, basist Niger in bobnar Akko, tako dolgo ni vzdržala. Tudi ni vzdržala do izdaje prvega long play albuma Hear nothing, see nothing, say nothing, ki je izšel leta dvainosemdeset za Clay records.
Ne glede na menjave članov so se Discharge do izida svojega lp prvenca na underground sceni že trdno zasidrali in uveljavili kot očetje žanra, ki je punk združil z metalom in iz te mešanice izstisnil brzeč, distorziran hardcore, ki je močno vplival na ne samo njihove sodobnike Exploited, pač pa tudi na metal bende, kot so Metallica, Anthrax in Slayer. Nič čudnega torej, da je bil album Here Nothing, See nothing, Say nothing v reviji Terrorizer, izbran za punk album stoletja. Seveda je treba v obzir vzeti, da je Terrorizer revija, ki pokriva extremne, bolj metalske muzike, zaradi česar Discharge, s svojim metalskim prizvokom, pri njih, pričakovano, višje kotirajo kot kakšen melodičnejši punk bend. Vendar pa to dejstvo ne zmanjšuje pomena prvega albuma Discharge. Pomemben je tako v glasbenem, kot sporočilnem smislu.
Že sama nalovnica albuma je dovolj zgovorna, da je vsakomur takoj jasno, da na tem albumu ni veseljaške glasbe. Here nothing, see nothing, say nothing – uho, oko, usta in na koncu zeljnata glava. Črno-belo! Najbrž ni treba posebej razlagati, kaj so s tem hoteli povedati oziroma na koga se to nanaša. Celoten album je ena sama propaganda proti. Proti oblasti, proti nuklearnemu orožju, proti vsemu, kar predpostavlja slabo in izkorišča ljudi in predvsem proti ljudem, ki se brigajo le zase. Jezno monotono drvenje kitar in basa, večno enak ritem bobnov, jezno kričanje vokala in vrtinci metalsko zvenečih kitarskih solaž ustvarjajo apokaliptičen kaos, ki se obeta ob koncu sveta. Temačnost albuma odraža grozno stanje britanske politike in družbe konec sedemdesetih in v začetku osemdesetih, ki je bila zasluga železne lady. Vendar meje njegove kritike ne ostajajo samo znotraj domačije v tistem času, ampak delujejo veliko širše. Raztezajo se čez cel svet in so aktualne tudi še danes.
Discharge po vseh teh letih še vedno razgrajajo po svetu. Nova postava za novo tisočletje je pravzaprav stara, originalna zasedba, le z novim vokalistom, ki je nihče drug kot Rat iz legendarnega angleškega punk benda Varukers. Za bobne se je vrnil Tezz, ki je vmes gulil kože za celo vrsto bendov, od Agnostic Front, Murphy's Law, Business, Discipline, Lard in Ministry. Njegov brat Bones je čas porazdelil med Broken Bones in Discharge, na bassu je spet Rainy. Ta nova-stara postava postavlja Discharge nazaj – tja, kjer so začeli, vendar je to že tema za kakšno drugo priložnost.
Iz prvega albuma Discharge - Hear nothing, see nothing, say nothing boste slišali komade:

1. HEAR NOTHING, SEE NOTHING, SAY NOTHING
2. THE NIGHTMARE CONTINUES
3. THE FINAL BLOOD BATH
4. PROTEST AND SURVIVE
5. I WON'T SUBSCRIBE
6. DRUNK WITH POWER
7. MEANWHILE
8. A HELL ON EARTH
9. CRIES OF HELP
10. THE POSSIBILITY OF LIFE'S DESTRUCTIONS
11. Q: AND CHILDREN? A: AND CHILDREN
12. THE BLOOD RUNS RED
13. FREE SPEECH FOR THE DUMB
14. THE END


Skabina


Komentarji
komentiraj >>