Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
E - foto nakupi (3640 bralcev)
Ponedeljek, 26. 8. 2002
Jan



Klikni za veliko sliko: Pavel Koltaj - Kolesar 17. Fotka je bila posvečena nakupovanju (rabljene) opreme preko interneta. Predvsem tiste, ki se jo dobi preko spletnih dražb, na primer na E-bayu. Če kupujemo z glavo, lahko prihranimo kar precej denarja in hkrati dobimo to, kar si želimo.

Kupujte rabljenoKlikni za veliko sliko: Vodni gozd - Pavel Koltaj


Preden na vrat na nos odletite v prvo trgovinico druge roke ali pa preko interneta kupite rabljen fotoaparat je dobro da veste nekaj osnovnih pravil. Prvo nepogrešljivo in za vse večne čase najvažnejše pravilo:

A: Pred nakupom bodite prepričani kateri model hočete kupiti in koliko ste pripravljeni zanj odšteti. Če se bo kdo drug odločal o teh stvareh namesto vas potem poskrbite: da je le ta vaš znanec in ne gospod prijazni prodajalec.

Vsekakor pa je najbolje, da se kar sami dodobra seznanite z lastnimi željami, lastnim finančnim položajem in lastnimi pričakovanji. Vaš najboljši svetovalec pri nakupih ste kar vi sami, zato se dodobra pozanimajte o opremi, ki jo nameravate kupiti. Ne glede na to kaj mislite z opremo početi (priložnostna, amaterska, profesionalna oprema) se je pri nakupovanju rabljene fotografske opreme dobro držati nekaj osnovnim pravil:

B: Starost
Starejša kot je oprema večja je možnost okvar. Ne kupujte 20-30 let starih fotoaparatov. Bodite pozorni na serijsko številko, ki dosti pove o tem kdaj je bila kamera ali leča narejena.

C: Izgled
Ne glede na to kaj vam bodo povedali pri nakupu rabljene opreme velja pravilo, da bolje kot kamera ali leča izgleda boljša tudi je. Zunanji izgled pove dosti o tem koliko in kako je bila oprema rabljena. Seveda ne dati dosti samo na zunanji izgled saj z lepo a nefunkcionalno kamero nimamo kaj početi. Toda v večini primerov lep zunanji izgled kaže na lepo ravnanje s kamero, kar pomeni da so tudi notranji mehanski in elektronski deli v dobrem stanju.

Č: Zgodovina
Če je oprema videla veliko daljnih dežel od tropskih do arktičnih, vmes pa je še obiskala nekaj puščav, potem je velika verjetnost, da je daleč od stanja v katerem je bila kupljena. Če se le da izvedite čim več o zgodovini kamere. Velja pravilo, manj kot je kamera videla daljnih dežel bolj zanesljiv je nakup.

D: Kompatibilnost
Če kupujete enooko zrcalno refleksno kamero je dobro kupiti telo in leče, oboje kompatibilno z ostalimi sistemi istega proizvajalca na trgu. Pametno je namreč imeti objektive, ki se prilegajo tudi na kakšno drugo kamero, telo istega proizvajalca (lahko seveda tudi drugega, čeprav le redko). Predvsem pa je

E: Znamka
Jasno je seveda, da je to prepuščeno izbiri posameznika, toda ne gre spregledati, da so znamke velikih proizvajalcev tipa Canon, Nikon, Minolta, Olympus, Bronica preprosto cenovno ugodnejše in lažje dostopne. In kar je zelo pomembno popravilo in rezervni deli razširjene kamere stanejo manj kot vas utegne stati popravilo kakšnega eksotičnega modela kamere.

F:Leča
Kvaliteta posnetka je odvisna od optike torej od leče, zato se vselej več časa pomudite pri pregledu in nakupu leč. Pri lečah je pomembno, da je steklo brez prask, da se notranji deli ne premikajo svojeglavo, da je zaslonka čista in brez črnih oljnih madežev, fokusiranje mora potekati tiho (seveda ne avtofokus) . Količina prahu v leči (ne glede na konstrukcijo bo prah vedno načel pot znotraj leče) pove dosti o tem koliko je bila leča rabljena. Če leča stoji na polici v zaprti škatli, potem se prah kajpada težje prebije do nje, kot če je pogosto rabljena. Prah kakor tudi manjše praske v leči sicer ne vplivajo na kakovost posnetka, toda splošno vzeto je bolje fotografirati s čisto lečo, kot vso zaprašeno. V primeru, da vam gre izključno za kakovost posnetkov a nimate dosti denarja za hitre leče (npr: 50mm f1.2, 300mm f2.8), potem se vam seveda splača kupiti »grdo« hitro lečo, saj kot povedano, tudi praske ne vplivajo (vsaj ne nujno) na posnetek, medtem ko izgled pomembno vpliva na ceno. Tega naj se lotevajo samo že izkušeni fotografi, ostali pa naj se držijo pravila: »Čim čistejše tem boljše.« Še enkrat je vredno poudariti, da je od leč odvisna kvaliteta posnetka in ne od kamere. Konec koncev ni kamera nič drugega kot škatla, ki drži lečo in film ali svetlobno tipalo v primerni razdalji drug od drugega. Celo pri kamerah, ki imajo nezamenljivo lečo velja pozornost posvetiti predvsem leči.

G:Kamera
Ne glede na to, da je kamera samo škatla je seveda dobro imeti polno funkcionalno škatlo, ki bo dala dober domek vašim lečam. Občasno pa seveda gostila tudi kakšen film ali pa imela stalnega prebivalca – svetlobno tipalo. Večina kamer ima zaklop, ki ni narejen za večno. Vsak zaklop ima v sebi le določeno število posnetkov preden se ne sproži več točno ali se pa sploh ne sproži. Pri profesionalnih kamerah je to število med 150.000 – 200.000 posnetkov pri ostalih pa tam nekje okoli 50.000. Zatorej je pomembna starost in Pri nakupu je pomemben tudi videz zaklopa, ki mora biti brezhibno čist in brez kakršnih koli prask. Mimogrede, zaklop ali zaklep je tisti del fotoaparata, ki kontrolira čas osvetlitve.

Klikni za veliko sliko: Vodna reka - Pavel Koltaj


Na kaj moramo biti pozorni pri nakupovanju rabljene fotografske opreme preko interneta ( Ebay).

Opis je poleg fotografij in kontakta s prodajalcem edini vir informacij o vaši bodoči kameri. Na opis se lahko ponavadi bolj zanesemo kot na fotografije ali na izmenjavo e-mailov z nekom, ki prodaja kamero. Medtem ko lahko fotografije zavajajo same po sebi (premalo detajlne, preveč kontrastne, preveč zamegljene, odboj bliskavice prekrije napako) pa je opis merodajen in za prodajalca zavezujoč. Prodajalec nas z opisom seveda skuša prepričati za nakup kamere in nas lahko tudi zavaja, toda kot kupci se lahko kaj hitro poučimo o tem kako pravilno brati opise. Velja pravilo, bolj kot je kamera, leča opisana bolj zanesljiv je nakup. Opis zadeva seveda stanje kamere in ne njene lastnosti. Tako podatek, da kamera premore 5.6 fps (5.6 fotografij na sekundo) ne sodi k opisu temveč pod tehnične lastnosti. Veliko prodajalcev zavaja kupce tako, da pod opis preprosto priložijo vse tehnične podatke kamere.


Dober opis se drži pravil jasnosti in korektnosti, predvsem pa je prilagojen kameri ali leči, ki je naprodaj. Če je naprodaj kamera, ki slovi po tem, da se zaklop pogosto pokvari bo velik del opisa posvečen detajlnemu opisu zaklopa četudi je v najlepšem stanju – to je korektnost. Opis ne bo navajal, da kamera izgleda zelo dobro in da se z njo lahko doseže neverjetne rezultate temveč bo kar se da točen: kamera je videla toliko in toliko filmov, stanje bo podano v številčni lestvici ali opisni lestvici. V najboljšem primeru bo prodajalec dodal tudi ključ za njegovo klasifikacijo- to je jasnost.


Komentarji
komentiraj >>