Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Nebeško mirni OFF (3835 bralcev)
Petek, 20. 5. 2005
BlazR



David proti Golijatom
... Kitajci bodo krepkeje ocarinili izvoz nekaterih svojih cunjic ...

... Šaron se dobrika Palestincem ...

... uzbekistanska oblast zavrača mednaroden vpogled v domači »džumbus« ...

... britanski doktorji Frankenštajni so uspešno klonirali človeški zarodek ...


OFF NAPOVEDNIK

Spet je čas petek in z njim čas za še eno OFF-ovo uvodno lekcijo iz zgodovine najbolj debilne živali pod soncem – človeka. Tokrat mineva šestnajst let, kar so kitajski komiji sklenili, da je dovolj razpuščenega študentskega rajanja po Trgu nebeškega miru v Pekingu in razglasili izredne razmere. Vendar približno 100 tisoč študentov, ki so mirno protestirali zoper korumpirano oblast in za demokratične spremembe, to ni pregnalo s Tiananmena.

Odločitev pekinške študentarije za nadaljevanje protestov se je dva tedna po razglasitvi izrednih razmer izkazala za jako pogumno, a žal tudi zelo krvavo. Tanke – pazite ironijo! – Ljudske osvobodilne armade, katerih posadke so se do tedaj prešerno bratile s protestniki na Tiananmenu, je trda roka oblasti sklenila uporabiti v skladu z njihovo primarno funkcijo. Tankisti so »zakurblali« motorje in se odpravili »osvobodit« svoje ljudstvo.

Statistični podatki o procesu osvobajanja kitajskega ljudstva so nekoliko različni glede na vir. New York Times je tako navajal 400 do 800 na vekov veke osvobojenih duš, po podatkih kitajskega Rdečega križa jih je bilo menda vsaj štirikrat toliko, študentje pa so navajali 7 tisoč terminiranih soborcev za demokracijo. Z večjimi ali manjšimi buškami pa se je po krvavi zadušitvi protestov kitilo 7 do 10 tisoč ljudi, vključno s pripadniki osvobodilnih sil.

Tiananmenskemu masakru so nato sledile še številne aretacije preostalih podpornikov protestov, omejitve dostopa do tujega tiska in poostren nadzor medijev. Vsaj na uradni transparentni ravni so krvavi dogodki na Trgu nebeškega miru kitajskim oblastem prinesli precej debelih črnih pik mednarodne skupnosti.

Poslušate nebeško miren OFF program Radia Študent.



OFF PROGRAM

Čeravno je tiananmenški pokol svojčas močno razkuril ZDA in Evropo, pa gospodarstvenike omenjenih držav trenutno še veliko bolj razburja osvajalni pohod cenenega Kitajskega tekstila. Ker pa je Kitajski očitno mnogo do dobrega sodelovanja z ZDA in Evropsko unijo, so se njihovi veljaki odločili, da bodo svojo tekstilno ekspanzijo nekoliko zajezili. Tako so danes napovedali do 400 odstotno zvišanje izvoznih carin za 74 kategorij tekstilnih izdelkov. Evropejci se lahko nadejamo dražjih majic s kratkimi rokavi, baje pa naj bi se kljub povedanemu pocenile kitajske gate in modrci. Ameriška perspektiva na to problematiko sledi v kasnejšem poročilu naše tamkajšnje dopisnice.

Medtem ko Kitajci sprejemajo bolj gospodarske ukrepe, pa je izraelski premier Ariel Šaron odobril vrsto »palestino-ljubnih« ukrepov. Ti naj bi med drugim prinesli svobodo štiristotim palestinskim zapornikom in omogočili vrnitev na domačo grudo v Evropo izgnanim Palestincem, ki so se leta 2000 zatekli v Cerkev Jezusovega rojstva v Betlehemu. Obenem naj bi tudi zmanjšali število cestnih zapor na Zahodnem bregu.

V sosednji Siriji naj bi po ameriških navedbah pristaši vodji Al Kaide v Iraku Abuju Musabu al Zarkaviju načrtovali zadnji val atentatov v Iraku, kar pa ti odločno zanikajo in pravijo, da so se vsega domislili kar v Iraku samem. Po njihovem naj bi bilo ameriško vpletanje Sirije zgolj izgovor za pritisk nanjo.

Sicer pa naj bi bil po navedbah pakistanskega zunanjega ministra, Huršida Kasurija, zloglasni šef Al Kaide Osama bin Laden še vedno živ in na begu s skupino soborcev. Kje naj bi se bradati možak skrival, sicer še vedno niso povedali, naj bi pa pakistanska vojska, ki je zvesta pomagačica ZDA, Osamovo Al Kaido v Pakistanu bistveno oslabila.

Morda celo bolj kot na Bližnjem vzhodu pa je vroče v centralni Aziji. V telefonskem klepetu je uzbekistanski predsednik Islam Karimov generalnemu sekretarju Združenih narodov, Kofiju Annanu, bojda razkril podrobnosti o nedavnih spopadih med protestniki in vladnimi silami v mestu Andižan. Annan je predlagal mednarodno preiskavo dogodkov na vzhodu Uzbekistana, kar pa je Karimov odločno zavrnil. Po njegovem naj bi bile razmere pod nadzorom, zaradi česar menda ni potrebe po mednarodni skupini preiskovalcev. Človekoljubne organizacije in opozicija sicer govorijo o 1000 mrtvih v dosedanjih nemirih, medtem ko oblasti vztrajajo pri 169 mrtvih islamskih prevratnikih.

Kanadski liberalci na čelu s premierom Paulom Martinom so za mišji penis dobili parlamentarno podporo za svojo manjšinsko vlado. Kanadski parlament je glasoval o proračunu za obdobje 2005-2006, le-to pa je po kanadski parlamentarni tradiciji vezano na glasovanje o zaupnici. Martinov proračun je dobil 153 glasov podpore, 152 poslancev pa je bilo proti. Svojo podporo je takoj po glasovanju svojemu kolegu, zunanjemu ministru Pierru Pettigrewu, izrazil tudi kdo drug kot naš prvi ritoliznik, zunanji minister Dimitrij Rupel.

O peripetijah v kanadski južni sosedi, ki jo nadvse čisla tudi že omenjeni Rupel, pa poroča naša tamkajšnja dopisnica Lidija Poljaček.

////////////////////////////////////////////////////

V materi Evropi je trenutno najbolj pereče vprašanje skupne evroustave. Medtem ko je belgijski parlament le-to spravil pod streho z veliko večino, pa dober teden pred referendumom vlada velika panika med francoskimi zagovorniki evroustave. Po zadnjih raziskavah namreč kaže, da bo kar 53 odstotkov Francozov glasovalo proti ratifikaciji ustave, kar za slednjo predstavlja zelo slab obet. Dodaten pesimizem vzbujajo tudi rezultati nizozemskih javnomnenjskih raziskav, katerih rezultati so domala identični francoskim.

Od širše domovine pa še na naš podalpski mikrosvet, ki ga ta čas zaznamujejo številne volitve in glasovanja o takšnih in drugačnih šefih. Kot je že znano, je direktor RTV Slovenija Aleks Štakul spušil na parlamentarnem glasovanju, tako da je naša nacionalka objavila ponoven razpis za svojega firerja.

Svojega vodjo izbirajo tudi penzionisti, isto pa bodo počeli tudi pri Jelinčičevih nacionalistih. Na strankarskem kongresu je dosedanji predsednik DeSUS, Anton Rous, umaknil svojo kandidaturo za bodočega predsednika, ni pa navedel razlogov za odstop. Izdajalskega Rousa, ki se je diabolično spečal z Janšo, verjetno nihče ne bo pogrešal. Nasprotno pa se obeta nadaljevanje vodenja Slovenske nacionalne stranke Zmagu Jelinčiču in njegovemu pomagaču Sašu Pečetu. Prvi ima sicer že tako ali tako med šefi parlamentarnih strank najdaljši status predsednika kake stranke.

Za konec pa še blasfemična zdravstvena novička. Po slavni klonirani ovčki Dolly so britanski znanstveniki prvič uspešno klonirali tudi človeški zarodek. Znanstveniki z univerze Newcastle so jajčecem enajstih žensk odstranili genetski material in ga nadomestili z onim iz matičnih celic zarodka ter klonirančke nato nekaj dni držali pri življenju. Namen tovrstnega početja je ustvarjanje zarodnih celic za zdravljenje bolezni. Združeni narodi so človeško kloniranje sicer deklerativno prepovedali, vendar britanska zakonodaja le-to še vedno dovoljuje v terapevtske namene.


Komentarji
komentiraj >>