Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Antirojalistični OFF (3900 bralcev)
Petek, 27. 5. 2005
BlazR



Kraljica Liza II: 'Sieg heil!' Gnili Janko: 'Iiiiiiiii, majka ji fašistička vanzemaljska!!!'
... evropski ustavi se slabo piše, plana »B« pa ni ...

... uslužbenec UNCHR na Kosovu trgoval in zlorabljal mlado meso ...

... mjanmarska opozicija proslavlja obletnico nesojene zmage na volitvah ...

... v Libanonu prve volitve po koncu sirske okupacije ...

... biriči v Guantanamu končno priznali onečaščanje Korana ...


OFF NAPOVEDNIK

Kraljica Elizabeta druga še vedno prdi na prestolu Združenega kraljestva. Leta 2002 je dočakala že zlati jubilej, to je 50 let vladanja podanikom, sedmega junija 1977 pa se je odvijalo slavje ob njenem srebrnem jubileju. Maskoti Commonwealtha, ki slovi po obupnih klobukih, so ob tej priložnosti posebno darilce pripravili tudi razvpiti pankerji Sex Pistols.

Proizvajalec plošč in tiskarna ovitkov sta sprva zavrnila sodelovanje, vendar je na današnji dan leta 1977 otoški založbi Virgin le uspelo izdati famozni single Spolnih Pištol »God Save the Queen«. Komad je bil kajpak za tiste čase prvovrsten škandal, sploh zaradi besedila, ki omenja kraljičin fašistični režim in Angliji zanika prihodnost.

Na sam praznični dan so nabrite Pištole kraljici poizkusile zaigrati kontroverzno pesem neposredno z ladje na Temzi direktno pred Westminstrsko palačo. Nakana jim je žal spodletela, končalo pa se je z njihovo aretacijo.

Čeravno je kraljica Elizabeta druga še danes med Otočani precej priljubljena, pa je proti njej naperjeni komad kljub takojšnim prepovedim na večini radijskih postaj zavzel drugo mesto na uradni angleški lestvici. Uradno prvi je bil benigni Rod Stewart s svojo bedasto frizuro, vendar mnogi poznavalci trdijo, da je bila to zgolj politična manipulacija in da so v resnici triumfirali Pistolerosi.

Preden so se Johnnyja Rottena in kompanije usmilili pri založbi Virgin, ki je v lasti pustolovskega bogatuna Richarda Bransona, so prvih nekaj primerkov zloglasnega singla natisnili pri založbi A&M. Če ste slučajno lastnik te raritete, si lahko pomanete roke. Zanjo so vam zbiratelji namreč danes pripravljeni plačati kar 2500 funtov.

Poslušate antirojalistični OFF program Radia Študent!



OFF PROGRAM

Čeravno so bili Sex Pistolsi nenadkriljivi prekucuhi, pa jim s svojim agitiranjem in popularnosti navkljub ni uspelo resno zamajati angleške krone. Utegnejo pa zato zgolj z eno besedico francoski in nizozemski volivci krepko zamajati same temelje Evropske unije. Bruseljski analitiki po zadnjih raziskavah pred nedeljskim in sredinim glasovanjem v Franciji in na Nizozemskem že panično kokodakajo. Vse bolj verjetna zavrnitev ustave v omenjenih državah in neobstoj plana »B« bo po njihovem pahnila našo Unijo v institucionalno in politično krizo, iz katere se bojda ne bomo zlahka skobacali. Več o tem v Kultivatorju.

Glasovali bodo tudi v Libanonu. Tamkajšnje ljudstvo bo v nedeljo prvič po kocu 30-letnega gostovanja sirske vojske volilo svoje parlamentarne predstavnike. Pričakuje se, da bodo trije milijoni volivcev večinsko podprli listo sina pred časom ubitega sunita Rafika Haririja. Sicer pa se ob volitvah, ki bodo potekale v štirih krogih, obeta nemalo zmede kot posledice prepleta številnih verskih in narodnih skupin, ki imajo vsaka svoje interese. Samo za ilustracijo: Libanon je edina arabska država, kjer je po ustavi predsednik maronitski kristjan, šefe parlamenta je šiit, premier pa sunit.

Za Libanon se še ugiba o zmagovalcih, za Mjanmar pa je to jasno že celih 15 let. Tamkajšnja opozicijska Narodna liga za demokracijo slavi obletnico zmage na volitvah, ki jih vladajoča vojaška hunta ni priznala. Najbolj znana pripadnica omenjene stranke je nobelovka Aung San Suu Kyi, ki trenutno še vedno stagnira v priporu. Kljub temu se gospa lahko šteje za srečnico. Po volitvah leta 1990, ko je njena stranka bogato zmagala, je vojaška hunta 1300 njenih kolegov nemudoma pospravila na hladno, kjer gnijejo še danes.

Na hladno pa bo bržčas šel tudi pakistanski uslužbenec Visokega komisariata Združenih narodov za begunce na Kosovu Rašidun Kan, ki je obtožen trgovine z ljudmi in spolnih zlorab dece. Misija Združenih narodov na Kosovu je sicer že večkrat fasala kritike, da ji dol visi za zla dejanja svojih uslužbencev, povezanih s trgovino z ljudmi. Baje je dosedaj pred sodišče prišlo le za vzorec tovrstnih primerov.

Zato pa je Ameriški zvezi za državljanske svoboščine s tožbo na sodišču uspelo priti do dokumentov FBI, ki na več mestih omenjajo skrunitve Korana v guantanamskem gulagu. Ameriški vladajoči aparat je sicer prejšnji teden dodobra privil revijo Newsweek, ko je ta pisala o onečaščanju Korana v stranišču v Guantanamu, tako da so nazadnje zgodbo pri reviji zanikali kot nepreverjeno. Glavni birič v guantanamski »čuzi« Jay Hood je pod težo novih dokazov nato le priznal, da so v preiskavah obravnavali 13 tovrstnih primerov, vztrajal pa je, da ni dokazov o odplakovanju svete knjige v stranišču.

Povsem prepričani pa smo lahko, da objestno ravnanje naših čezatlantskih zaveznikov ne bo na dnevnem redu zasedanja parlamentarne skupščine zveze NATO, ki se je danes začela v naši prestolnici. Gre za forum zakonodajalcev iz držav severnoatlantskega zavezništva, ustanovljen leta 1955, kjer pristojni gospe in gospodje meljejo o gospodarskih in varnostnih vprašanjih, njegova vloga pa je posvetovalna. Žal se boste zavoljo zasedanja tudi nasprotniki NATA vse do torka prisiljeni uklanjati strogim varnostnim in prometnim ukrepom v Ljubljani.

Zelo strogi so tudi v Indoneziji. Na Baliju je 27-letna Avstralka Schapelle Corby pokasirala celih 20 let zapora za tihotapljenje dobrih 4 kilogramov svete zeli iz domovine v Indonezijo. Gospodična jo je pravzaprav dobro odnesla, saj ji je grozila celo smrtna kazen. Kakorkoli pa je 20 let gnitja v kehi neobetavna prihodnost, zato so Avstralci že stopili v akcijo za pritožbo in izročitev obsojenke, ki sicer trdi, da so ji mamilo podtaknili.

Medtem ko so v Indoneziji divje napičeni proti vsakršnim mamilom, pa je na srečo v naših logih situacija znatno drugačna. V mariborskem razstavnem prostoru Rotovž so tako otvorili razstavo Zgodovina konoplje na Slovenskem, ki jo je pripravila Študentska organizacija Univerze v Mariboru v sodelovanju z ljubljanskim ŠOU-om in društvom Konoplja-pika-org. Oris razstave nam je zaupal vodja projekta Damir Rakela.

/////////////////////////////////////////////////////

Če poslušalstvu ni do romanja v štajersko prestolnico, pa ga morda utegne zdramiti ciklus predavanj Foucault na delu, ki se odvija na Filozofski fakulteti. Na sklepni dan boste lahko poslušali štiri predavanja: Peter Klepec bo skozi Foucaulta predstavil zagate tranzicije, nato se bo Pavel Koltaj spraševal o Foucaultovem fotografskem dispozitivu, ob 16:30 bo Gregor Starc razpravljal o Foucaultovi epistemologiji v antropološki obdelavi popularne kulture, za konec pa bo, ob 18-ih, Zalka Drglin govorila o ženskem telesu, njegovih reproduktivnih funkcijah in nevarnih razmerjih med vednostjo in oblastjo. Več o vsem skupaj najdete na spletnih straneh Oddelka za filozofijo Filozofske fakultete.


Komentarji
komentiraj >>