Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Začarani OFF (3800 bralcev)
Petek, 10. 6. 2005
BlazR



Klikni za veliko sliko: Glej, glej, kako čarobno bingljajo trupelca v vetru...
... nekaj izraelskih politikov bi izpustilo Bargutija ...

... Carla del Ponte zahteva sojenje vukovarski trojki v Haagu ...

... šef bolivijskega vrhovnega sodišča Eduardo Rodriguez postal novi predsednik Bolivije ...

... svetovna revščina upada povsod, razen v Afriki ...

... na Brionih randi slovenske in hrvaške vlade ...



OFF NAPOVEDNIK

Medtem, ko smo na Stari celini poltene oziroma zgolj čudaške ženske pod pretvezo abotnih obtožb čarovništva kurili na grmadah že več stoletij, pa mineva šele 313 let, kar so prvo tovrstno izobčenko kazensko odposlali k Bogu v Čezlužju. Nesrečna izbranka puritanske roke pravice je bila Bridget Bishop iz Salema v Massachusettsu. Edina sreča v nesreči je bila, da je v nasprotju s svojimi evropskimi kolegicami Bridget končala na vislicah, kar je bilo vsekakor bolj udobno od počasnega spreminjanja v pepel na grmadi.

Celotna štala v Salemu leta 1692 se je začela zaradi devetletne Elizabeth Parris in enajstletne Abigail Williams, ki so ju mučili krči in številne druge skrivnostne bolezni. Vaški zdravnik je po pregledu koj veleumno oznanil, da sta deklici žrtvi čarovništva. Po sugestivnem prigovarjanju sovaščanov so iz bolehnih deklic izbezali imena treh domnevnih praktičark nekrščanskih veščin. S prizadevnim zasliševanjem so vestni puritanski možje postave v naslednjih mesecih izsledili še 150 drugih s hudičem spečanih osebkov. Večinoma je šlo za ženske srednjih let, bilo pa je tudi nekaj moških in celo eno štiriletno dete.

Nesrečni Bridget, ki jo je doletela čast prvoobešene, je na vislice sledilo še 18 drugih sovaščanov. Čarovniško čistko je nato prekinilo vrhovno sodišče, ki je razveljavilo sumljive procese na osnovi odzivov prič in pomilostilo vse že obsojene oziroma še čakajoče na proces. Slavni čarovniški procesi v Salemu so se s tem nehali še pred koncem zadnjih tovrstnih procesov v Evropi. Ko bi lahko le isto rekli tudi za v Združenih državah še vedno močno razširjeno prakso smrtne kazni ...

Poslušate začarani OFF program Radia Študent!



OFF PROGRAM

V Madridu so lažne obtožbe baskovske separatistične organizacije ETA v zvezi s terorističnim napadom stale takratnega premierja Aznarja vladajočega položaja. Tokrat pa kaže, da je ETA vendarle odgovorna za najnovejši bombaški podvig. V bližini letališča v španski Zaragozi sta namreč eksplodirali dve granati. Le pol ure pred tem je lokalni baskovski časopis Gara prejel telefonsko obvestilo anonimnega predstavnika ETE o podtaknjeni bombi. Zaradi pravočasne evakuacije je napad minil brez ranjenih.

Skupina visokih živin v izraelski vladi se je zavzela za izpustitev palestinskega politika Marvana Bargutija. Mož na hladnem prestaja petkratno dosmrtno ječo plus dodatnih 40 let kazni zaradi umora štirih Izraelcev in egiptovskega meniha, poizkusa umora in članstva v teroristični kliki. Omenjeni izraelski politiki menijo, da bi izpustitev Bargutija pripomogla k reformiranju gibanja Fatah. Urad predsednika vlade Ariela Šarona je vsaj zaenkrat še odločno proti.

Upati je, da vse drugo kot pomilostitev čaka tako imenovano vukovarsko trojko. Gre za nekdanje častnike jugoslovanske vojske, ki naj bi bili zakrivili pokol 200 hrvaških ujetnikov leta 1991 na Očvari pri Vukovarju. Prvotno je bilo mišljeno, da bo omenjene nepridiprave roka pravice obdelala na domačem terenu, vendar zdaj prva haaška rotvajlerka Carla del Ponte zaradi določenih težav zahteva, da se sojenje odvije v Haagu.

Če bo sojenje vukovarski trojki res potekalo v Haagu, bo tamkajšnje sodišče še dodatno čezmerno obremenjeno. Že sedaj namreč tožijo Združenim narodom, da svojega dela ne bodo uspeli dokončati do leta 2008, kakor je določil Varnostni svet. Glavno težavo menda predstavljajo osumljenci na begu.

V Boliviji pa je dosedanji predsednik vrhovnega sodišča Eduardo Rodriguez postal novi predsednik države. Na položaj ga je izvolil bolivijski kongres, mož pa je tam zamenjal Carlosa Meso, ki ga je odplavilo 20 dni množičnih protestov delavcev in avtohtonih prebivalcev. Slednji so zahtevali nacionalizacijo naftne industrije, pravičnejšo razdelitev državnega premoženja in predčasne volitve. Izvolitev Rodrigueza tako predstavlja vsaj delno zmago protestnikov, saj lahko le predsednik razpiše predčasne volitve.

Morda bo razplet v Boliviji pripomogel k tamkajšnji večji socialni pravičnosti. Ta je sicer po poročilu šefa Združenih narodov Kofija Annana v svetovnem merilu še vedno na nezavidljivem nivoju. Gre za vmesno poročilo o zmanjševanju globalne revščine, ki so jo svetovni voditelji sklenili od leta 2000 do leta 2015 sklestiti na polovico. V splošnem naj bi bila prizadevanja sicer uspešna, a žal revščina še vedno narašča v kritični podsaharski Afriki.

Annan je v poročilu posebej pohvalil prizadevanja Evropske unije, po svoje pa se sicer trudijo Združene države in Velika Britanija. Pogajalci omenjenih dveh držav so dosegli dogovor o odpisu 16,7 milijard dolarjev dolga osemnajstim najrevnejšim državam. Na videz širokogrudna poteza pa je v luči dejstva, da ZDA držijo v svojih krempeljcih večinski del globalnih ekonomskih vzvodov, bolj kot ne vešča pi-ar poteza za pomiritev kvaziozaveščene zahodnjaške javnosti.

Slovenska in hrvaška javnost sta si od prijateljskih časov osamosvojitve pogosto sovražni. Morda ju bo nekoliko spravilo prvo poosamosvojitveno delovno srečanje slovenske in hrvaške vlade na Brionih, za katerega sta se naš premier Janša in Sanader dogovorila januarja letos na Mokricah. Na srečanju bodo naši vladarji podpisali izjavo o izogibanju incidentom in konvencijo o izogibanju dvojnemu občevanju. Drž'mo pesti!

Zgolj pesti pa najbrž ne bodo dovolj, da bi preprečili izglasovanje novega zakona o RTV Slovenija, o katerem bodo sejali naši parlamentarci prihodnji teden. Svoje videnje ustavnopravnih vidikov bizarnega zakona nam je izčrpno zaupal njegov prvi krivec Branko Grims, poslušalstvu pa ponujamo njegovo svarilno primerjavo z zloveščim zgledom javne televizije v Nemčiji.

///////////////////////////////////////////

Poduk za neobveščene: ustavnopravnemu motivu za sprejem novega zakona je ime Janez Kocijančič.

Za lažji spopad z nebulozami tipa »novi RTV Slovenija zakon« in z grozečimi rušitvenimi bagri se v mestu Metelkova začenja najnovejša serija srečanj v okviru Tečaja intelektualne samoobrambe. Miha Zadnikar pripravlja izbrana poglavja iz zgodovine marksizma. Na prvem srečanju bo beseda tekla o razmerju med utopijami, utopistikami, znanostjo o družbi in razmišljanji o človeški naravi. Tečaj se bo pričel ob 19-ih v Gromki.

ODPOVED: OFF info je zmesil Blaž R. Po njem sledi Evin Kultivator o kadrovanju v slovenskih medijih, OFF program pa se bo zaključil z RŠ Komentarjem Nike Arhar o podelitvi Stritarjevih nagrad.

////////////////////////////////////////////////

To nedeljo nekaj minut po polnoči oddaja “In-doktrina”. Poslušali boste predavanje Alenka Zupančič, ki je 6. junija potekalo v prostorih Slovenske akademije znanosti in umetnosti. Naslov predavanja: “Afekt in revolucija”.


Komentarji
komentiraj >>