Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Nebiblijski OFF (2973 bralcev)
Sreda, 3. 8. 2005
Anja S



Laži in prevare?
... madrase zahtevajo preklic izgona tujih študentov iz Pakistana ...

... izgredi v Sudanu se nadaljujejo ...

... Indymedia pod drobnogledom ameriških in italijanskih oblasti ...

... večji nadzor nad ljudmi z Bližnjega vzhoda sprožil polemike v Avstraliji ...

Pred tedni so v Iranu zaradi homoseksualnosti obesili najstnika. Evropa in ostali svet se sicer tovrstnih metod ne poslužujeta, je pa v javnosti čutiti splošno neodobravanje istospolno usmerjenih. Kljub temu, da vedno več držav priznava poroke homoseksualnih parov, vesoljna Cerkev to ostro zavrača.

Do prebujanja drugačnega načina razmišljanja in nazora je v anglikanski cerkvi prišlo že pred dvema letoma, ko je položaj newhampshirskega škofa zasedel prvi odkriti homoseksualni škof v Združenih državah Amerike, prečastiti Gene Robinson. Odločitev je takrat povzročila ostra nasprotovanja konzervativcev in verskih voditeljev po celem svetu.

Pravo neurje med anglikanci pa je šele povzročil canterburyjski nadškof Rowan Williams, ki je mesec kasneje za novega pomožnega škofa v Readingu imenoval deklariranega homoseksualca Jeffreyja Johna. Mnogi so hoteli izstopiti in ustanoviti svojo frakcijo, saj naj bi anglikanska cerkev s svojim dejanjem prešla meje biblijskega pričevanja. Kajti nauk Biblije je jasen: edino mesto za spolnost je v nerazdružljivi dosmrtni zvezi med ženo in možem, kar naj bi še posebej veljalo v primeru od boga posvečenih in poklicanih.

Anglikanska cerkev je v svojem dokumentu o vprašanjih človeške spolnosti iz leta 1991 že dopustila homoseksualnost med farani, medtem ko morajo homoseksualni duhovniki živeti v celibatu. Toda imenovani škof Jeffrey John se je celibatu zavezal, vendar najbolj goreči verniki niso mogli mimo dejstva, da je dvajset let imel prikrito razmerje z moškim. Prvi mož oxfordske škofije je pritiske označil kot skrb zbujajoče in homofobične ter se vprašal : ''Ko Jezus pride v naše cerkve kot gej ali lezbijka, kaj doživi? Podporo in naklonjenost ali sovraštvo in zadrego?''

Readinškega škofa Jeffreyja Johna so, zaradi obzirnosti do enotnosti cerkve, ki jo je vprašanje o spolnosti duhovnikov razdelilo na dva dela, kasneje odstavili s položaja.

Zaradi nevarnosti preobrazbe tujih študentov pakistanskih islamskih verskih šol v teroriste, je predsednik Mušaraf že pred dnevi ukazal njihov izgon iz države. Zgroženi nad predsednikovo odločitvijo, so se na eni izmed največjih madras v Pakistanu obrnili na tuje diplomate s prošnjo po preklicu izobčenja tujih študentov. Vodja madrase v Karačiju, Jamie Binorie, je pozval vse diplomate, da si šolo ogledajo in ocenijo njeno delovanje. Od Mušarafa pa zahtevajo, da ponovno razmisli o svoji odločitvi.

V madrasi Jamii Binorii (izg. Đami Binori) študira preko sto tujih študentov, vseh pa je tri tisoč petsto. Največja bojazen vodje madrase muftije Naeemija je, da bodo sedaj tuji študenti svoj študij zaključili v sosednji Indiji.

Tudi v Avstraliji so pripadniki islamske vere na tapeti. Veteran avstralske varnostno–obveščevalne službe, Michael Roach, je opozoril na nevarnost terorističnega napada v Avstraliji, saj naj bi v tamkajšnjih celicah delovalo okrog šestdeset islamskih skrajnežev. Zato naj bi pri osumljencih upoštevali rasno pripadnost, kar pomeni, da se bo nad ljudmi z Bližnjega vzhoda poostril nadzor. Vodjo avstralske zvezne policije Micka Keelyja pa skrbi, da bodo odslej ljudje do islamske skupnosti še bolj nezaupljivi. Tudi predstavnik islamskega sveta v zvezni državi Viktorija, Walled Aly, opozarja, da se lahko muslimani v državi zaradi negativnega stereotipiziranja samo odtujijo in delujejo še bolj agresivno.

Sudan pa pestijo drugačne vrste nemiri. Kljub policijski uri in okrepitvah vojske se v Kartumu izgredi še nadaljujejo. Arabci in južni Sudanci so sprožili serijo maščevalnih napadov, v katerih je od včeraj umrlo že devetindvajset ljudi, več kot osemsto pa jih zaradi posledic večdnevnih protestov leži v bolnicah. Ti so se začeli po smrti vodje južnih upornikov Johna Garanga. Garang je pred tremi tedni zasedel mesto podpredsednika Sudana, tudi na račun januarskega podpisa sporazuma, ki naj bi končal enaindvajset let trajajočo državljansko vojno.

Na junijskih predsedniških volitvah izvoljeni konservativni Mahmud Ahamdinedžad je uradno postal šesti predsednik Irana. V svojem nagovoru se je zavzel za svet brez orožja za množično uničevanje, kar je rahlo paradoksalno glede na grožnjo z obnovitvijo jedrskih aktivnosti. Ahamdinedžad se je zaobljubil, da bo branil neodvisnost Irana, nacionalne interese in islam. Svoj govor je posvetil ustanovitelju islamske republike, ajatoli Homeiniju, mučenikom revolucije in veteranom vojne z Irakom.

Po devetih mesecih, odkar je FBI zasedla strežnik Indymedie, je ameriško sodišče pred dvema dnevoma razkrilo dokumente, vključno z nalogom prepovedi dostopa. Že od lanskega sedmega oktobra je na internetne strani dvajsetih neodvisnih medijskih centrov in ostalih internetnih storitev Indymedie dostop onemogočen. Razlogov za njeno zasedbo FBI ni podal, dokler mu pred desetimi dnevi tako ni naročilo sodišče. Iz razkritih dokumentov je razvidno, da je ameriška vlada v protiteroristični vnemi strežnik zasedla tudi na pobudo bolonjskega javnega tožilca.

Nespremenjeno pa je v Pekingu. Šestim državam še ni uspelo doseči skupnega dogovora glede severnokorejskega programa razvoja jedrskega orožja.

Tudi Izraelci se ne dajo ali, bolje rečeno, ne dajo ''svojih'' ozemelj. Več tisoč naseljencev in njihovih privržencev proti izraelskemu umiku z območja Gaze je noč preživelo v mestu Ofakim, kamor so prispeli iz Sderota. Karavana namerava doseči Guš Katif, kjer se nahaja petnajst od enaindvajsetih judovskih naselij, ki naj bi jih izpraznili. Izraelska policija opozarja, da bo vse, ki bodo vdrli na območje Gaze, ustavila. Trenutno tam nadzira situacijo šestnajst tisoč policistov.

Aktivni so tudi palestinski skrajneži, ki so včeraj zvečer proti Sderotu izstrelili tri rakete, pri tem pa ubili palestinskega dečka, devet sonarodnjakov pa ranili.

Te dni je vroče tudi na Češkem. Tako zaradi poletja, kot tudi tamkajšnjega razvoja dogodkov. S povzetkom se nam javlja naš tamkajšnji dopisnik Kamil Valšik:

///////////////////////////////////////////////////////////


Komentarji
komentiraj >>