Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Ne-anesteziran OFF (3406 bralcev)
Četrtek, 1. 9. 2005
BlazR



Iz tele ''anestezije'' se pa tale gnjavator ne bo več zbudil, hehe...
... Ciper maha z vetom na pogajanja Turčije za vstop v EU ...

... okrevanje po orkanu Katrina bo po Bushevih besedah trajalo več let ...

... Kitajska in Združeni narodi podkracali dogovor o človekovih pravicah ...

... človeku podobnim opicam grozi ekspresno izumrtje ...


OFF NAPOVEDNIK

V japonski univerzitetni bolnišnici Šiga blizu Kjota se je odvil scenarij, ki bi bil kot nalašč za znane japonske »anime«. Med operacijo pri lokalni anesteziji je pacient nenadoma planil pokonci in se začel dreti na kirurga, naj prekine operacijo. Kirurg pa je, ne bodi len, pacienta gladko na gobec in mu ukazal, da naj molči in miruje. Operacijo so seveda potem vendarle prekinili. Nemirnega pacienta so nato obiskali predstavniki bolnišnice in boksarski zdravnik ter se nokautiranemu pacientu opravičili. Nesrečnik je potreboval kar pet dni, da si je opomogel od batin po betici.

Nemirnemu japonskemu pacientu pa najbrž ni bilo jasno, kakšno srečo je pravzaprav imel. Glede na svojo odljudnost bi verjetno kaj lahko dobil splošno anestezijo. Pri slednji pa v paketu vedno pridejo še mišični relaksanti. Problem pri vsem skupaj je, da vsake toliko mišični relaksanti pacienta paralizirajo, splošni anestetiki pa ne primejo. Nesrečni pacient tako popolnoma paraliziran ostane pri polni zavesti, medtem ko kirurg vešče suka skalpel po njegovem drobovju.

Po poročilih naj bi bilo po svetu takšnih primerov polovične splošne anestezije kar 4000 na leto. Pacienti, ki jim je usoda namenila nesrečno izkušnjo zavožene splošne anestezije, pogosto še dolga leta podoživljajo travmatično izkušnjo in trpijo psihične posledice.

Morda izgledata primer nepokornega japonskega pacienta in zafurana anastezija kot razmeroma redka pojava. A dejansko ju lahko precej razširimo. Mar se ne počuti vsak izmed nas kdaj tako, da mu vladajoče institucije, mediji in drugi zvodniki krojijo usodo, vsak poizkus uveljavljanja lastne volje pa trdo zatrejo? In mar ni med navadnimi smrtniki že kar epidemično razpasen nihilistični občutek, da svet lahko bolj kot ne zgolj nemočno opazujemo in stoično prenašamo njegova bremena, spremenimo pa le bore malo? Vsi mi smo japonski pacienti pod polovično anestezijo ...

Zato pa poslušate neanestezirani OFF program Radia Študent!



OFF PROGRAM

Pod precejšnjo anestezijo je bil dolgo časa Ciper, ki je lahko še do nedavnega le nemočno opazoval turško okupacijo turško govorečega dela otoka. A otoški državi je vstop v Evropsko unijo vlil novih moči. Tako Ciper zdaj grozi z vetom na pričetek pristopnih pogajanj svoje okupatorke Turčije z Evropsko unijo. Vzrok tega je nestrinjanje z osnutkom tozadevne skupne izjave zunanjih ministrov Unije, ki ravnokar meljejo na neformalnem srečanju pri Newportu v Angliji. Cipru gre v nos, da Turki kljub razširitvi carinske unije na deset novih članic vztrajajo, da to ne pomeni priznanja Cipra. Poleg tega v Nikoziji tudi menijo, da je treba Turčiji v izjavi zatežiti za normalizacijo odnosov s Ciprom.

Dokaz nemoči je tudi zadnja vetrovna žurka z imenom Katrina, ki je na bogato paralizirala obale Združenih držav Amerike v Mehiškem zalivu. Celo patološko optimistični ameriški poglavar George Bush je ob katastrofi, ki je med drugim spremenila celoten New Orleans v akvapark, dejal, da bo potrebnih več let za obnovo. Bush si je opustošena območja ogledal iz zraka in obljubil pomoč cele Amerike.

Vzroki za katastrofalne posledice so v precejšnji meri zgolj človeška dejanja. Za sočni začetek že recimo to, da je zaradi iraške vojaške avanture vzdrževalcem nasipov v New Orleansu že nekaj časa primanjkovalo kadra in sredstev, zaradi česar so bili nasipi oslabljeni. O globalnih podnebnih vzrokih za orkanske dejavnosti pa smo zaslišali strokovnjakinjo, magistro Tanjo Cegnar iz Agencije za okolje in prostor.

///////////////////////////////////////////

Kateri so dejavniki, ki povzročajo segrevanje ozračja?

///////////////////////////////////////////

Ali lahko z nadaljevanjem segrevanja ozračja pričakujemo trend povečevanja tovrstnih naravnih katastrof?

///////////////////////////////////////////

Kljub temu, da bo okrevanje ameriškega juga zahtevalo milijarde dolarjev, je glede na pretekle izkušnje odveč pričakovati, da bi to znatno ohromilo ameriški vojaško-politično-ekonomski aparat in ga prisililo v samorefleksijo. A v zvezi s tem so na nek izprevržen način vendarle razveseljivi rezultati nedavne raziskave o ceni ameriškega kolovratenja po Iraku.

Raziskavo sta opravili ameriški ustanovi Zunanja politika v središču in Inštitut za politične študije. Po njunih izsledkih naj bi Američani tako v Iraku mesečno vrgli stran 5,6 milijarde zelencev, kar je za pol milijarde več od zloglasnega vietnamskega fiaska. Preračunano na prebivalca Združenih držav so stroški tako do sedaj nanesli že 227 dolajev po glavi, kar je dosedaj največji vojni izdatek v zadnjih 60-ih letih.

Kako nemočen je lahko posameznik, dobro vedo številni kitajski disidenti pa tudi mnogi tamkajšnji navadni državljani, ki so že izkusili trdo roko vladajočega aparata. Vendar pa utegne tovrstne občutke nemoči v prihodnje nekoliko omiliti kitajski podpis dogovora z Združenimi narodi o človekovih pravicah. Tako imenovani memorandum o razumevanju sta podpisala visoka komisarka Združenih narodov za človekove pravice Louise Arbour in pomočnik kitajskega zunanjega ministra Shen Guofang.

Aktivisti za človekove pravice so dogovor požegnali, a so hkrati tudi zaskrbljeni, ker je policija v času obiska Arbourjeve v Pekingu nič kaj nežno utišala »alternativna« mnenja. Za nameček pa si je Kitajska še pridržala pravico, da problematiko človekovih pravic obravnava na svoj način.

Povsem brez možnosti odločanja o lastni usodi so tudi človeku podobne opice, kot so gorile, šimpanzi in orangutani. Njihova prihodnost je kajpak v rokah njihovega domnevno pametnejšega sorodnika homo sapiensa. Po poročilu Svetovnega atlasa človeku podobnih opic in njihove orhanitve, ki so ga izdale agencije za okolje in biološko raznovrstnost pri Združenih narodih, se naši negovoreči žlahti obeta izumrtje v roku ene generacije. Ogrožajo jo razraščajoče se človeške naselbine, krčenje gozdov, rudarska industrija in bolezni, kakršna je na primer virus ebola. Po zadnjih ocenah tako pride na 20 tisoč govorečih opic zgolj en šimpanz.

Že pregovorno podjarmljene slovenske dušice pa bodo danes dobile še enega novega gospodarja. Že tako dodobra sfrizirano okno v svet, ki ga je do sedaj slovenski mladeži predstavljala glasbena debilivizija MTV Europe, bo nadomestila lokalno prilagojena različica MTV Adria. Svojski okus Balkancev bo tako oblikoval in poneumljal že stoprvi emtivijev kanal. Vprašanje je sicer, če bodo poceni floskule tipa »Free your mind« v sovraštva polnem balkanskem kotlu padle na plodna tla. Je pa nastanek še ene tako naturalizirane različice globalnega kovalca mnenj zanimiv zato, ker priča o trendu individualizacije medijskega vpliva na ljudi. Morda pa ni več daleč dan, ko bo vsakemu Zemljanu mnenje oblikoval njegov lasten emtivi?


Komentarji
komentiraj >>