Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Sreda, 7.9.´05, 12.00: FREGATURA (3098 bralcev)
Sreda, 7. 9. 2005
matejv



Skupina Fregatura ali zajeb v prevodu je nastala v plodnejšem obdobju koprskega hc-ja okoli leta 1995. Skupaj s skupinami No Limits, Bloodsuckers in Tumor je zaslužna tudi za ustanovitev mladinskega kulturnega centra, kjer je bilo nato središče koprskega glasbenega dogajanja. Z udarniškim organiziranjem koncertov po zadružnih domovih cele obalne regije so mestni občini dokazali vnemo in pripravljenost za vodenje MKC-ja, ki uspešno deluje še danes. Ideja o samo ženski skupini po vzoru Tožibab, legendah slovenskega punka iz osemdesetih, se je rodila že leta 1994. Lokalne glasbene aktivistke, naveličane moške prevlade v rock oziroma punk glasbi, so vzele v roke inštrumente, sposojene od kolegov, in se začele učiti glasbenih osnov... (v celoti...)
Radio Študent Ljubljana
Glasbena redakcija
Kuatebriga?!, 7. september 2005

FREGATURA

*V tokratni oddaji bo predstavljena koprska ženska skupina Fregatura, poslušalo pa se bo koncertne posnetke z nastopov na festivalu Krawal v Železnikih leta 2000 in iz Mladinskega kulturnega centra v Kopru leta 2004.

Skupina Fregatura ali zajeb v prevodu je nastala v plodnejšem obdobju koprskega hc-ja okoli leta 1995. Skupaj s skupinami No Limits, Bloodsuckers in Tumor je zaslužna tudi za ustanovitev mladinskega kulturnega centra, kjer je bilo nato središče koprskega glasbenega dogajanja. Z udarniškim organiziranjem koncertov po zadružnih domovih cele obalne regije so mestni občini dokazali vnemo in pripravljenost za vodenje MKC-ja, ki uspešno deluje še danes. Ideja o samo ženski skupini po vzoru Tožibab, legendah slovenskega punka iz osemdesetih, se je rodila že leta 1994. Lokalne glasbene aktivistke, naveličane moške prevlade v rock oziroma punk glasbi, so vzele v roke inštrumente, sposojene od kolegov, in se začele učiti glasbenih osnov. Nezavedajoč se duha časa so po začetnih menjavah članic v Fregaturi ostale Teodora na bobnih, Milica na kitari, Blanka na klaviaturah in Jana na basu. Do danes je v želji po ustvarjanju originalne glasbe, ki je pred tem še ni bilo moč slišati, nastalo več kot 60 komadov, za katere je večino besedil, političnih in ljubezenskih, napisala Jana.

Seveda je vonj po Girl Riot gibanju od ameriškega severozahoda prišel do Kopra, čeprav se članice Fregatura niso nikoli označevale za feministke. Do svojega zadnjega koncerta, 3. septembra v Kranju, so ostale ena redkih ženskih skupin na slovenski glasbeni sceni, če ne štejemo Power Dancers, Foxy Teens in podobnih. Od leta 2001 sicer zasledimo dekliško grunge skupino Inti, ki se naslanja na tradicijo Hole in L7, poleg tega nastaja vseženska punk skupina tudi v Kranju, govori pa se tudi o nastanku vseslovenske metal skupine s samo ženskimi članicami. Na žalost tudi članice Fregatura od leta 2004 niso več popolnoma enotne, saj je od smrti bobnarke Teodore v skupini igral Simon Doberšek. Poleg tega se od glasbene kariere poslavlja tudi kitaristka, tako da bo prenovljena skupina nadaljevala z novim kitaristom in drugim imenom.

V svoji desetletni zgodovini so punce izdale kaseto s koncerta na Metelkovi leta '95, pojavile so se na kasetni kompilaciji Hard Core Koper, na cd-ju No Border Jam 6 iz leta '99, za prvo obletnico Teodorine smrti, 8. julija letos, pa je izšel še prvi studijski album pri cd-r založbi Bum Records. Posnet je bil sicer že leta 1999, toda zaradi zapletov okoli montaže posnetkov ni bil izdan v Kopru.

Fregatura se za glasbeno prepoznavnost niso borile le v slovenskih klubih, imele so tudi več turnej po Nemčiji in Nizozemski, glas o skupini pa je prišel celo do Malezije, od koder so jih pred časom kontaktirali za intervju.

Pripravil Matej V.


Komentarji
komentiraj >>