Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Dealkoholizirani OFF (2645 bralcev)
Petek, 9. 9. 2005
Anja S



Piti ali ne piti? ... Turčija izpolnila pogoje za začetek pristopnih pogajanj z Evropsko unijo ...
... opozicijski stranki na Kosovu zahtevata odstop premiera Kosumija ...
... Juščenko zaprosil parlament za zaupnico novi vladi ...
... danska policija izvedla racijo v Kopenhagnu ...

Alkohol je skrajno nevarna zadeva. V državi na tej strani Alp, kjer je vsak deseti alkoholik, tudi socialni problem. Sicer vsi radi spijemo kozarček ali dva rujnega, ko pa nam življenja brez alkohola ni, smo v resni krizi.

Vendar obstaja rešitev – injekcija, ki odvrača od pitja. Novo injekcijo zoper alkoholizem je iznašla družba Vivitrex iz Združenih držav Amerike. Sicer je še ni potrdila ameriška uprava za prehrano in zdravila, vendar naj bi se to zgodilo konec meseca. Novost novega zdravila je, da se posamezni odmerek postopno sprošča v organizem, kar željnim pijače prepreči, da bi prekinili terapijo ali enostavno pozabili vzeti zdravilo. Obvezani so le na začetku meseca injicirati zdravilo v svoje telo, potem pa želja po alkoholu kar sama od sebe zgine. Protialkoholno zdravilo namreč blokira receptorje sreče, ki so povezani z odvisnostjo od alkohola.

Enainštiridesetletni John Bauhs svojo izkušnjo z omenjenim zdravilom, ki še nima imena, opisuje kot izredno pozitivno. Končno je lahko v bližini alkohola, pa ga niti gane ne.

Na trg naj bi injekcija prišla leta 2006. Ne dvomimo pa, da bo med cenejšimi zdravili. A za zdravje vse. Kar se pa tiče zdravljenja vzrokov alkoholizma in ne posledic, pa uradna medicina nima odgovora. Psihiatri so tako ali tako preobremenjeni, da bi se poglobili v težave vsakega posameznika.

Turčija poziva Evropsko unijo, naj se drži dogovorjenega datuma za začetek pristopnih pogajanj, to je tretjega oktobra. Turški zunanji minister Abdulah Guel opozarja, da je Ankara izpolnila vse pogoje in obveznosti za priključitev Uniji. Več evropskih držav pa Turčiji očita nepriznanje Cipra. Vendar Ciper ni bil nikoli pogoj za začetek pristopnih pogajanj. Izpolnjen pa je glavni pogoj – podpis protokola o razširitvi carinske unije z Unije na deseterico novink.

Opozicijski stranki v kosovskem parlamentu premieru Bajramu Kosumiju očitata korupcijo in ga pozivata k odstopu. Vzrok jeze Demokratske stranke Kosova in Politične stranke ORA je neupravičenost porabe trideset tisoč evrov iz pokrajinskega proračuna, ki jih je premier porabil za prevoz z najetim letalom s počitnic v Turčiji. Ob tem se je opozicija obrnila tudi na vodjo misije Združenih narodov na Kosovu Jessen-Petersena, in sicer z zahtevo po preiskavi zaradi ogrožanja stabilnosti demokratičih in odgovornih pokrajinskih ustanov. Kosumija sta zaradi onemogočene normalne komunikacije s premierom že zapustila njegov svetovalec in tiskovni predstavnik Daut Dauti.

Politične komunikacije ni več med ukrajinskim predsednikom Viktorjem Juščenkom in odstavljeno premierko Julijo Timošenko. Za novega predsednika vlade je včeraj določil Jurija Jehanurova, ki naj bi v tednu dni sestavil novo vlado, parlament pa je že zaprosil za zaupnico novemu premieru. Julija Timošenko svojega pogleda na politično dogajanje v državi še ni predstavila, verjetno pa bo ostro skritizirala zamenjavo vlade. Ukrajinska opozicija na dogodke odgovarja z zahtevo po omejitvi pooblastil predsednika države. Revolucionar Juščenko se lahko kaj hitro sprevrže v diktatorja Juščenka.

Svojevrstni diktatorji so tudi organi pregona. Policija je vdrla v del hipijevske kolonije Kopenhagna – Kristjanijo – in izvedlo eno največjih racij na Danskem. V sredo dopoldne je okoli dvesto policistov nasilno vdrlo v Fredens Eng ali Travnik miru in aretiralo okoli sto prebivalcev tega prikolniškega naselja. Racija je bila posledica novosprejetega zakona, ki prepoveduje postavitev prikolic na avtonomni coni Kristjanije. Na tem območju naj bi država zgradila nove objekte.

Prebivalci prikolniškega naselja bi se tako morali odmakniti že do torka, vendar ti ostro nasprotujejo novim zakonskim predpisom. V protestih zahtevajo ohranitev avtonomije in strukture samoupravljanja, na katerih kolonija sloni že več kot dvajset let. Vendar nova vlada očitno ni zadovoljna z marksističnimi idejami prebivalcev Kristjanije.

Čedalje manj zadovoljni s Slovensko demokratsko stranko pa so njeni volivci. Septembrski Politbarometer je pokazal, da se je podpora vladi Janeza Janše od zadnjega javnomnenjskega merjenja zmanjšala za štiri procente in znaša dvainpetdeset odstotkov. LDS je prehitela socialdemokrate in s 14-odstotno podporo pristala na drugem mestu.

Aktivni pa so pri Slovenski karitas. V okviru Mednarodnega poziva k boju proti revščini bo Slovenska škofovska konferenca pripravila različne aktivnosti, ki bodo potekale do sedemnajstega oktobra. Več o akciji Peter Tomažič iz Slovenske karitas.

////////////////////////////////////////////////////////

Namen je dober. Upajmo, da bo temu res tako in da ni to le nov način bogatenja cerkvene golazni na račun kvazidobrodelnih akcij.


Komentarji
komentiraj >>