Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Nedelja, 11.9.´05, 15.00: CROSSING THE BRIDGE - Istanbul Hatirasi (Rh Pozitif / EMI, 2005) (4010 bralcev)
Nedelja, 11. 9. 2005
BIGor



Kompilacija Crossing The Bridge je pravzaprav soundtrack k istoimenskemu dokumentarnemu filmu o glasbenem življenju in dogajanju na mostu med Evropo in Azijo, v kulturni metropoli Istanbulu. Dokumentarec je nastal v režiji mladega in perspektivnega režiserja turškega rodu Fatiha Akina, rojenega v Hamburgu leta 1973. V dosedanji karieri se je Akin že uveljavil kot režiser in s filmoma Sensin–Du bist es! in Kurz und Schmerzlos pobral že nekaj pomembnih filmskih nagrad ter bil leta 2001 član žirije Berlinskega mednarodnega filmskega festivala, letos pa član žirije festivala v Cannesu... (v celoti...)
RADIO ŠTUDENT nedelja, 11.9.2005
RAZŠIRJAMO OBZORJA ob 15.00

CROSSING THE BRIDGE - Istanbul Hatirasi (Rh Pozitif / EMI, 2005)

1. CD sertab erener /crossing the bridge 18 MUSIC (Radyo Versiyonu) 3.47

*Z radijsko verzijo remiksa Madonnine uspešnice Music v izvedbi turške pop princese Sertab Erener vas lepo pozdravljamo v današnji oddaji, v kateri razširjamo obzorja s kompilacijo Crossing The Bridge, pravzaprav s soundtrackom k istoimenskemu dokumentarnemu filmu o glasbenem življenju in dogajanju na mostu med Evropo in Azijo, v kulturni metropoli Istanbulu. Dokumentarec je nastal v režiji mladega in perspektivnega režiserja turškega rodu Fatiha Akina, rojenega v Hamburgu leta 1973. V dosedanji karieri se je Akin že uveljavil kot režiser in s filmoma Sensin–Du bist es! in Kurz und Schmerzlos pobral že nekaj pomembnih filmskih nagrad ter bil leta 2001 član žirije Berlinskega mednarodnega filmskega festivala, letos pa član žirije festivala v Cannesu. S filmom Gegen die Wand, v angleškem prevodu Head-On, je leta 2003 izval škandal, ko se je izvedelo, da je glavno vlogo v filmu odigrala porno zvezda. Pri nastanku slednjega je sodeloval tudi Alexander Hacke iz Einsturzende Neubauten, ki je za potrebe filma pripotoval v Istanbul in v sodelovanju z istanbulsko neo-psihedelično skupino Baba Zula posnel nekaj pesmi. Druženje z istanbulskimi glasbeniki in spoznavanje pestrega glasbenega življa tega mesta je napeljalo Hackeja k nenehnemu vračanju v to metropolo. Iz tega odkrivanja so tudi nastale osnove za film Crossing the Bridge, ki nam razkriva glasbeni mozaik Istanbula.

Oddajo Razširjamo obzorja nadaljujemo s skupino Baba Zula in njihovo skladbo Tavus Havasi (beri: tavus havaši), ki ji bo sledila fuzija turških DJ pod imenom Orient Expressions.

2. CD baba zula/crossing the bridge 2 TAVUS HAVASI 5.23
3. CD orient expressions/crossing the bridge 3 ISTANBUL 1:26 AM 6:32

Konfucijevo misel, da če želiš spoznati deželo, v katero si pripotoval, moraš poslušati glasbo, ki jo igrajo v tej deželi, je Alexander Hacke doživel dobesedno na lastni koži. Most med Evropo in Azijo, stičišče kontinentov in civilizacij, dela Istanbul za eno najeksotičnejših urbanih kulturnih metropol na svetu, kjer se srečujejo, križajo in se v sožitju tudi ena druge izogibajo različne kulture. Istanbul je že od nekdaj pomembno pribežališče umetnikov in tako je tudi danes, ko se številni glasbeni ustvarjalci z didžeji na čelu zatekajo v klube, bare ter legalne in ilegalne kadilnice vodnih pip v Taksimu ali četrti Beyoglu ter iščejo inspiracijo in muzo, ki jo s svojim kulturnim mozaikom nudi Istanbul. Tako film kot soundtrack Crossing the Bridge nam prinaša pregled glasbene pestrosti Istanbula, kjer se srečujejo moderne in tradicionalne glasbene govorice, od moderne elektronike – kot smo jo pravkar slišali v izvedbi Orient Expressions – prek rocka in hip hopa do klasične arabeske. Crossing the Bridge je izbor glasbe Istanbula, ki jo je pri odkrivanju kolekcioniral Alexander Hacke in med drugim izpostavil sodelovanje kanadskega folk pevca Brenna MacCrimmona s klarinetistom Selimom Seslerjem, ki ga bomo najprej slišali s pesmijo Kurdili Hicazkar Longa, nato pa še v sodelovanju z omenjenim Kanadčanom v uličnem posnetku pesmi Penceresi Yola Karsi.

4. CD selim sesler/crossing the bridge 8 KURDILI HICAZKAR LONGA
4:54
5. CD selim sesler & brenna maccrimmon/crossing...9 PENCERESI YOLA KARSI 2:00

Ob izrazito tradicionalnih zvokih raste tudi pester izbor moderne urbane glasbe in med rockovskimi izvajalci je Alexander Hacke izpostavil zasedbio Duman, ki jo bomo slišali s skladbo Istanbul, ter postrockovsko noise skupino Replikas, katere letošnjemu albumu Avaz bomo v bližnji prihodnosti prisluhnili tudi v Tolpi bumov, danes pa poslušajmo komad Sahar Dagi.

6. CD duman/crossing the bridge 4 ISTANBUL 1:36 7. CD replikas/crossing the bridge 5 SAGAR DAGI 7:04

Sodoben rockovski zvok Turčije ima korenine že v 60. letih, ko se je pod vplivom Beatlesov in drugih rockovskih imen zahoda oblikovala močna psihedelična rockovska scena, ki se je razvijala tudi skozi 70. leta, ko je bila na čelu skupina Uč Hurel. Med ključnimi rockovskimi imeni je treba izpostaviti predvsem Erkina Koraya, ki ima v Turčiji status legende. Ob rockovsko orientiranih skupinah, ki jih je skozi 70. leta vojaška politična diktatura preganjala, se je razvil močan val kantavtorjev, med katerimi ima danes posebno mesto Nur Ceylan, ki ga ob svojem bivanju v Istanbulu morda celo ulovite v kakšnem zakotnem barčku. Nura Ceylana bomo slišali s skladbo Boyle Olur Mu.

8. CD nur ceylan/crossing the bridge 11 BOYLE OLUR MU 2.45
9. CD siyasiyabend/crossing the bridge 12 HAYYAM 1.30
10. CD aynur dogan/crossing the bridge 13 EHMEDO 5.22

Po Nuru Ceylanu smo slišali ulično skupino SiyaSiyaBend s pesmijo Hayyam in kurdsko pevko Aynur Dogan, izbor izvajalcev s soundtracka Crossing the Bridge pa nadaljujemo z »Elvisom arabeske« Orhanom Genčebayem s pesmijo Hatasiz Kul Olmaz.
11. CD orhan gencebay/crossing the bridge 14 HATASIZ KUL OLMAZ 5.20

V današnjih Razširjamo obzorja smo se sprehodili skozi izbor izvajalcev, ki živijo in delajo v Istanbulu in predstavljajo glasbeni utrip te kulturne metropole. Raznovrstnosti tega mesta pa ne bi bilo zadoščeno, če ne bi opozorili tudi na hip hop skupino Ceza, ki je turški odgovor na Public Enemy in ki prepričljivo ponazarja, na kako plodna tla je naletel hip hop tudi v Turčiji, kjer se je z njim in rapom razvila tudi urbana scena grafitarjev in skupin breakdanca, med katerimi pomembno mesto zaseda ekipa Istanbul Style Breakers. Tukaj pa so Ceza s komadom Holocaust.

12. CD ceza/crossing the bridge 6 HOLOCAUST 3.24

Zaradi časovnih omejitev smo bili v današnjih Razširjamo obzorja prikrajšani za turške legende, kot so Muzeyyen Senar in Sezen Aksu ter The Wedding Sound System. Oddajo, ki jo je pripravil BIGor, zaključujemo z digitalno derviš skupino Mercan Dede in njihovo Ab-i Hayat ter srčno željo, da bi dokumentarni film Crossing The Bridge v bližnji prihodnosti lahko videli na kakšnem izmed naših filmskih festivalov ali na posebnem kinoplatnu ali celo na nacionalni televiziji, saj bi s tem zgradili še en kulturni most.

13. CD merecan dede/crossing the bridge 7 AB-I HAYAT 3.43

BIGor



Komentarji
komentiraj >>