Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Sreda, 14.9.´05, 12.00: Valter Brani Sarajevo (3774 bralcev)
Sreda, 14. 9. 2005
kumsu



V tokratni ediciji vam predstavljamo delo zasedbe Valter Brani Sarajevo, iz Slovenske obale, ki je žal prenehla delovanje nekje okrog leta 2001. Za njimi je ostal album z naslovom Dej Ivan uklopi nam elektriku!... (v celoti...)
Radio Študent 14. 9. 2005.
Kva te briga

Valter Brani Sarajevo


V tokratni ediciji vam predstavljamo delo zasedbe Valter Brani Sarajevo, iz Slovenske obale, ki je žal prenehla delovanje nekje okrog leta 2001. Za njimi je ostal album z naslovom Dej Ivan uklopi nam elektriku!.

Valter Brani Sarajevo so začeli z delovanjem na območju Slovenske Istre decembra leta 1995, ko se je vojna v BiH približevala koncu. Mlada slovenska država je tokrat nudila začasno zatočišče številnim bosanskim beguncem, ki so bili nastanjeni v begunskih centrih, v katerim je potekalo življenje v nemogočih razmerah. Eden od teh centrov se je nahajal tudi v prostorih bivše vojašnice JLA v Postojni. Mladi Postojnski in številni drugi aktivisti zbrani okrog MKDC-a, MKC-a in drugih klubov so skušali popestriti življenje v Centru z organizacijo različnih prireditev za begunce. Tokrat smo imeli priložnost videti vrsto izvrstnih koncertov bendov, ki so bili pripravljeni igrati zastojn. Trio Valter Brani Sarajevo so poleg imena benda, ki so ga prevzeli od legendarnega partizankega filma z Batom Živoinovičem v glavni vlogi, prevzeli, bolje rečeno prepisali tekst internega Pravilnika o obnašnju v ZC Postojna in ga uporabili kod besedilo za komad Kučni Red.

Takratna alternativna scena na Primorskem, govorimo o drugi polovici 90’ let, je bila zelo močna in zaznamovana z obilico kvalitetnih bendov kot so No Limits, Žoambo Žoet Workestrao, že omenjeni Fregatura, Absent Minded (kasneje Nioba), Elvis Jackson, Kislo Grozdje, Strahuljarji, Scuffy Dogs in še bi lahko naštevali, ki so bili žanrsko raznoliki vendar nekako idejno in subtilno povezanih medseboj. K temu je pripomoglo tudi dejstvo, da je legendarni klub MKNŽ iz Ilirske Bistrice , primorski mladini programsko ponujal možnost ogleda koncertov svetovno znanih imen s področja neodvisne rock, punk, HC, metal in druge glasbe. Po zgledu po MKNŽ in MKC Koper je primorska mladina začela z ustanavljanjem društev in klubov, ter organizacijami koncertov in festivalov. Poleg festivala Trnje pri Pivki na katerem smo, med drugimi, imeli piložnost videti nastop VBS, moram omeniti še njihov nastop na festivalu Škrbina na Krasu, leta 99’.

Valter Brani Sarajevo so bili zelo kvaliteten, hiter, udaren in uigran bend, ki je imel veliko živih nastopov. Slovenski publiki so se imeli priložnost predstaviti tudi na festivalu Novi Rok, ki se je zgodil na včerajšnji dan leta 97’.

V teh petih, šestih letih delovanja, je bendu uspelo posneti le eno studisko ploščo. Album je bil posnet v studiju MKC KP, decembra leta 98’, izpod prstov tonskega mojstra Bojana Babiča - Babota. Babo je tudi drugače skrbel za zvok bendov, ki so delovali pod okriljem klubov MKNŽ in MKC.

Glasba ki so jo preigravali VBS je bila zelo melodična, vesela, zajebantska, naspidirana, plesna če hočete. V njej najdemo elemente punka, rocka, ska-ja, HC-a. V simbiozi z besedili nekako pritegne poslušalca s svojim pozitivnim in humornim značajem.

VBS so prenehali z delovanjem nekje okrog leta 2001, vendar so ostali zvesti glasbi. Trenutno delajo na različnih projektih, Boris igra v Sottomayor, Pero pa v Tide.

Glasba, ki so jo ustvarjali VBS ni garažna, kot bi si mislili, ampak barakarska. Fantje so, skupaj s puncami iz Fregature, imeli zanimiv prostor za vaje.

Valter Brani Sarajevo so bili:
Andrej Šik, Bas in vocal
Boris Beštjak, bonbi, vocal in
Peter Kokotec, kitara in glavni vocal.

Oddajo pripravil Aleks


Komentarji
komentiraj >>