Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Sobota, 8. 10. - FLANGER: SPIRITUALS (Nonplace, 2005) (2551 bralcev)
Sobota, 8. 10. 2005
Mancek



Klikni za veliko sliko: flanger goes dixie

Le dober teden za tem, ko je vodovje skoraj odplaknilo nesrečni New Orleans, je na drugem koncu sveta – v Nemčiji – na površje naplavilo album, ki se do tal klanja zgodnji glasbeni zapuščini tega mesta, začetkom bluesa in zametkom jazza v dvajsetih letih prejšnjega stoletja, času »ko je bila glasba še igriva, iskrena in nedolžna …« kot pravita Uwe Schmidt aka Atom Heart TM in Burnt Friedman, producentska genija, ki stojita za tem izjemnim projektom. V celoti->
RADIO ŠTUDENT Sobota, 8. 10. 2005
TOLPA BUMOV ob 19.00




FLANGER: SPIRITUALS (Nonplace, 2005)


Le dober teden za tem, ko je vodovje skoraj odplaknilo nesrečni New Orleans, je na drugem koncu sveta – v Nemčiji – na površje naplavilo album, ki se do tal klanja zgodnji glasbeni zapuščini tega mesta, začetkom bluesa in zametkom jazza v dvajsetih letih prejšnjega stoletja, času »ko je bila glasba še igriva, iskrena in nedolžna …« kot pravita Uwe Schmidt aka Atom Heart TM in Burnt Friedman, producentska genija, ki stojita za tem izjemnim projektom. Spirituals je 4. album projekta Flanger, ki ga omenjena protagonista furata že 6 let - od albuma Templates, izdanega pri založbi Ninja Tune. Sodelovanje je tudi tokrat potekalo večinoma dopisno, saj ima prvi bazo v Santiagu de Čile, drugi v Kölnu, nobeden od njiju pa se tako ali tako ne greje kaj dosti ob domačem ognjišču. Duo Flanger, kot tudi samostojne projekte obeh protagonistov že od srede devetdesetih let zaznamuje raziskovanje razmerja med analognimi in digitalnimi glasbenimi ter producentskimi tehnikami in učinki, predvsem pa producenta vseskozi skušata in čedalje bolj tudi uspevata najti optimalno ravnovesje med hladno vsemogočnostjo digitalnega in človeško toplino analognega.
Klikni za veliko sliko: burnt friedman & uwe schmidt

To je poudarjeno očitno na novem albumu. »Spirituals« je izraz, s katerim so pevci in glasbeniki imenovali svoje pesmi, ob zavedanju, da navdih za njihov izraz prihaja od »zgoraj«, pa tudi zaradi tega, ker jih je prepevanje in igranje spravilo v višja stanja duha. Tisti čas so zaznamovale tudi snemalne tehnike, ki so bile pravzaprav dokumentarne narave in ki so ob odsotnosti produkcijskih prijemov omogočale popolno pristnost in avtentičnost posnetkov. Ta duh sta zasledovala in poskušala na novo pričarati Burnt Friedman in Uwe Schmidt, v pomoč pa so jima bili klarinetist in vokalist Hayden Chisholm, vokalist Riff Jackson in bobnar Laurence Pike, drugače znan tudi po angažmaju v neo-jazz skupini Triosk. Vsekakor izredno drzna, ambiciozna in zahtevna, če ne celo nemogoča naloga. Obuditi enega izmed najpomembnejših, najvplivnejših in najbolj specifičnih obdobij v zgodovini popularne glasbe. Pričarati radoživost dixielanda, svobodo embrioničnega jazza, emocionalni razpon njuorlinškega bluesa, klicati duhove Louisa Armstronga, Jellyja Roll Mortona, Bennyja Goodmana in drugih velikanov tistega časa ter jih predstaviti nekemu popolnoma drugemu času in prostoru.
Kljub že skoraj čezmerni pretencioznosti projekta je vendar treba priznati, da je Schmidtu, Friedmanu ter njunim pomagačem to v veliki meri uspelo. S poglobljenim raziskovanjem, veliko mero ustvarjalske občutljivosti ter spoštljivosti sta se uspela globoko prikloniti takratnemu času, hkrati pa material zaznamovati z zanju tako značilnimi subtilnimi producentski prijemi in manipulacijami, ki glasbo iz nekega drugega časa in prostora postavljajo na skupni imenovalec globalne sedanjosti. Edino, kar gre očitati producentoma, je to, da sta na album vključila kar 3 alternativne mikse že slišanih komadov, kar nas lahko vodi k sumu, da sta s to potezo zakrpala nezadostno količino novega materiala. Kakorkoli, album Spirituals je izjemno delo v vsakem pogledu, v celoti ga lahko preverite v naslednjih 45 minutah na Radiu Študent, v četrtek, 13. oktobra, pa v živo v tržaški dvorani Teatro Miela.

Manček


Komentarji
komentiraj >>