Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Ponedeljek, 10. 10. ´05, 15.30 (3192 bralcev)
Ponedeljek, 10. 10. 2005
primozv



Recenzija koncerta Akron/Family ter Angels of Light, včeraj v Cankarjevem domu ... (v celoti ...)
Glasbena redakcija
Ponedeljek, 10. 10. '05, 15.30

Recenzija koncerta Akron/Family ter Angels of Light, včeraj v Cankarjevem domu

*ŠKUC – Ropot je včeraj zvečer v Linhartovo dvorano naše osrednje kulturne ustanove pripeljal skupini Angels of Light ter Akron Family. Slednji so precej neznan bend, Angels of Light pa je glasbeni projekt Michaela Gire, ki je morda bolj znan kot ustanovitelj kultnega benda The Swans.

V približno napol polni dvorani so prvi nastopili Akron Family. Gre za mlad in še precej neuveljaven bend, ki jih je Gira odkril po tem, ko so le-ti na njegovo založbo Young God Records vztrajno pošiljali svoje demo posnetke. Akron Family so potem pod njegovim okriljem izdali tudi prvenec. Albumu je sledila skupna turneja, ki še traja. Deluje pa po principu, da sloves Michaela Gire privablja na koncerte občinstvo, ki ima potem možnost spoznati neuveljavljene bende. Le-ti lahko sčasoma tudi zasenčijo svojega mecena in odidejo k večji založbi, kot se je to zgodilo v primeru Devendre Banharta.

Glasba Akron Family temelji na folk glasbi z večglasnim petjem, ki jo pretresajo pogoste post-rockovske eksplozije. Vsi člani so zelo dobri v obvladovanju svojih inštrumentov, njihova najboljša lastnost pa je zagotovo izjemen občutek za medsebojno usklajenost vseh elementov, ki tvorijo njihovo končno zvočno podobo. Najsi gre za natančno odmerjeno poigravanje z efekti, do petja. Akron Family namreč ne delijo vokalov na glavne in stranske, temveč je petje, v kolikor ni večglasno, porazdeljeno med vse štiri člane. Sam nastop je bil lepa izkušnja in dobra priprava na to, kar je sledilo.

Po premoru so oder zasedli Angels of Light. Natančneje rečeno, to so bili vsi člani Akron Family z Michaelom Giro v ospredju. Angels of Light namreč ni bend v klasičnem pomenu besede, temveč bolj medij, preko katerega Gira izvaja svoje pesmi. Stalnica je seveda Gira in njegove pesmi, sodelujoči glasbeniki pa se menjajo od albuma do albuma. Glede na že prej povedano seveda niti ni čudno, da si je Gira za svoj spremljevalni bend tokrat izbral ravno Akron Family. Njihova vloga v projektu Angels of Light pa ni omejena zgolj na koncertno podporo. Sodelovali so namreč tudi pri nastajanju zadnjega albuma Angels of Light Sing Other People.

Na odru se Gira in Akron Family odlično ujamejo. Intimna spremljevalna godba deluje kot idealna podlaga globokemu vokalu Michaela Gire. Besedila skladb tako dobijo dodaten pospešek in so tako eden glavnih elementov v glasbi Angels of Light. Zato, da vse skupaj ne bilo preveč monotono, poskrbijo predvsem Akron Family. V njim lastni maniri, v najbolj nepričakovanih trenutkih prekinjajo akustično zvočno sliko in udarijo z vso silovitostjo. Koncert je tako izzvenel precej drugače od glasbe, ki jo lahko slišimo na albumu. Že to, da na albumu Angels of Light Sing Other People ni bobnov, v živo pa so le-ti ena gonilnih sil, je tisto, kar daje njihovi živi glasbi pečat edinstvenosti. Po kakšnem ducatu komadov so Angels of Light zapustili oder, obiskovalci pa še nismo bili pripravljeni oditi domov.

Dodatek so začeli s predelavo Dylanove »I Pity The Poor Immigrant«. To skladbo je Gira tudi posnel in jo bo moč slišati na prihajajočem split albumu, na katerem si bodo prostor delili Akron Family ter Angels of Light. Sledila je še skladba Blind, ki jo je Gira napisal še za časa Swansov, ki je tudi zaključila koncert. In če je komad izzvenel bližje Johnnyju Cashu kot ostalim skladbam Angelov svetlobe, to niti ni naključje, saj je sam Gira velik Cashev oboževalec.

Včerajšnji koncert je potrdil že nič kolikokrat slišano tezo, da Ljubljana nujno potrebuje koncertno dvorano srednje velikosti. In to skoraj tako nujno kot nov nogometni stadion ter zagotovo bolj kot vzpenjačo na grajski hrib. Linhartova dvorana v primerjavi z ljubljanskimi klubi ponuja sicer odlično zvočno sliko, ki pri akustičnih nastopih pride še posebno do izraza. Je pa bolj kritičen sam ambient, v katerem si človek ne upa niti pošteno odkašljati, ter dejstvo, da v baru v predverju Cankarjevega doma prodajajo samo malo pivo.

Primož


Komentarji
komentiraj >>