Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Morilsko omamljeni OFF (2879 bralcev)
Četrtek, 24. 11. 2005
BlazR



Tekila me bo poživila, dokler me ne bo ubila! Na dušek in do dna!
... Evropejci vedno bolj ljubijo kokain ...

... Tadić podal svoj predlog za Kosovo ...

... Bush privija Zimbabve ...

... Pinochet naj bi utajeval davke ...

... splošna stavka ohromila Bangladeš ...


OFF NAPOVEDNIK

V novih postkomunističnih družbenih razmerah, ko policija ni več strahospoštovan organ, ampak bolj kot ne tarča posmeha, kriminal doživlja svoj razcvet. Zlasti razni umori in roparska hudodelstva so tako pridobili na svoji frekventnosti. Vendar pa domače morilce bolj kot njihova pamet pred roko pravice ščitijo razni čeferini. No, ker pa tudi slednji niso vsemogočni, bi veljalo razmisliti o bolj elaboriranih metodah. Ker slovenski živelj goji že preroško afiniteto do maliganov, bi potencialni bodoči morilci lahko iskali navdih pri nekem norveškem točaju.

32-letni neimenovani točaj v norveškem mestecu Vikersund je gostu Leifu Henningu Nielsnu v pičli uri in pol postregel z devetnajstimi odmerki tekile. Žejnega gosta je doza položila po tleh in spravila v komo, tri dni kasneje pa je ponj prišla še starka s koso. Pri bizarnem dogodku točajeva vloga ni bila zanemarljiva, saj je očitno neumnega gosta pri podvigu spodbujal z lastnim, a zablefiranim popivanjem, tako da je prvi naivno mislil, da gre za tekmovanje. Medtem ko se je spužvica močila z ognjeno vodo, je točaj sebi skrivaj nalival navadno.

Povedati je sicer treba, da je morilski točaj vendarle ni odnesel povsem brez posledic. Norveško pravosodstvo sicer ni ugotovilo neposredne krivde za smrt tekilopivca, je pa razsodilo, da je točaj vendarle kriv točenja alkohola vidno okajeni osebi. A pod črto jo je glede na grozovite posledice zlikovec vendarle dobro odnesel. Za svoje dejanje je dobil pol leta premišljevanja v ustrezni pridrževalni inštituciji in petletno prepoved strežbe alkohola. Malenkost.

Milica Makoter, Kristjan Kamenik in Ivan Perić, učite se!

Poslušate morilsko omamljeni OFF program Radia Študent!



OFF PROGRAM

Kljub temu, da nekateri strokovnjaki alkoholno omamo po nevarnosti primerjajo z ostalimi tako imenovanimi trdimi drogami, so vendarle slednje tiste, ki nosijo stigmo prekletstva. Vendar pa po zadnji raziskavi Evropskega centra za spremljanje drog in zasvojenost z njimi to dejstvo Evropejcev nikakor ne odvrača od uporabe prepovedanih opojnih sredstev. Tako naj bi kokain v Evropi postajal vse bolj priljubljeno mamilo. Trgovina z njim je v porastu, prav tako pa tudi število osebkov, ki jim njegovo uživanje povzroča zdravstvene nevšečnosti. No, kljub vsemu v absolutni kategoriji glede razširjenosti še vedno prednjači dobra stara gandža.

V marsikakšnem slovenskem džointu je poreklo svete zeli albansko. Morda bi bilo zanimivo ugotoviti, če bo prihodnji status Kosova na to kakorkoli vplival. Kakorkoli že, pa se je v »brainstorming« o uradno še vedno delu srbskega ozemlja zdaj vključil tudi srbski predsednik Boris Tadić. Ta je vladi Vojislava Koštunice poslal svoj tozadevajoči predlog izhodišč Beograda in predlagal pogajalsko skupino. Tadićev predlog predvideva razdelitev Kosova na srbsko in albansko entiteto in predstavlja konkurenco Koštuničevemu predlogu, ki sta ga sicer že požegnala tako vlada kot parlament.

Bolj po nekdanji kokainski odvisnosti kot po pametnih predlogih sloveči ameriški predsednik George Bush pa se je odločil priviti Zimbabve. V nos mu gre režim predsednika Roberta Mugabeja, ki je pred desetletji sicer Zimbabve privedel do neodvisnosti izpod Britanskega imperija. Mugabe si je sicer nakopal splošno jezo zahodnih držav, ko je leta 2000 v prizadevanjih za ohranitev oblasti zaplenil kmetije belskih veleposestnikov in s tem povzročil lakoto več kot štirih milijonov ljudi. Dodatno pa so svetovno javnost razkurili še njegovi urbanistični podvigi rušenja barakarskih naselij in splošno zatiranje politične opozicije. V upanju na spametovanje malopridnega Mugabeja je Bush tako podpisal izvršni ukaz o zamrznitvi premoženja 128 posameznikom in 33 podjetjem ali ustanovam iz Zimbabveja. O ostalih podvigih poglavarja Busha in njegove države pa poroča naša ameriška dopisnica Lidija Poljaček.

///////////////////////////////////////////

Temni oblaki pa se zgrinjajo tudi nad premoženjske zadeve notoričnega morilca in nekdanjega čilskega samodržca generala Augusta Pinocheta. Bedni 89-letni kroti so tokrat odredili hišni pripor, ker ga bremenijo utaje davkov in ponarejanja potnih listin ter drugih uradnih dokumentov. Konkretno naj bi šlo za 27 milijonov dolarjev, ki jih je prevejani Pinochet pod izmišljenimi imeni poskril po različnih bankah širom sveta. Kot že v primeru obtožb zaradi njegovih morilskih podvigov za časa diktature je pričakovati, da mu bodo njegovi tudi tokrat rešili rit s sklicevanjem na šibko zdravje. Sploh, ker naj bi lump baje že poravnal svoje zamujene dolgove do države. Za poseben ocvirk pri vsem skupaj pa je poskrbel njegov odvetnik, ki je izjavil, da je žalostno, kako človeka, ki je svoje življenje posvetil domovini, bremenijo s takšnimi obtožbami. Ja, človeku gre kar na jok!

Splošno paralizo je doživel tudi Bangladeš. A ne od opojnih substanc, temveč zaradi včerajšnjih enodnevnih splošnih demonstracij, ki so jih sklicale opozicijske stranke v poziv vladi k odstopu. Glavna opozicijska stranka Liga Awami skupaj z ostalimi trinajstimi strankami obtožuje vlado nesposobnosti pri zatiranju porasta trdolinijskega islamizma. Zaradi demonstracij je bil zaustavljen ves promet, šole, trgovine in pisarne pa so ostale zaprte. V spopadih s policijo je bilo ranjenih 10 demonstrantov. Kljub protestom pa se vladajoča Bangladeška nacionalna stranka in njena šefica Khaleda Zia ne dajo in zavračajo vse očitke. Če bodo v svojih izvajanjih trdnejši od demonstrantov, bodo slednji morali počakati do splošnih volitev leta 2007.

V Podalpju pa se demonstracije obetajo to soboto. Delavstvo bo ob podpori somišljenikov protestiralo zoper napovedane in za malega človeka domnevno morilske vladne reforme. O reformah in o podpori demonstracijam je za Radio Študent svoje povedal predsednik Aktivne Slovenije Franci Kek. Strinja se, da so reforme sicer potrebne ...

///////////////////////////////////////////

Glede na vladne reforme manj konkreten, a toliko bolj pritlehen in zato tudi potencialno še bolj nevaren pa je problem nacionalizma, ki ga je moč zaznati v številnih porah slovenske družbe.

Na včerajšnji predstavitvi knjige Nacionalizem avtorja Anthoniya D. Smitha, ki je izšla pri založbi Krtina, so na temo nacionalizma in mej njegove sprejemljivosti razpravljali Bojan Baskar s Filozofske fakultete, publicist in zgodovinar Stane Granda in avtor spremne besede Gorazd Kovačič.

Razpravljajoči so skušali predstaviti svojo definicijo oziroma videnje nacionalizma in glede na to oceniti družbeno klimo na tej strani Alp. Bojan Baskar je skušal potegniti mejo med t. i. »pozitivnim« patiotizmom in »obsojanja vrednim« nacionalizmom.

//////////////////////////////////////////////////////////////

Drugače med pojmoma razmejuje Stane Granda, znan tudi kot strašilo nacionalizma.

//////////////////////////////////////////////////////////////

Naša sogovornika sta ocenila tudi, kakšno je trenutno stanje omenjenih čustev v Sloveniji.

//////////////////////////////////////////////////////////////

Stane Granda je za konec predstavil še svojo vizijo rešitve »romskega vprašanja«.

//////////////////////////////////////////////////////////////

ODPOVED: Poročilo s predstavitve knjige je prispeval Blaž P.

------------------------------------------------------

Komentarjev cenjenega bralstva se nestrpno nadejamo na našem forumu ali naslovu apr@radiostudent.si. Zahvaljeni!



Komentarji
komentiraj >>