Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Nerazsodni OFF (3007 bralcev)
Petek, 2. 12. 2005
BlazR



Klikni za veliko sliko: Sodba v imenu neandertalcev
... Američani usmrtili tisočega obsojenca od leta 1976 ...

... mučenje na Kitajskem je še vedno močno razpaseno ...

... Zimbabve bo deležen dodatne prehrambene pomoči Združenih narodov ...

... domačo pobudo za spremembo ustave na področju sodstva bodo v premlevanje vložili še danes ...


OFF NAPOVEDNIK

V težkem pričakovanju prepotrebnega svežega vetra v vedno bolj zaprdenih Združenih državah Amerike lahko nizu čezlužnih bedarij dodamo novo. Po svetu sprejeto dejstvo je, da je aktualni firer Združenih držav George Bush retardiran. Tovrstno prepričanje je domače tudi med številnimi njegovimi, zdaj menda že dokončno streznjenimi podaniki. Skratka, večina človeštva Busha vidi kot neljubo nadlogo, za katero bo pač treba počakati, da mine. Zato je nekoliko presenetljivo, ko skuša kdo že tako gnilo usodo še bolj zagnojiti.

Točno to se je zgodilo, ko so v teksaški vukojebini Waco, kjer stoji tudi Bushev ranč, setavljali nabor za člane porote. Med 600 kavbojskimi dušami je bil poklican tudi sam predsednik Bush. Kajpada so mu njegovi možje takoj spisali opravičilo, češ da ima predsednik žal obveznosti in bi rad svoje izpolnjevanje pomembne državljanske dolžnosti prestavil. Servilni lokalni sodnik Ralph Strother je do Busheve zadržanosti izrazil razumevanje, saj v času vojne prvega moža pač res ne gre motiti.

Četudi iz napačnih razlogov, je vaški sodnik naredil ameriškemu pravnemu sistemu veliko uslugo. Funkcija porote, ki jo sicer v Ameriki močno čislajo, je namreč močno sporna. Znani so primeri, ko je zaradi svoje laičnosti porota podlegla čustvenim vzgibom in manipulacijam. Dobro se lahko še spomnimo primera prebutanega temnopoltega Rodneya Kinga iz leta 1992, ko so butasti porotniki kljub nedvoumnemu videoposnetku srborite policiste gladko oprostili. V tem smislu je torej nadvse dobrodošlo, da Busha, velikega fena smrtne kazni in verskega blazneža, vsaj zaenkrat ne bo v poroti.

Navsezadnje pa najbrž tudi ni povsem iz trte zvit dvom, ali bi umsko prikrajšani dvojni V sploh lahko sledil zapletenim bravuram tožilcev in zagovornikov, ki bi se potegovali za njegov glas. Huda štala bi lahko nastala, ko bi recimo prav zaradi njegovega porotniškega glasu nastal precedenčni primer. Busha so prvič s pučem ustoličili prav izprijeni vrhovni sodniki, ki so ustavili ponovno štetje glasov in s tem načeli same temelje ameriškega pravnega sistema. Porotnik Bush pa bi tako v zahvalo zlahka pomagal pri njegovem nadaljnjem rušenju.

Poslušate nerazsodni OFF program Radia Študent!



OFF PROGRAM

Busha torej vsaj nekaj časa ne bo v porotniški loži. Kar pa ne bo znatno zmanjšalo njegove vloge v deljenju pravice v Združenih državah, konkretneje Teksasu, saj je mali Bush kot guverner Teksasa slovel kot prizadeven delilec avtogramov pod smrtne obsodbe. Njegova pridnost na tem področju je znatno pripomogla, da so po zavrnitvi vseh poskusov pomilostitve prav danes onkraj luže izvedli že tisočo usmrtitev po letu 1976, ko so ponovno uvedli smrtno kazen. Jubilejnemu nesrečniku Kennethu Leeju Boydu je pomilostitev najprej odreklo vrhovno sodišče, nato pa še guverner Severne Karoline Mike Easley. 57-letnega Boyda so zaradi umora žene v onostranstvo poslali s smrtonosno injekcijo ob četrt čez dve po lokalnem času.

Enaka usoda, a v nekoliko manj prijetni obliki, je doletela tudi avstralskega državljana Nguyena Tuonga Vana. Tega je singapurska policija zalotila pri tovorjenju heroina v njihovo državico, zaradi česar je 25-letni Van fasal smrtonosno zanko okrog vratu. Mladenič vietnamskega porekla je šmuglanje prepovedanega praška sicer priznal, a je ves čas trdil, da je bil vanj primoran, saj je z njegovo prodajo želel poplačati z mamilaškimi zadevami povezane sodne stroške svojemu bratu dvojčku. Avstralski desničarski premier John Howard je že blago okrcal Singapur, a je hkrati zavrnil domače pozive k trgovskemu in vojaškemu bojkotu barbarske državice.

Sicer pa se obsojencem tako rekoč nikjer v Aziji ne godi prav dobro. Na zelo slabem glasu še vedno ostaja Kitajska, ki jo je zadnja dva tedna prečesaval posebni odposlanec Združenih narodov Manfred Nowak. Gospodu se je uspelo prebiti na Kitajsko po desetih letih teženja oblastem. Ugotovil je, da je kljub prepovedi mučenja leta 1996 to upadlo le v urbanih predelih, medtem ko je v ostalih predelih Kitajske še vedno močno prisotna oblika izsiljevanja priznanja. Nowak je navedel zgovoren primer, ko je mož zaradi mučenja priznal umor žene. Slednjo so sicer kasneje našli živo, a mož je do tedaj že odsedel 11 let kazni.

Zgled nedelujočega pravosodja in posledic le-tega je tudi primer Zimbabveja. Kontroverzne zemljiške reforme, ki so vključevale tudi zaseg zemlje belskih veleposestnikov, omejitev uvoza in distribucije žit ter masovna rušenja barakarskih naselij, so pripeljali do splošne grožnje lakote. Zimbabve je sprva zavračal tujo pomoč, saj je ošabni predsednik Robert Mugabe trdil, da se je država sposobna sama prehraniti. A očitno se je zdaj omehčal, saj je spoznal, da bodo zaradi visokih cen hrane do aprilske žetve številni prebivalci stradali. Tako so zimbabvejske oblastne živine le pristale na dogovor z Agencijo za hrano pri Združenih narodih. V skladu s podpisanim sporazumom bo omenjena agencija do junija prihodnje leto zagotovila hrano vsaj trem milijonom prebivalcev Zimbabveja.

Pravni sistemi so na žalost nemočni, kadar gre recimo za primer neizplačanih delavskih plač. S tem problemom se trenutno soočajo delavci v izolski ladjedelnici in obeh z njo povezanih podjetjih. Ker zaenkrat z izplačilom plač slabo kaže, je včeraj 16 delavcev začelo s stavko. O stavki smo se pogovarjali z izvršnim sekretarjem Obalne sindikalne organizacije Ljubom Ocvirkom, ki nam je orisal trenutno stanje.

///////////////////////////////////////////

Kakšni so po vašem objektivni razlogi, ki jih omenja vodstvo podjetja kot razlog za neizplačilo plač?

///////////////////////////////////////////

Ali je nedavna predaja sudanske jahte kaj pomagala k izboljšanju likvidnostnih težav podjetja?

///////////////////////////////////////////

Do kdaj nameravajo delavci stavko nadaljevati?

///////////////////////////////////////////

Sicer pa kronično nezadovoljstvo nad domačim pravosodjem vlada tudi med domačo politično smetano. Verjetno sicer ne toliko zaradi njegove vprašljive učinkovitosti, ampak bolj zaradi neodvisnosti od izvršilne oblasti. Tako je skupina 21-ih poslancev danes podpisala pobudo za začetek postopka spremembe ustave, po kateri bi moral sodnik pred podelitvijo trajnega sodniškega mandata najprej prestati osemletno preizkusno dobo. Svoje avtograme so prispevali ljudski predstavniki iz vrst Slovenske nacionalne stranke, Slovenske demokratske stranke, Nove Slovenije, madžarska manjšinska poslanka Maria Pozsonec in Franc Kangler iz Slovenske ljudske stranke. Pobudo bodo v premlevanje predali še danes. Če bo slučajno vse skupaj požegnano, najbrž ni vrag, da ne bo zavoljo službice kak sodnik v bodoče raje pokoren tihim željam oblastnikov kot pa črki zakona.

///////////////////////////////////////////


Komentarji
komentiraj >>