Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
15.10.2002 (3180 bralcev)
Torek, 15. 10. 2002
Jan



... Izrael napovedal umik iz Hebrona ...
... ugrabljeni Japonci spet na rodnih tleh ...
... vladna vojska Slonokoščene obale zavzela Daloo ...
... Severna Irska znova pod britansko upravo ...

Današnji Off je spisal Jan.

Teroristični napadi, samomorilski napadi, napadi z biološkim orožjem, napadi z jedrskimi konicami, napadi tako in drugače, možganska kap. Zdravje. Da, tudi zdravje je napadano, nenehno je bombardirano s strani okolja, prehrane, družbe. Psihično in fizično zdravje posameznika in družbe v celoti je nenehno ogroženo, nenehno je izpostavljeno grozeči invaziji zdravju škodljivih teles. Terorističnih teles.

Mlado teroristično telo Petri Erkkij Tapia Gerdt, tujek v zdravem finskem družbenem tkivu, je bil tudi sam najverjeteje žrtev. Žrtev terorističnega napada na lastno telo, na lastno psiho. Mlado teroristično telo Petri Erkkij Tapia Gerdt finske družbe ni bil zdrav. Pred kratkim se je razšel s punco, bil je depresiven, bil je samotar, bil je študent kemije, ki se mu je nekege dne sanjalo, »kako je policija prišla na prizorišče eksplozije. Toda na srečo sem takrat že letel drugim svetovom naproti.«

Petri je bil torej žrtev lastnih sanj. Terorističnih sanj. V samomorilsko-terorističnih sanjah varnostnika blizu italijanskega Torina je danes umrlo osem ljudi. Teroristično-ostrostrelske samomorilske blodnje pa so v Ameriki zahtevale že osmo žrtev. Žrtev definitorno apriori determiniranega nasilja.


Izraelski premier Ariel Šaron je danes odpotoval v Washington. Sestal se bo z gospodom Bushem, predsednikom Združenih držav Amerike. Današnji sestanek predstavlja odgovor ameriškemu diplomatskemu pritisku na Izrael. Izrael mora pač biti bolj popustljiv. Izrael mora arabskemu svetu pokazati, da je pripravljen na sodelovanje in sožitje. Izrael mora dokazati, da zna tudi lepo s Palestinci, da zna poleg gorjače vihteti tudi žezlo pravice, če že ne dobrote.

Izraelski obrambni minister Benjamin Ben Eliezer je v mirovniškem duhu izjavil, da se bodo izraelske sile do konca tedna umaknile iz Hebrona in Zahodnega brega. Šaron bo Bushu prinesel malo darilce sprave – srečne in nasmejane Palestince. Politični dekor. Tako ali tako se bosta pogovarjala predvsem o nafti, puščavskih tankih in zlobnem duhu Bližnjega Vzhoda – Sadamu Huseinu.

Vse, kar bo Izrael v prihodnje storil, če to seveda bo, bo storil na zahtevo ameriške diplomacije. Poleg umika iz Hebrona in Zahodnega brega je ameriški veleposlanik v Izraelu Daniel Kurtzer v pismu izraelskemu premieru pozval še k ukinitvi omejitev za gibanje Palestincev, in nenazadnje, naj da Izrael palestinskim oblastem končno že na razpolago nekaj malega od 420 miljonov evrov, zbranih od palestinskih davkoplačevalcev. Kljub političnemu prekladanju pa se nasilje nadaljuje. Včeraj sta bila ubita dva Palestinca. Po poročanju izraelskega dnevnika Haaretz sta bila ubita v eksploziji eksplozivnega telesa, ki je bilo namenjeno izraelskemu tanku. Po palestinskih virih pa naj bi umrla pod streli izraelske vojske, medtem ko sta se nič hudega sluteč-hoteč peljala v avtomobilu.

Nič hudega sluteči japonski državljani, ki so jih pred dobrimi tridesetimi leti ugrabili severnokorejski agenti zavoljo učenja japonskega jezika in seznanjanja obveščevalnih agentov o življenjskih navadah Japoncev, so se vrnili v domovino. Samo za kratek čas, seveda. V Severni Koreji so si v času svojega prisilnega bivanja uredili družinsko življenje. Poklicno življenje in kariero jim je seveda prisilno uredila kar severnokorejska vlada.

Peterica ugrabljenih je danes prispela v Tokio. V domovini bodo ostali samo dva tedna, čas pa bodo s pridom izkoristili za obiske sorodnikov in rodnih krajev. Priznanje in vrnitev ugrabljenih je bila poteza sprave severnokorejskega voditelja Kima Jonga II in japonskega premiera Džuničira Koizumija.

V afriški Slonokoščeni obali se nadaljujejo boji med upornimi vojaki in vladnimi silami. Slednje so znova zavzele Daloo, mesto v centru področja, kjer pridelajo največ kakava na svetu. Uporniki še vedno nadzorujejo Bouake in večino severa države. Še vedno zahtevajo odstop predsednika Gbagboja in odhod angolske vojske iz države. Navzočnost slednjih pa vladna stran še vedno zanika. Do premirja v bližnji prihodnosti gotovo ne bo prišlo, saj sta sprti strani povsem gluhi do zahtev, ki jih imata druga do druge. Vladna stran pa nasploh dvomi o pogajanjih, dokler ne bo imela v svojih rokah še drugega največjega mesta v Slonokoščeni obali – Bouakeja.

Pogajanja in pregovarjanja pa niso dobra stran severnoirskega parlamenta, kateremu je London danes odvzel vse pristojnosti. Do radikalnega ukrepa britanske vlade je prišlo tik pred razpadom severnoirskega parlamenta, saj je premier severnoirske vlade David Trimble zagrozil, da bo odstopil, če iz parlamenta ne bodo izključili dveh pripadnikov političnega krila Irske republikanske armade - Sinn Feina. Sinn Fein se v zadnjem času brani pred obtožbami, da so njegovi predstavniki vohunili za Irsko republikansko armado. Britanski premier je izrazil globoko obžalovanje nad prevzemom pooblastil severnoirskega parlamenta in poudaril, da še vedno ostaja zavezan ciljem mirovnega sporazuma iz 1998.



Komentarji
komentiraj >>