Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Pijančevalsko športni OFF (2988 bralcev)
Torek, 27. 12. 2005
Anja S



Prednovoletno športanje... mineva eno leto od zmage Juščenka na drugem krogu volitev za ukrajinskega predsednika ...

... preiskava ruskega tožilstva o tragediji v Beslanu oblasti oprala krivde ...

... uporniki iz Aceha razpustili oboroženo krilo ...

... v brazilskem zaporu pridržali več kot dvesto talcev ...

OFF NAPOVEDNIK

Ko pri nas zima že pošteno brije, se na splitski plaži Bačvice še niso dokončno poslovili od poletja. Organizirali so pravi turnir v piciginu. Verjetno vsi poznate to kratkočasno poletno igro z žogo, ki jo je možno igrati le v plitki vodi, po možnosti peščeni. Če se vam sline že cedijo po morju in poletnem brezdelju, pa le ni vse tako vroče, kot se sliši. Tekmovalci so skakali po vodi, pri čemer je bilo zunaj le 9 stopinj Celzija, temperatura vode pa je dosegla celih 13 stopinj. Vendar se udeleženci niso dali, oblečeni le v kopalke so se prepustili užitkom tega športa. Na koncu je vseh dvajset tekmovalcev prejelo pokale za pogum, saj je picigin le igra in ne tekmovalni šport.

Demokratično in športno se je izkazal tudi ruski predsednik Putin, ko se je v soboto oblečen v kimono pojavil na neki šoli v Sankt Peterburgu. Z nekaj prijemi je mladim pokazal svoje znanje juda, širši javnosti pa dokazal, da je čil in energičen predsednik, ki tako kmalu še ne namerava zapustiti svoje funkcije diktatorja – oprostite - predsednika države. O svoji navezanosti na šport je Vlado celo napisal knjigo, kjer je opisal svoje podvige kot smučar, kopilot lovskega letala in kot kapitan jedrske podmornice, snežnega pluga in letala.

Nekoliko manj športno in bolj v luči prednovoletnega pijančevanja pa so se izdali v britanskem parlamentu. Spodnji dom je priznal, da dnevno med zasedanji parlamenta poslanci in drugi spijejo do 450 litrov alkohola. Ta konča v želodcih
641-ih poslancev, njihovih pomočnikov, novinarjev in – pazite - policistov. Zakon o prepovedi pitja alkohola na delovnem mestu očitno v Veliki Britaniji ne velja. Zatorej, če se že pri nas nenehno zgledujemo po ostalih članicah Evropske unije in tako ljubimo anglosaksonske zakone, ukinimo Kebra.

OFF PROGRAM

Mineva leto dni, odkar je Viktor Juščenko na drugem krogu volitev premagal takratnega ukrajinskega premiera Janukoviča. Z oranžno revolucijo mu je uspelo izvesti miren državni preobrat, s čimer je nekdanjo državo Ruske federacije popeljal po poti demokracije.

Vendar pa po enoletnem mandatu več kot polovica državljanov meni, da predsednik Viktor Juščenko in njegova vlada nista izpolnila predvolilnih obljub. Priljubljenost nove oblasti se je zmanjšala prav zaradi zaostankov pri uresničevanju reform, korupcijskega škandala, kamor so bili vpleteni nekateri njegovi najožji sodelavci, notranjih sporov v njegovi administraciji in upočasnitve gospodarskega razvoja. Tudi znatnih premikov na poti k Evropski uniji Ukrajina pod novim vodstvom ni dosegla.

Ukrajina pa še zdaleč ni prekinila svojih odnosov z Rusijo. Zaradi namere Moskve, da bi Kijevu za štirikrat zvišala cene zemeljskega plina, se je Ukrajina odzvala z zvišanjem takse za črnomorsko floto na Krimu. Ruski obrambni minister Sergej Ivanov že svari, da bi taka poteza lahko pripeljala do usodnih posledic za sosednjo Ukrajino. Po dogovoru iz leta 1997 je ruski floti dovoljeno ostati v ukrajinskem Sevastopolu do leta 2017, kar je tudi del širšega dvostranskega dogovora, ki določa meje med državama.

Rusko-ukrajinski spor je posledica stopnjevanja napetosti med državama po oranžni revoluciji, ko se je Kijev odmaknil od Rusije in se bolj naslonil na Zahod. Spor pa bi lahko ogrozil tudi dobave zemeljskega plina ostali Evropi. Preko plinovodov v Ukrajini namreč teče okoli 80 odstotkov naravnega plina, ki ga porabi Evropa.

Nezadovoljni in ogorčeni so svojci žrtev tragedije v Beslanu zaradi ugotovitev že tretje preiskave ruskega tožilstva o ozadju reševalne akcije. Preiskava je namreč pokazala, da so policija in druge varnostne službe ravnale pravilno. Sklepi tožilstva so v nasprotju s predhodno preiskavo regionalnega parlamentarnega odbora, ki je oblasti obtožila nestrokovne reševalne operacije in zahtevala, da se odgovorne kaznuje. Družine žrtev so rezultate zadnje preiskave pričakovale, saj se tožilci kategorično držijo svoje različice dogodkov in ignorirajo pričevanja žrtev. Ti namreč trdijo, da je več kot tristotrideset talcev umrlo po nepotrebnem, ker so posebne ruske enote med reševalnimi akcijami proti ugrabiteljem uporabile minomete, metalce ognja in tanke.

Svoje orožje pa je odvrgla narodna vojska Aceha, do včeraj oboroženo krilo Gibanja za svobodni Aceh. S tem so uporniki izpolnili eno najpomembnejših zahtev mirovnega načrta, katerega cilj je končanje enega najdaljših separatističnih sporov v Aziji. Sedaj je vrsta na vladi, ki mora z območja Aceha umakniti indonezijske sile in mu podeliti posebne samoupravne pravice. Razorožitev Narodne vojske Aceha upornikom odpira pot za preoblikovanje v politično stranko, ki bo že kandidirala na za april načrtovanih regionalnih volitvah.

Zaporniki v brazilski pokrajini Rondonija so popizdili. Zaradi preusmeritve enega izmed jetnikov, De Souzo, v drugo jetnišnico so ugrabili več kot dvesto ljudi, večinoma sorodnike zaprtih. Talce nameravajo pridržati,m vse dokler De Souza, vodja uporniške skupine jetnikov, ne bo prišel nazaj. Stopetdeset policistov je že obkolilo zapor in pričelo pogajanja. Seveda pa so zaprtim odklopili vodo, elektriko in dobavo hrane v upanju, da se bodo tako hitreje predali.

Bunijo se tudi Iračani, ki protestirajo proti delnim izidom parlamentarnih volitev petnajstega decembra. Na ulicah Bagdada se jih je zbralo več kot deset tisoč, med njimi največ sunitov, ki zahtevajo razveljavitev izidov volitev. Prizadevajo si za združen Irak in večji dialog znotraj verskih skupin ter ustanovitev vlade narodne enotnosti.

V šiitskem svetem mestu Karbala pa so včeraj odkrili ostanke domnevnega množičnega grobišča. Strokovnjaki domnevajo, da gre za grobišče iz leta 1991, ko je režim Sadama Huseina na jugu Iraka zatrl upor šiitov.

Da pravica na svetu še 'kolkr tok' obstaja, nam dokazuje primer nekdanjega kitajskega ministra za zemljo in naravne vire Tiana Fengshana (tijana fenšana), ki je bil zaradi korupcije obsojen na dosmrtno ječo.

Pa pojdimo še na domače prizorišče. Vlada je razrešila direktorja urada za preprečevanje pranja denarja Klaudija Stroliga in na njegovo mesto postavila Andreja Plausteinerja (plauštajnerja). Ta bo funkcijo prevzel s prvim februarjem prihodnjega leta.

Zbiranje podpisov za razpis predhodnega zakonodajnega referenduma glede predlagane ukinitve Komisije za preprečevanje korupcije se počasi približuje koncu. Tudi število podpisov se s polževo hitrostjo približuje magični meji štirideset tisoč. Zaenkrat je predlagatelj referenduma Stranka mladih zbral le med petnajst in sedemnajst tisoč podpisov. Med podporniki referenduma pa je tudi bivši predsednik Milan Kučan, ker meni, da je oblast, ki nima nadzora, slaba, saj se prej ali slej spridi.


Komentarji
komentiraj >>