Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Študij fotografije: Praga - FAMU (Aleksandra Vajd) (25258 bralcev)
Nedelja, 20. 10. 2002
Jan



Klikni za veliko sliko: Jean: Infra infra
Intervju je nastal nekega temnega večera pred ljubljanskim KUD-om. Aleksandra, magistra praške šole za film in televizijo (FAMU) je postregla s kopico koristnih ...



Klikni za veliko sliko: Jean: IR


... vpogledov v znamenito šolo. Ivar. je bil tokrat Jan, Inec. pa Aleksandra Vajd.

Ivar.
Aleksandra najprej mi povej kako si se ti znašla v Pragi, kako si sploh izvedela za to šolo in kako je prišlo do tega, da si se vpisala?

Inec.
Za šolo sem zvedela tako, da je Jure Breceljnik začel z organizacijo festivala mladih fotografov – World Young Photography. To je trajalo nekako tri leta, nakar je vse skupaj šlo v pozabo, preprosto zaradi tega, ker ni bilo materialno izvedljivo. Vseeno pa je bilo to nekaj, česar danes primanjkuje, saj je vsa zadeva v meni porodila idejo za študij na FAMU. V okviru tega festivala so se namreč vsako leto predstavljale različne fotografske šole. Festival je trajal en teden s predavanji, razstavami in raznimi dogodki…

Ivar
Ti si magistrirala v Pragi, zanima me koliko je dejansko priznana diploma oziroma magisterij iz FAMU?

Inec.
FAMU je zelo priznana šola, slovi kot zelo solidna šola,. Kjer koli se pojaviš in poveš, da si iz FAMU, je to zelo velika referenca, preprosto zaradi tega, ker gre za šolo z močno tradicijo. Ne glede na to kaj se na šoli dogaja – neorganiziranost, premalo spodbude v materialnem kakor tudi v promocijskem smislu, vseeno dosti pridobiš. Ta šola ti, ne glede na včasih zelo slabe izkušnje, vseeno ogromno da.

Ivar.
Kako izgleda program, je zelo zahteven, ga lahko primerjaš z drugimi študiji?

Inec.
Jaz sem pred tem študirala veterino, lahko torej povem, da je študij na FAMU seveda bolj akademski, lahko si privoščiš več svobode, vsebina je popolnoma drugačna. Osebno vedno poudarjam, da se morala jaz najprej študirati veterino, da sem lahko pristala pri fotografiji. Študij sam, seveda je odvisno iz kakšnega okolja prihajaš, je dober, saj imaš vse: tehnične predmete, zgodovino, filozofske predmete, teorije je ogromno. Če si fanatik, kakor sem jaz, če imaš resnično strast do tega kar počneš, potem vse, kar ti tam servirajo dobesedno popadeš. Od tebe pa je seveda odvisno kako boš vse skupaj prebavila – boš dobro prežvečil, izvrgel ali pa naredil zaloge.

Ivar
Praška šola pomeni dobro referenco, torej se lahko uveljaviš tudi na kakšni drugi fotografski sceni. Zanima pa me kakšna je fotografska scena na Češkem?

Inec.
Češka fotografska scena je zelo razdeljena. Imaš seveda fotografe, ki prihajajo iz FAMU – to so ponavadi zelo klasično izobraženi fotografi, ki pa se na fotografskem prizorišču kar porazgubijo. Ti fotografi ponavadi zapadejo v komercialna dela, v studijsko fotografijo - za zaslužek seveda. Medtem ko pa druga struja, ki izhaja iz bolj »umetniških šol« tipa likovna akademija, s prvimi načeloma nima dosti zveze. Ne razstavljajo skupaj, fotografije enih in drugih se preprosto ne mešajo skupaj. Namen fotografske razstave na gradu – MGLC pa je bil ravno to, da se na isti razstavi predstavi skupaj fotografe iz FAMU in iz drugih šol. Nikoli namreč še ni bilo skupne razstave fotografov iz FAMU in drugih, ki se ukvarjajo s »fine art photography«. Slednji sami sebe ne imenujejo fotografi temveč »umetniki, ki uporabljajo medij fotografije za svojo ustvarjalnost«. Medtem, ko pa moramo mi iz FAMU vedno reči: »Jaz sem fotograf«

Ivar:
Kar te lahko postavi na mesto obrtnika, kot da si zgolj tehnik. Kako pa je študirati v Pragi?

Inec.
Študij v Pragi je seveda super. Ko sem jaz delala sprejemne izpite nas je bilo šest ali sedem iz Slovenije, bila pa sem edina, ki je naredila. Eden izmed razlogov je bil gospod Vojtihovski, ki je bil takrat vodja oddelka. Poznal me je že iz Ljubljane, vedel je da sem študirala veterino, da sem oseba, ki zaključuje neko obdobje v življenju, ga pušča za seboj in gre čisto v nove vode, čeprav sem jaz že prej delovala v KUD-u. Imela sem temnico v okviru Hupove delavnice. Za sprejem na FAMU tako jaz sploh nisem opravljala ustnih izpitov, medtem ko so bili drugi vsi poklicani na ustni zagovor. Ostali niso naredili mene pa so sprejeli, nikoli nisem vedela zakaj. Odločujoča pa je bila po moje knjiga, ki sem jo naredila. V okviru sprejemnih izpitov moraš namreč izdelati publikacijo.

Ivar.
Ta publikacija pa ni pogoj samo za študij fotografije temveč tudi za ostale študije na FAMU.

Inec.
Da, ko prideš na FAMU se odločiš ali boš študiral fotografijo ali boš študiral kamero, scenarij, režijo (dokumentarno ali pa normalno). Lahko študiraš tudi režijo igranih filmov, zvok, montažo ali pa produkcijo. Iz FAMU je tako nastala nekakšna hecna tvorba, saj je fotografija v nehvaležni situaciji, preprosto ne paše več na to šolo, ker ne gre več vštric s filmografijo. Prej se je to nekako vzajemno izkoriščalo. »Filmografi« so izkoriščali fotografe, da jim pomagajo pri filmski fotografiji in obratno seveda. Fotografi so uporabljali filmsko tehniko. Vedno je bila to nekaka simbioza, ki pa sedaj več ne obstaja. Fotografi so na FAMU sedaj zelo hermetična tvorba. Preprosto, zdi se da fotografija nima več kaj početi, hkrati pa se ne more kar odcepiti in izklopiti iz šole. Potem seveda ne bi bila več v sklopu institucije in ne bi več dobivala dotacije od države. Po moje FAMU trenutno stagnira, tudi zaradi slabega vodstva, saj ni komunikacije med vodstvom in profesorji, med profesorji in študenti. Je pa res, da je to moja izkušnja, moja zgodba. Vsakemu, ki me vpraša za nasvet glede študija to tudi povem, njegova zgodba bo mogoče čisto drugačna od moje.

Ivar.
Kaj pa bi svetovala mladim, ki si želijo študirati fotografijo v tujini, ne samo v Pragi?

Inec.
Točno morajo vedeti, da hočejo to študirati. Samo delo te rešuje, saj kamorkoli prideš si v bistvu tujec. Plačuješ nore šolnine, nimaš pa nobenih posebnih ugodnosti, nihče te ne promovira. Sicer so neke razstave v okviru študija, toda to vse skupaj ni nič. Seveda ni nič drugače Češkim študentom. Še nimaš močne volje in dobrega razloga zakaj si tam, če ti cilj ni jasno pred očmi potem se hitro izgubiš.

Ivar.
Kaj pa samo življenje v Pragi, kakšna je atmosfera mesta.

Inec.
To je seveda zelo individualno, Praga je OK, ker je težko mesto. Češka družba je zelo kompleksna, ljudje so zelo nekomunikativni, izogibajo se konfrontacijam...

Ivar.
Ti živiš torej med Slovenijo in Češko.

Inec.
Jaz sem se poročila s Čehom, pa čeprav sem rekla, da to ne bom nikoli naredila. Sedaj čakam, da vpišem doktorat. Potrebujem iziv, sploh pa me zanima to kar se trenutno dogaja v svetu fotografije, predvsem me zanima razcep klasične fotografije in fineart fotografije in razpršenost in nedefiniranost fotografije nasploh. No seveda ni nujno, da se fotografijo sploh da definirati. Doktorat bo trajal tri leta.

Ivar.
Magisterij tudi poteka 3 leta?

Inec.
Da tri leta študija, nato dve leti magisterija. Po treh letih se odločijo, če te bodo vzeli ali ne.


Za samovoljno okrajšavo Inec in Ivar pade krivda izključno na avtorja prispevka, ki se zaveže, da bo spoštljivo prebiral mogoče pripombe.

Vsem, ki se jim ne da brskati po internetu za več informacija to seveda ni treba početi. O študiju fotografije na FAMU si lahko preberete nekaj uradnih informacij kar tukaj. Zahvale gredo internetni strani FAMU do katere lahko pridete s klikom TUKAJ



STILL PHOTOGRAPHY DEPARTMENT

Characteristics

Within the context of its curriculum still photography is conceived as a modern visual language and a means of mutual personal communication in terms of emotional expression.
The program is aimed at preparing independent creative photographers for a complete range of photographic activities. Lessons are held either in Czech or in English.
Applicants must demonstrate and prove not only a fully distinctive and discernible measure of talent for creative work but also some practical knowledge of photographic technologies and the history of photography as is consistent with the syllabus of Secondary Technical Schools of Photography.

The first two years of program involve general study. Beginning in the third year of the BA degree program students are allowed to focus more closely on one of the highly varied branches of still photography. Having passed the BA degree examinations and entering the MA course, students choose one of the following branches corresponding with their interests:

· independent photography
· documentary and journalist photography
· applied photography, esp. fashion and advertising photography
· multi-media technologies

The entry examination consists of two rounds. In the first round, applicants must submit their works (as given in the list below) by January 5 directly to the Still Photography Department.
Applicants who successfully pass the first round of examinations are invited to enter the second round which involves a practical assignment both in studio and outdoor photography (reportage). These applicants are required to write tests concerning the history of photography and photographic technologies. Eventually, applicants are interviewed.
Work collection required for the first round

PART A: Free photography work
A portfolio of conceptionally linked photographs representing the best of the applicant's work in the area of photography which he/she is pursuing or planning to pursue.
The number of photographs to be submitted may range between at least 8 to at most 20. The recommended format should not reach beyond 50 x 60 cm. Both black-and-white and colour photographs are accepted.

PART B: 3 photogpraphs of the 30 x 40 cm format
This category must comprise of 3 different compositions set up from stereometrical objects (e.g. cube, sphere, cone, rectangular parallelopiped, cylinder etc.) made of any material and positioned in front of a suitably chosen background or in an appropriate setting. The number of objects depicted in each composition should not exceed 3.

PART C: 8 - 12 black-and-white photographs in a 24 x 30 cm format
"An event" - a journalist reportage of a unique or an important event, as if designed, for example, for a newspaper or magazine. The purpose of the assignment is to depict and to describe every single crucial moment of the event within a series of 8 to 12 photographs. One photograph - as selected by the applicant - will be marked as a title photograph. This photograph must be positioned longways.

PART D: Photographs illustrating a literary work
The applicant chooses his/her own idea of illustrating and designing an overall lay-out of a book of poetry or a work of prose. The form of this work is not restricted. The number of photographic pictures should not be less than 6 and the graphic design should reveal an apparant search for new trends and methods of photographic application in this area.
Lay out of the works to be submitted
Submitted works must be inserted into four separate envelopes (corresponding to the categories) which will be marked:

· with a freely selected and consistently used code being set up from four figures
· with a corresponding letter of the part of the portfolio
(A,B,C,D)

EXAMPLE: A code - as chosen by the applicant - may be, for example, 5623 The envelopes will then be marked as follows: 5623 A (for free photogprahy category), 5623 B (composition) etc. All photographs in the envelopes must be consistently marked with the same code as well.

NOTICE
Along with the above mentioned 4 envelopes containing sets of photographs, the applicants are required to submit another small-size envelope marked only with his/her chosen code. This small envelope will contain the code number of the applicant as well as his/her name, address and phone number.


------------------------------------------------------------------------------------
Glavna podlaga: Muzika iz filma K-pax

Ekatarina Velika: 7 DANA
Ekatarina Velika: ZID
Iztok Mlakar: Ivo Balila


Komentarji
komentiraj >>

Re: Študij fotografije: Praga - FAMU (Aleksandra Vajd)
JANJA [02/03/2006]

Najprej en lep pozdrav!Letos končujem zadnji letnik srednje ekonomske šole,ker pa me že od majhnega zelo zanima fotografija,bi se rada vpisala na študij fotografije v Pragi. Problem pa je,da ne vem na koga se naj obrnem,da bi mi razložil;-kakšni so pogoji,da se lahko vpišem,-kaj je potrebno delati na sprejemnih izpitih,-koliko stane šolanje in stanovanje v Pragi,...?! Zato bi bila zelo vesela,če bi se odzvala in mi malo o vsem tem napisala! Za odgovore se ti že vnaprej lepo zahvaljujem!!!
odgovori >>