Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Kaj pa univerza?, tedenska napoved (2965 bralcev)
Ponedeljek, 21. 10. 2002
lucija



Ponedeljek, 21.10. ob 14h: Univerzitetni informativni blok

Torek, 22.10. ob 14h: Začetek projekta Praznovanje umetnosti - poziv k raznolikosti v okviru letošnjega getWorka, s katerim sicer pri pripravi male šole podjetništva sodeluje tudi Zavod republike Slovenije za zaposlovanje. Omenjeni zavod izvaja dva programa za izboljšanje zaposlitvenih možnosti (Program za odpravljanje izobrazbenega primanjkljaja ter Program 5000), vsekakor pa bi bilo smiselno bolj poglobljeno sodelovanje med projektom, kot je getWork in zavodom za zaposlovanje.

Sreda, 23.10. ob 14h:
S pomočjo naših posebnih poročevalcev spremljamo študentske volitve.

Četrtek, 24.10. ob 14h:
V današnjem prispevku vam ponujamo vpogled v še enega izmed dogodkov na letošnjem Festivalu znanosti, okroglo mizo na temo Virtualna univerza.
PONEDELJKOV INFORMATIVNI BLOK:

Ne, ne, ne, danes ni torek. Po novem vam bomo člani Univerzitetne redakcije pamet solili tudi ob ponedeljkih in danes poslušate premierni ponedeljkov univerzitetni informativni blok. Ponedeljkova oddaja bo v obliki krajših novic, s katerimi vas bomo obveščali o dogajanju na Univerzi v Ljubljani, na njenih članicah in drugih univerzah po svetu, seznanjali vas bomo s študentskim dogajanjem in raznimi razpisi za študij, štipendije in podobno.

Za začetek kratek skok v prejšnji teden. Gibanje študentov proti militarizaciji je pozvalo študente, univerzitetne predavatelje, dekane fakultet in rektorja obeh univerz, naj se "zoperstavijo postopni in vedno bolj navzoči in občutni militarizaciji univerze". Podpisniki menijo, da je vojska preko financiranja programov izobraževanja ter politične propagande politikov, ki hkrati zasedajo mesta univerzitetnih predavateljev, v univerzitetnih prostorih vedno bolj navzoča. Univerza, ujeta v začaran krog financiranja, je pripravljena na podrejanje, kar seveda pomeni izgubo avtonomije.

Očitno gre za nov trend na področju dodiplomskega in podiplomskega izobraževanja. Konec prejšnjega tedna je bila na gradu Mokrice slovesna otvoritev prvega konzorcijskega magistrskega študija v Sloveniji. Dveletni magistrski študij Poslovodenje in organizacija izvaja ekonomska fakulteta v Ljubljani v sodelovanju s štirimi uspešnimi podjetji – Cimosom, Domelom, Iskro Avtoelektriko in Kolektorjem.
Firme bodo za novo znanje ekonomski fakulteti plačale kar precejšen znesek – za vsakega študenta 1,3 milijona tolarjev.
Takšna tržna študijska naravnanost pa bo po besedah dekana ekonomske fakultete prof. dr. Maks Tajnikar v prihodnje še bolj usmerjala razvoj te fakultete.
Kaj pa pravi na to rector ljubljanske univerze, dr. Mencinger?: Poskusili bomo preprečiti nastajanje raznih podiplomskih in drugih šol, katerih edini cilj je "mlatenje denarja".

Jutri in v sredo pa bo na ljubljanskih fakultetah potekalo mlatenje prazne slame, imenovano tudi študentske volitve.
Študenti bomo volili svoje predstavnike v študentski zbor Študentske organizacije Univerze v Ljubljani in v upravne odbore študentskih organizacij visokošolskih zavodov. Skupno bo volilno pravico letos imelo preko 54 tisoč študentov ljubljanske univerze, neuradni rezultati študentskih volitev bodo znani v ponedeljek, 28. oktobra, uradni pa v začetku novembra.
Študentje Univerze v Mariboru svojih predstavnikov v parlament študentske organizacije mariborske univerze letos ne bodo volili, saj imajo njegovi člani dvoletni mandat, ki so ga zdajšnji študentski poslanci začeli lansko jesen. Mariborski študentje bodo tako letos volili le nadomestne poslance, ki bodo v mariborskem študentskem parlamentu zamenjali parlamentarce, katerim je status študenta prenehal z novim študijskim letom.

Danes se začenja tudi Praznovanje raznolikosti – poziv k umetnosti. Gre za projekt, ki ga ustanova Gandin Fundacija pripravlja v sodelovanju s projektom getWork in nizozemsko izobraževalno organizacijo Engage!InterAct. Projektna skupina se bo ustavila v Ljubljani, Mariboru in na Ptuju. Osredotočili se bodo na izobraževanje študentov vseh področij študija ter na prostovoljce, mladinske delavce ter voditelje v nevladnih organizacijah, ki delajo za mlade ali za njihov razvoj na različnih področjih, kot so okolje, človekove pravice in podobno. Projekt bo potekal do 27. oktobra in ga bo v celoti možno spremljati preko interneta.

Med organizatorji prej omenjenega getWorka je tudi ŠOU v Ljubljani, ki po tej plati podpira umetnost, po drugi strani pa jo onemogoča. V Plesnem studiu Intakt so tako danes sklicali novinarsko konferenco, na kateri so opozorili, da so v četrtek, 10. oktobra izvajalci programov ŠOU šport na silo prekinili njihovo vadbo in jih izrinili iz dvorane poleg študentske restavracije v študentskem naselju v Rožni dolini.
Programska in umetniška vodja studia, Tanja Skok je poudarila, da sta si Študentski svet stanovalcev in ŠOU šport razdelila termine brez kakršnegakoli dialoga z omenjenim plesnim studiem, v katerem vsako leto ustvarja približno sto študentov in študentk.

Povejmo še, da je 19. oktobra stopil v veljavo novi zakon o subvencioniranju študentske prehrane. Po novem so do subvencionirane študentske prehrane upravičene vse osebe s statusom študenta in študentje tujih univerz, ki v okviru mednarodnih izmenjevalnih programov študirajo v Sloveniji.
Študentje bodo imeli pravico do enega subvencioniranega obroka vsak delovni dan, študentje s posebnimi potrebami, otroci padlih v vojni za Slovenijo in študentje z otroki pa bodo upravičeni še do petih dodatnih obrokov mesečno.


Komentarji
komentiraj >>