Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
SKUPNI OFF (3019 bralcev)
Četrtek, 13. 4. 2006
Anja S




... državni udar v Čadu? ...

... gibanje Fatah nezadovoljno z delovanjem vlade pod vodstvom Hamasa ...

... Berlusconi zahteva ponoven pregled 1,1 milijona glasovnic ...

... nove kritike na račun ameriškega obrambnega ministra Donalda Rumsfelda ...

... odstop Pečeta in Pavlihe z mesta podpredsednika državnega zbora? ...

... jutri do rušenja Male šole ne bo prišlo ...

Dandanes je v bistvu lahko vsakdo terorist, tudi sosedov Francelj. Tako so rezervistu ameriških marincev, ki se je po osmih mesecih v Iraku vračal domov, na letališču v Los Angelesu prepovedali vstopiti na letalo, saj se je nahajal na seznamu morebitnih teroristov. In ne, človek nima muslimanskega imena, ime mu je namreč Daniel Brown. Njegovih petindvajset uniformiranih kolegov se je lahko vkrcalo na letalo, medtem ko so poročnika Browna varnostni organi zadržali za eno uro, dokler pač niso razčistili zadeve.

Na Švedskem pa se je sodišče ukvarjalo s prav posebnim mentalnim pacientom. Šlo je za nekega petindvajsetletnika, ki je z okna svojega stanovanja streljal na ljudi s krompirjevimi naboji. K dejanju ga je vzpodbudila neka televizijska oddaja, medtem ko v aktualno–politični redakciji menimo, da je do tega prišlo, ker je tip pač spolno zavrt. Policisti so nesrečnika takoj aretirali in pri tem še zasegli doma narejeno puško ter dve vreči krompirja. Plačati bo moral denarno kazen v višini njegovih osemdeset dnevnih dohodkov.

Koalicija se hoče znebiti Pečeta in Pavlihe na mestu podpredsednikov državnega zbora. Očitajo jima, da sta bila v javnosti prepogosto in preveč kritična do predsednika državnega zbora, Cukjatija. Marko Pavliha je presenečen nad tako nenavadnim opominom koalicije, za katerega je izvedel iz medijev. Ob tem je dodal, da je križan zaradi tega, ker je svobodno izražal svoje mnenje, kar mu omogočata tako ustava kot poslovnik. Koalicija pa očitno omejuje svobodo govora, kot je to počela že oblast v bivši državi.

Člani državnozborskega odbora za notranjo politiko so včeraj zavrnili dopolnila Ljudske stranke k zakonu o javnem redu in miru, ki se nanašajo na varstvo mladoletnikov. Predvsem sporna se jim je zdela uvedba ''hora legalis'', po kateri bi bil mlajšim od 16 let od polnoči do pete ure zjutraj prepovedan vstop v lokale in na prireditve, kjer se točijo alkoholne pijače. Slovenska ljudska stranka bo kljub zavrnitvi dopolnil vztrajala in jih bo ponovno vložila v naslednjem branju zakona. Do takrat bo na svojo stran poskusila dobiti tudi ostalo strokovno javnost in zainteresirano civilno družbo. Glede na lansko tragedijo pred diskoteko Lipa to niti ni tako nemogoče kljub temu, da je kritika, da se z restriktivno politiko ne da reševati problema alkohola in drog, utemeljena.

Stolček se očitno maje tudi ameriškemu obrambnemu ministru Donaldu Rumsfeldu. Četici upokojenih generalov, ki zahtevajo odstop Rumsfelda, se je pridružil tudi general John Batiste, ki je še pred letom dni poveljeval ameriški diviziji v Iraku. Očita mu, da je Rumsfeld sprejemal odločitve brez upoštevanja vojaških mnenj in poudaril, tako kot štirje generali pred njim, da potrebujejo vodjo, ki razume timsko delo in zna graditi ekipo brez ustrahovanja. Batiste je prav tako razočaran nad tem, da se Američani, z izjemo družin vojakov, sploh ne žrtvujejo za vojno v Iraku, ki bi jo ZDA morale dobiti za vsako ceno. Rumsfeld kritike na svoj račun razume kot nekaj normalnega v t. i. demokraciji in si zaradi njih ne beli glave.

Prav tako se s svojo odločitvijo napotitve avstralskih vojakov v Irak ne obremenjuje predsednik vlade John Howard kljub temu, da je podjetje, ki je bilo v lasti vlade, sodelovalo pri podkupovanju Huseinovega režima. Pred posebno komisijo, ki preučuje vlogo avstralskega izvoznika pšenice v primeru korupcije programa Združenih narodov Nafta za hrano v Iraku, je Howard dejal, da za vpletenost tega podjetja v nakup iraškega orožja ni vedel.

Grožnjam Združenih držav Amerike ne namerava podleči Severna Koreja. Nikakršnega namena nima, da bi se podvrgla zahtevam Američanov in omejila jedrski program ter vojsko. Zato Severna Koreja ne namerava pričeti pogajanj o severnokorejskemu jedrskemu programu, ki so sicer zastala novembra 2005, dokler Washington ne umakne finančnih omejitev banki Macau in ostalim podjetjem zaradi poneverbe in pranja denarja. Očitno so te zahteve le prazne marnje, saj naj bi ta dolg znašal 20 milijonov dolarjev, Severna Koreja pa bi v zameno za odpoved programu dobila pomoč v vrednosti več milijard dolarjev. Ali drugače povedano, le če bi Severna Koreja obnovila pogajanja, bi ji v državno blagajno padlo 20 milijon dolarjev tedensko.

Z zmago Hamasa še vedno ni navdušeno gibanje Fatah, saj nova vlada ne upošteva njihovih zahtev. Zato je kakih 20 pripadnikov njihovega oboroženega krila – Brigad mučenikov Al Akse vdrlo v zgradbo palestinske vlade v Ramali in za eno uro zasedlo trinadstropno poslopje.

Izraelska vojska je v spremstvu dveh tankov in buldožerjev prvič vdrla na območje Gaze, odkar je Izrael iz Gaze umaknil svoje enote in judovske naselbine. Šlo naj bi za operacijo iskanja eksplozivnih teles, po mnenju palestinskih varnostnih sil pa izraelske enote ravnajo zemljo vzhodno od vasi Al Karara.

V čadski prestolnici N'Djamena so se pričeli boji med uporniki, ki želijo strmoglaviti predsednika Idrissa Debyja in vojsko. Od tam prihajajo nasprotujoče si informacije. Predsednik Deby zagotavlja, da je vojska zaustavila upornike, ti pa trdijo, da njihove akcije napredujejo. Uporniki si prizadevajo strmoglaviti 15-letno vladavino Debyja pred za 3. maj načrtovanimi predsedniškimi volitvami in prevzeti nadzor nad prestolnico. Upornikom se težka piše, saj sedanjo vlado odprto podpira Francija. Zaradi nemirov je Francija, ki ima v Čadu okoli 1200 svojih vojakov, poslala v prestolnico še dodatnih 150 vojakov iz Gabona.

Berlusconi se pričakovano ne more sprijazniti z začasnimi rezultati volitev, po katerih ga je Prodi v obeh domovih parlamenta prehitel. Sedaj zahteva ponoven pregled 1,1 milijona glasovnic ter natančen pregled zapisnikov s 60 tisoč volišč. Pravi, da zaradi nepravilnosti in ne volilne prevare, kot je bil v to prepričan v sredo zvečer.

Kljub temu, da se pa zdi, da se tudi domača mestna in državna oblast ne moreta sprijazniti z obstojem nove skupnosti v Tovarni Rog in ne stare skupnosti delujočih na Metelkovi mestu, pa smo se tik pred zaključkom redakcije dokopali do kar nekaj pomembnih informacij.

Najprej smo poklicali na Metelkovo, v imenu samoobrambnega odbora pred napovedanim rušenjem govori Renata.

////////////////////////////////////////////


Z benefitom za ROG v Menzi pri koritu pa se v današnje večerno izredno stanje na Metelkovi aktivno vključujejo tudi začasni uporabniki in uporabnici tovarne Rog. Kaj se tam dogaja, nam bo povedal Mitar.

////////////////////////////////////////////

Ker se v zvezi z rušenjem na Metelkovi v domačih trobilih množičnega diskurza pojavljajo različne interpretacije smo poklicali še na Inšpektorat za okolje in prostor. Tiskovno predstavnico Heleno Lovše Vrhovec smo najprej povprašali, ali dejstvo, da je Mestna občina Ljubljana zoper odločbo o rušenju sprožila spor na Upravnem sodišču ne zadrži njene izvršbe.

////////////////////////////////////////////


Komentarji
komentiraj >>