Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
neizkoriščevalski off (3626 bralcev)
Ponedeljek, 24. 4. 2006
Urh



izkoriščani
... Bela hiša je potrdila pristnost govora Osame bin Ladna ...

... kralj Gyanendri je v Nepalu postavil še ostrejšo policijko uro zaradi bojazni pred vse močnejšimi protesti...

... na Madžarskem Socialistična stranka ostaja na oblasti...

... trgovina z ljudmi po svetu se ne zmanjšuje ...

OFF NAPOVEDNIK

Odbojka je eden izmed najbolj priljubljenih športov med muslimanskimi begunkami v Keniji. Težava je v tem, da jim igro močno otežujejo tradicionalna dolga oblačila. Da bi težavo rešili na način, ki ne bi zbadal muslimanskih običajev, je na pomoč pristopila kdo drug kot ameriška družba Nike. Ta je izdelala oblačila, ki pokrivajo tako kožo kot lase, obenem pa omogočajo veliko bolj okretno gibanje.

Korporacija Nike jim je oblačila seveda podarila, da je izkazala svojo velikodušnost in skrb za revne ljudi in begunce. Ne bi bilo slabo, če bi se Nike nehal ponašati okoli kot podjetje s socialnim čutom, če pa je vse drugo, samo to ne.

Spomnimo, da ravno zaradi takšnih korporacij po svetu trpi veliko ljudi, ko delajo v nemogočih razmerah za pičel drobiž na uro, druge izbire pa ponavadi nimajo. In to samo zato, da lahko potem te korporacije na trgu ponujajo svoje izdelke po nižjih cenah in še vedno mastno zaslužijo. Taktika se glasi: 'najprej uniči zemljo, da ne bo več živinoreje in poljedelstva, nato izgradi tovarne in tamkajšnjim prebivalcem ne bo ostalo dosti drugega, kot da delajo za pol dolarja na uro ali pa crknejo.'

PROGRAM

Pristnost nagovora vodje Al Kaide Osame bin Muhamada bin Ladna, ki ga je v nedeljo predvajala katarska televizijska mreža Al Džazira, je končno potrdila tudi Bela hiša. V tem govoru je Laden ponovno izpostavil zatiranje muslimanov ter kot primer poudaril zahodno politiko do Hamasa in položaj islamskih pripadnikov v sudanski pokrajini Darfur. Muslimane je pozval k bojkotu zahodnih izdelkov, kar se je izkazalo še posebej boleče za Dansko, ko so ponekod bojkotirali njihove izdelke zaradi objave spornih karikatur preroka Mohameda s strani nekega obskurnega časopisa. Končno se je tudi al Kaidi posvetilo, kaj najbolj boli države razvitega zahoda – gospodarski terorizem.

Bojkotiranje Severne Koreje s strani Združenih držav Amerike se nadaljuje. Južna Koreja sicer hoče prepičati severno sosedo k šeststranskim pogajanjem o rešitvi njenega jedrskega vprašanja, na kar socialistični Pjongjang še vedno ne pristaja. Ta kot pogoj k vrnitvi za pogajalsko mizo zahteva odpravitev ameriških sankcij, ker jim po njihovem mnenju prinašajo neupravičeno škodo. Bela hiša pravi, da sankcije nimajo nič opraviti z jedrskim vprašanjem in bi ostale v veljavi tudi, če bi do ponovnih pogovorov prišlo. Tako ostaja vse še naprej v začaranem krogu.

Zelo zatirane se počutijo v Nepalu, kjer je absolutistični kralj Gyanendra v glavnem mestu Katmanduju uvedel še ostrejšo policijsko uro, da bi preprečil ponovne proteste, ki sicer trajajo že več tednov. Maoistični uporniki in druge opozicijske stranke napovedujejo, da se ne bodo uklonili, dokler kralj ne bo odstopil in bo razpisana parlamentarna demokracija. Maoistični uporniki sicer na začetku niso navijali za demokracijo, ampak za komunizem, ki ga bodo nedvomno tudi uveljavili prvi trenutek, ko bodo zasedli Katmandu.

Na Madžarskem so zaključili s štetejem glasovnic po nedeljskem drugem krogu parlamentarnih volitev. Prvič v zgodovini demokracije naše vzhodne sosede se bo, kot kaže, na oblasti obdržala ista vlada. To je koalicija socialistične stranke premiera z neizgovorljivim imenom in Zveze svobodnih demokratov. Po neuradnih rezultatih bo imela socialistična stranka 186 poslanskih sedežev, Zveza svobodnih demokratov pa borih osemnajst. Toliko torej o političnih priveskih.

Bolgarija bo dovolila namestitev vojske Združenih držav Amerike na svojem ozemlju. Na voljo jim je dala tri oporišča, kjer bo nameščenih 2500 ameriških vojakov. Pentagon si je že dalj časa prizadeval za večja oporišča v tej državi, saj Američani nujno potrebujejo temeljito vojaško prisotnost v bližini Kavkaza, kjer pet zahodnih multinacionalk ravnokar postavlja enega najpomembnejših naftovodov na svetu. Ta se bo raztezal od Kaspijskega jezera prek Azerbajdžana, Gruzije do turškega pristanišča Ceyhan. Zaščita geostrateškega področja je ponovno postala zelo aktualna zaradi naraščanja napetosti med Gruzijo in njeno provinco Južno Osetijo, ki goji težnje po osamosvojitvi. Nova vojna bi seveda močno skalila dobavo nafte in plina.

Umik izraelskih vojakov s spornega mejnega območja Šeba na meji med Izraelom, Libanonom in Sirijo bi lahko pripeljal do razorožitve proiranskega gibanja Hezbolah. Vsaj tako meni libanonski premier Fuad Saniora, saj bi bil po umiku tujih sil Libanon edini lastnik orožja v državi, odnose z Izraelom pa bi uredili z mirovnim procesom. Takšen načrt je predlagal tudi ameriškemu predsedniku Georgu Bushu, ki pa se zaenkrat ni zavezal k ničemur. Verjetno še vedno gleda po karti sveta, kje je ta jebeni Libanon.

Izraelski mandatar za sestavo vlade Ehud Olmert se bo najverjetneje spečal z vodjo laburistov Amirjem Perecom, s katerim se bo sestal na pogovorih o koalicijskem partnerstvu. Perec bo v primeru dogovora zasedel položaj obrambnega ministra. V Tel Avivu državni tožilec Menahem Mazuz sicer Olmerta opozarja, naj za ministra za varovanje javnosti ne nastavi vodje desničarske stranke Avigdorja Liebermana, ker je osumljen kaznivega dejanja politične korupcije. Pa kaj, saj Hamasovci imajo v svoji vladi tudi same kriminalce.

Ne glede na hitrost nadaljevanja sojenja Sadamu Huseinu in končni dogovor med suniti, šiiti in Kurdi o začetku sestavljanja vlade Irak še naprej iz dneva v dan terja žrtve. Danes je v tej državi v sektaških nemirih izgubilo življenje najmanj deset ljudi, slabe novice pa prihajajo tudi iz zaporov. V šestih zaporih notranjega ministrstva, ki ga vodijo večinoma šiiti, so odkrili sledi mučenja na 173-ih zapornikih.

Izguba življenja je v Iraku reden pojav, prav tako pa je trgovina z življenjem vsakdanje dogajanje po celem svetu. Po poročilu 'Urada Združenih narodov za kriminal in droge' so žrtve trgovine večinoma ženske in otroci v kar 137-ih državah. Vzrok je tudi v nepripravljenosti priznanja držav, da se to dogaja tudi pri njih. Na seznamu držav, ki si ne morejo laskati z nedolžnostjo, se nahaja tudi Slovenija.
So pa slovenci nedolžni v ogrožanju trga v Evropski uniji. Dobrih sedemdeset odstotkov jih še nikoli ni delalo v inozemstvu in 73,1 odstotka bi se preselilo v tujino samo, če bi imeli zagotovljene višje plače, je povedal minister za delo, družino in socialne zadeve Janez Drobnič. Seveda ni povedal, da Slovenci v marsikateri evropski državi še ne morejo kotirati na prostem trgu dela, tako med drugim ne v Avstriji, ki je ena od bolj zaželenih držav za potencialno zaposlitev.


Komentarji
komentiraj >>