Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Bo Janša zamenjal tudi študentske voditelje? Drnovšek pa ... (3306 bralcev)
Četrtek, 25. 5. 2006
LukaH



Če so 19. aprila po Črni sredi študentski voditelji žareli od sreče in ponosa, so se včeraj profesionalno trudili skrivati razočaranje in tudi jezo, nad slabim odzivom na demonstracije. Veliko je že bilo povedanega o razlogih, da se je na Trgu Republike čez cel dan zbralo, zelo pogojno gledano, le kakšnih dva do tri tisoč študentov in dijakov. Slabo vreme in protipropaganda desničarskih podmladkov sta lahko res subjektivni razlog in priročni izgovor, vendar ne moreta spremeniti objektivnega dejstva, da so slovenski študenti včeraj »popušili« na odprti sceni. Se bo premier Janša zdaj vključil tudi v nastavljanje "pravih" študentskih voditeljev? Bo posredoval tudi poduhovljeni predsednik Drnovšek?

Če so 19. aprila po Črni sredi študentski voditelji žareli od sreče in ponosa, so se včeraj profesionalno trudili skrivati razočaranje in tudi jezo, nad slabim odzivom na demonstracije. Veliko je že bilo povedanega o razlogih, da se je na Trgu Republike čez cel dan zbralo, zelo pogojno gledano, le kakšnih dva do tri tisoč študentov in dijakov. Slabo vreme in protipropaganda desničarskih podmladkov sta lahko res subjektivni razlog in priročni izgovor, vendar ne moreta spremeniti objektivnega dejstva, da so slovenski študenti včeraj »popušili« na odprti sceni. Se bo premier Janša zdaj vključil tudi v nastavljanje "pravih" študentskih voditeljev? Bo posredoval tudi poduhovljenih predsednik Drnovšek?

Vendar nima smisla ponovno secirati mentalitete slovenske študentarije, za katero je tako in tako znano, da je vse prej kot uporniška. Po včerajšnjih dogodkih je še enkrat več jasno, da večini slovenskih študentov ne gre slabo. Če jih lahko od zavzemanja za tako opevane zahteve in pravice odvrne že pomladansko deževje, potem je njihova študentska avra zares kot iz sladkorja. Včerajšnje demonstracije so tako minile brez pravega žara; na trenutke je bilo videti, kot da gre za dobro zrežirano predstavo, katere srečen konec je znan že vnaprej. O vsaj približni ponovitvi protestniške Francije lahko v Sloveniji le sanjamo. Štiri aretacije, menda ena tudi iz vrst podmladkov vladnih strank, so zgolj atraktiven zaznamek za policijske statistike.

Vladni pogajalci na čelu z ministrom Juretom Zupanom, so se lahko včeraj nedvomno cinično nasmihali in bili še bolj prepričani v svoj prav. Njihove kritike, da pogajalci ŠOS-a niso reprezentativni predstavniki vseh študentov, je včeraj na popotovanju po Notranjskem potrdil tudi premier Janez Janša. Zaigral je na formalno izmuzljive karte in ŠOS-u očital, da nima legitimnega vodstva in da se, dokler ne izvolijo novega predsedstva, s študenti nima namena pogajati. Spomnimo, da je predsedstvu ŠOS mandat potekel sredi aprila, zaradi pogajalske in protestniške ihte pa jim nove skupščine še ni uspelo izvesti. Predsedstvo, ki ga sestavljajo predstavniki vseh študentskih organizacij univerz in predstavnik Zveze ŠKIS, ima z izjemo mariborskega predstavnika še legitimen mandat. V ŠOUM naj bi svojega novega predstavnika izvolili prihodnji četrtek, potem pa naj ne bi bilo več ovir za izvedbo skupščine ŠOS, kjer naj bi za predsednika znova potrdili Miho Ulčarja.

Seveda pa se v zakulisju dogaja marsikaj. Mnogi menijo, da bo Janša preko svojih satelitov skušal od znotraj spreti študentske funkcionarje. Glede na njegove včerajšnje izjave in siceršnje zamenjave v gospodarskih in drugih vrhovih slovenske družbe, ne bi bilo to nič nenavadnega. Za iz vrhunskih kadrovskih bitk prekaljenega »generala« Janšo, študenti bržkone predstavljajo malo malico. Njegove prve poteze so se preko diverzantskih akcij ritolizniških podmladkov pomladnih strank že začele, zagotovo pa bodo na dan prišla še kakšna presenečanja.

Delo je danes recimo objavilo neuradno finančno konstrukcijo demonstracij, ki naj bi stale kar dobrih 23 milijonov tolarjev. Zanimivo je, da podatka v javnost niso posredovali v ŠOS-u, temveč naj bi bilo iz lastnosti wordovega dokumenta moč razbrati, da gre za vir Študentske organizacije Univerze v Mariboru-ŠOUM. Torej prav taistega ŠOUM-a, ki še ni izvolil novega predstavnika za predsedstvo ŠOS. Slučaj? Morda. V Mariboru so odločno zanikali, da naj bi oni posredovali zadevo medijem, koliko »ozkih grl« premorejo v njihovi organizaciji pa tudi ni znano. Omenimo, da je Maribor znan kot tradicionalno zatočišče desno usmerjenih študentskih društev in organizacij, zato ne bi bilo nič nenavadnega, če bi Janšin in Zupanov »črv« začel pot razjedanja ŠOS ravno v štajerski metropoli ...

Janša se torej s študenti še lep čas nima namena sestati, poleg tega samozavestno napoveduje ureditev študentskih vprašanj, podobno kot so urejena v drugih evropskih državah. Kar seveda jasno pomeni tudi šolnine in ukinitev študenstkega dela v zdajšnji obliki. Drugačnega mnenja je poduhovljeni predsednik države Janez Drnovšek, ki je včeraj na TV Slovenija dal blago podporo študentom in poudaril, da je študentsko delo izjemno pomembno. To so seveda takoj zagrabili tudi v ŠOS-u, ki se bodo zdaj skušali sestati z Drnovškom in tudi preko njega odpreti novo poglavje v študentskem »gibanju za pravičnost in razvoj.« Kdo ve, morda pa se sestanejo kar v nedeljo na ustanovni skupščini Gibanja na gradu Turjak ...

ŠOS-u in celotni študentski populaciji so včerajšnje demonstracije prej škodile kot koristile. Z izjemno udeležbo in bojevitim razpoloženjem, bi morda res lahko izsilili srečanje s premierom Janšo, zdaj pa so si le poslabšali pogajalska izhodišča. Študenti sicer napovedujejo nadaljnje akcije, ki bodo potekale bolj v gverilskem slogu. Danes popoldne naj bi se tako v manjši skupini znova zbrali pred parlamentom in na cesto z velikimi črkami napisali »Dialog«. Lepo in prav, a kaj, ko se zdi, da je veliki večini slovenskih študentic in študentkov prav vseeno, kaj bodo prinesle napovedane reforme ... V slabem ali lepem vremenu.

Turobno študentsko sredo je četrtkovo streznjen osmišljal Luka H.


Komentarji
komentiraj >>

Udeležba
Mejka [26/05/2006]

Ene obdržalo pod streho vreme, ene bližajoči se izpiti (ki jih bo v kratkem neprimerljivo več kot aprila), ene služba (tukaj sem jaz), ene zadnja predavanja pred napadom izpitov, ene voditelji ŠOSa (kar pa ne pomeni, da nismo 100% PROTI reformam), ene kosilo med enourno pavzo v celem dnevu, ene... Sploh pa je aprila bilo glih toliko pričakovanih ljudi, kot jih je bilo zdaj. Čez 20 let: Hčerka: "Mami, bla sem na informativnem na gimnazji in je blo ful mega. Js grem na gimnazjo in pol študirat!" Mama: "Lubica moja, samo študirat ne. J*bena vlada mojih študentskih let je uvedla reforme, ki pod katerim je nemogoče študirat... Verjemi lubica... Šolnine... Pa stanovanje plačevat... Ni dnarja..." H: "Pa saj bom delala! In v študentski dom šla!" M: "He he, kaj boš delala na črno? Študentskega dela itak ni več. Študentski dom pa... Žalost... Edino če greš v skvot živet... Jedla pa sendviče..." H: "Pa nič mami. Bom frizerka, čeprav je teh ful preveč in noben ne dobi službe. Bom mela vsaj papir na katerem se vidi, da nimam sam osnovne."
odgovori >>