Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
resnično raziskovalen OFF (3299 bralcev)
Sreda, 28. 6. 2006
Urh



pa kaj še!
... avstralska vlada krči socialne pravice delavcev ...

... Evropa bi rada strateško sodelavala z Južnoafriško republiko ...

... Izraelci so s tanki vdrli v južni del Gaze ...

... iz stranke Desus je izstopil njen član Anton Rous ...

OFF NAPOVEDNIK

Že skoraj vsak dan pride na mizo kakšna raziskava, ki hoče vehementno dokazati resnico. Najnovejša izmed raziskav prihaja iz kanadske univerze Brock v bližini Toronta. Tam so pristojni strokovnjaki ugotovili, da je spolna usmerjenost moških odvisna od števila starejših bratov. Anthony Bogaert, ki je raziskavo vodil, med drugim trdi, da je spolna usmerjenost odvisna izključno od števila starejših bratov in od ničesar drugega.

Seveda so metodologije takih raziskav, ki pridejo do kvaziuniverzalnih resnic, vedno pomanjkljive, ker sicer takšnih neumnosti, kot je ta, nikoli ne bi govorili. Citirajomo izvleček teroije: po Bogaertovi teoriji si imunski sistem matere moške zarodke razlaga kot tujek in zato proizvede protimoška telesca, ki vplivajo na tisti del možganov, ki določa spolno usmerjenost posameznika. Ta pojav se stopnjuje od fantka do fantka, tako da naj bi bili homoseksualci tisti dečki, ki se isti materi zadnji rodijo.

Nikoli pa ne manjka ljudi, ki rezultate podobnih raziskav vzamejo za zadnjo resnico. Saj veste, ko v lokalu slišiš: včeraj sem gledal na kanalu Discovery Chanel oddajo, kjer so dokazali, da si na primer transseksualec zato, ker imaš en nanoliter manj neke neizgovorljive snovi v možganih. In če vemo, kako slabo poznamo delovanje možgan, potem je vsaka taka trditev naravnost absurdna.

Veliko bolj resno pa napovedujemo, da se bo v soboto v Ljubljani zgodil Gaypride.

PROGRAM

Evropska komisija bi rada sklenila strateško partnerstvo z Južnoafriško republiko. V ospredju potencialnega sodelovanja naj bi bilo gospodarstvo, sekundaren del pa bi zajemal boj proti AIDS-u, rasizmu in terorizmu. Predvsem kar se tiče rasizma, imata tako Južnoafriška republika kot Evropa veliko izkušenj. In po mnenju uradnikov morajo spomin na neprijetne segregacije ohranjati, da ne bi rasistični izbruhi ponovno oživeli. Sicer je Evropa strateška partnerstva do sedaj sklenila z Združenimi državami Amerike, Kitajsko, Rusijo, Japonsko ter Indijo.

Vedno manj sporazumno je stanje med Palestino in Izraelom. Tel Aviv je s tanki vdrl na jug območja Gaze, namen akcije pa naj bi bil rešitev pred kratkim ugrabljenega izraelskega vojaka. Takšna vojaška akcija je sicer verjetno nesmiselna, saj bo poleg nasilja prej privedla do smrti izraelskega vojaka kot pa rešila njegovo življenje. Ugrabitelji v zameno za predajo vojaka od Izraela zahtevajo izpustitev vseh palestinskih žensk in otrok iz izraelskih zaporov.

Odnosi med avtralsko konservativno vlado in opozicijo so vedno bolj napeti. Vlada - po tem, ko je sprejela restriktiven neokolonialen zakon o kontroliranju aboriginskih plemen - nadaljuje z industrijskim zakonom, ki zmanjšuje pravice delavcev. Poleg opozicije v avstralskih mestih protestira na tisoče ljudi. Kritiki pravijo, da je to eden največjih napadov na socialne pravice delavcev v zgodovini Avstralije. Argumenti avstralske vlade glede reform so podobni argumentom naše vlade - fleksibilen trg dela in večja gospodarska rast.

Etiopski premier Meles Zenawi protestira proti islamski skupini, ki kontrolira večino južne Somalije z Mogadišem vred in varnostno ogroža Etiopijo. Meles voditelja islamske skupine Hassana Dahirja obtužuje sodelovanja z Al Kaido. Prejšnji teden je sicer med vrhovnim islamskim sodiščem pod krmilom Aweya in somalsko vlado prišlo do sporazuma o nenapadanju, kar pa ne zmanjšuje razklanosti v državi. Aweya bi vlado podprl samo, če bi temeljila na muslimanskih zakonih, čemur pa nasprotuje somalski predsednik Abdullahi Yusuf. Spomnimo, da je Etiopija Yusufu leta 1990 pomagala, da je prišel na oblast.

Vladi Združenih držav Amerike, ki prav tako ni naklonjena muslimanom v Somaliji, pa v veljavo ni uspelo spraviti zakona, ki bi prepovedal skrunitev ameriške zastave. Sicer je amandma podprlo skoraj dve tretjini senatorjev, saj jih je 'za' glasovalo 66, potrebovali pa bi 67 glasov. Dve tretjini sta potrebni zato, ker gre za spreminjanje ustave. Pred kratkim so republikanci med drugim neuspešno predlagali prepoved homoseksualnih porok, pričakovati pa je, da bodo vložili predlog Zakona o prepovedi splava.

Več o dogajanju v največji supervelesili na svetu nam bo povedala redna dopisovalka Radia študent Lidija Poljaček.

//////////////////////////////////////////////////////

Državni sekretar Anton Rous je pred nekaj urami izstopil iz stranke Desus. Rous naj bi odstopil zato, ker ima drugačne vizije glede preoblikovanja družbe KAD kot ostali člani stranke. Več o odstopu nam je najprej povedal Vili Rezman, ki je prisostvoval nujni seji strankarskega odbora, kjer je Rous iz stranke tudi odstopil.

//////////////////////////////////////////////////////

Na vprašanje, ali lahko izstop Rousa škoduje stranki, smo dobili pričakovan odgovor.

//////////////////////////////////////////////////////

Včeraj je na sodišču potekala obravna proti predsedniku iniciative za izbrisane Aleksandru Todoroviću. Tožbo so vložili nekdanji notranji minister Andrej Šter, nekdanji pomočnik sekretarja za notranje zadeve Slavko Debelak in nekdanja državna podsekretarka Alenka Mesojedec. Več o poteku obravnave nam je povedal Aleksander Todorović.

//////////////////////////////////////////////////////

Naši vladi je trenutno poleg sprejemanja restriktivnih zakonov zelo pri srcu Cerkev. Tako Odbor državnega zbora za notranjo politiko, javno upravo in pravosodje obravnava vladni zakon o verski svobodi, ki mu veliko ljudi očita, da močno privilegira rimskokatoliško Cerkev. Vlada še vedno trdi, da je zakon povsem v skladu s sodobnimi mednarodnimi standardi. Za mnenje o mednarodni sprejemljivosti zakona smo povprašali predsednika poslanske skupine Socialnih demokratov Mirana Potrča.

//////////////////////////////////////////////////////



Komentarji
komentiraj >>