Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
9. 12. 2002 (2484 bralcev)
Ponedeljek, 9. 12. 2002
Jan



... Iraški dosje pod drobnogledom ...
... Arafata ne bo na božično mašo v Betlehemu ...
... slonokoščena vlada mobilizira mladino ...
... volilna kriza v Srbiji ...

OFF-INFO je spisal Jan.

Cerkev in denar, sakralno in posvetno, duhovno in materialno. Cerkev priznava denarju njegovo vrednost. Toda zgolj kot sredstvo, nikoli kot cilj. Cilj in vrednota sama po sebi je duhovno življene; če ti pri tem malo denarja pomaga, nič hudega, le da denar ne postane cilj in vrednota sama po sebi, da ne izpodrine primarnega smisla bogoslušnosti ... Bostonska rimokatoliška cerkev je pred stečajem. Grozi ji okoli 400 tožb zaradi spolne zlorabe otrok. Po prepričanju cerkve je za to kriv sedanji zakon, ki osebi, ki naj bi bila spolno zlorabljena v otroštvu, dovoljuje, da vloži tožbo najkasneje do 26 leta starosti ali pa tri leta po odkritju čustvenih problemov, ki bi bili lahko povezani z splono zlorabo v otroštvu.

Cerkvi se zdi država preveč liberalna in popustljiva, cerkev je mnenja, da ne glede na njeno moralno izprijenost ne sme priti do njenega propada. Cerkev misli, da bi se morala država do nje obnašati malo bolj zaščitniško. Cerkev verjame, da bi bil svet boljši, če bi imeti njeni dušni pastirji malo več protekcije. Zakon lahko namreč uniči katoliške šole in dobrodelne organizacije.

Cerkev vidi problem v Zakonu, Zakon in razjarjene spolno zlorabljene ovčke pa vidijo problem v izprijenih duhovnikih. Lahko pa bi videli problem v cerkvenem zakonu, ki v svoji nečlovečnosti zlorablja uboge duševno prikrajšane duhovnike, ki za svojo frustracijo iščejo terapije pri nič hudega slutečih mladih faranih.

Tako se kardinal Bernard Law ne more znebiti bremena svojega imena. Zakon mu diha za vrat, kamor koli gre; kamor koli se obrne, mu sledi posvetni zakon. Kardinal se je odpravil v Vatikan na posvet s svojimi nadrejenimi, saj so ti mnenja, da je situacija v Bostonu in tudi drugod po Ameriki ušla izpod kontrole.

Kljub temu, da imamo vsi velike zadržke pred tem, da bi denar razglasili za vrednoto in dobrino samo po sebi, pa človeku včasih postane kar toplo pri srcu, ko se izkaže, da je denar sveta vladar. Stečaj že trka na vrata rimokatoliške cerkve v Kaliforniji. Yes!

Poslušate kapitalizmu naklonjen OFF-INFO Radia Študent.

Iraško 12.000 strani dolgo poročilo o oborožitvenem programu je končno prispelo tudi na sedež Združenih Narodov v New Yorku. Popoln vpogled v zajetno dokumentacijo pa bodo imele zaenkrat le stalne članice Varnostnega sveta Združenih narodov. Šele kasneje, ko bo poročilo »očiščeno vseh občutljivih vsebin«, bo dokumentacija na voljo in na vpogled tudi ostalim članicam. Dokumentacijo so dobili v roke tudi na sedežu Mednarodne agencije za jedrsko energijo, katere direktor je izjavil, da bo na podlagi dokumentacije agencija potrebovala leto dni ali več, da bo ugotovila, ali je Irak sposoben proizvajati jedrsko orožje ali ne.

Medtem ko se birokracija šibi pod težo zajetne iraške dokumentacije, pa ameriška vojska veselo izvaja vaje v perzijskem zalivu. Namen vaje je preveriti pripravljenost nekega oporišča v Katarju v primeru vojaškega posredovanja v Iraku. Vaja ima pomenljiv naslo Internal Look. Ameriška vojska ima očitne tendence zamenjati inšpektorje UN na iraškem terenu. Ameriška vojska pa seveda tudi v vojni ne bo v vojni, tudi v odkriti oboroženi akciji ne bo izvajala nasilja, saj bo zgolj preverjala in »zbirala orožje za množično uničevanje«. Za svojo akcijo Amerika išče podporo tudi v Aziji, predvsem pri svoji zaveznici Japonski, katero pa pri podpori oboroženi akciji ovira njena ustava. Japnska ustava namreč zavrača uporabo oboroženih sil za reševanje mednarodnih konfliktov. Kljub temu so vrli japonski politiki že ugotovili, da z oboroženimi silami lahko sodelujejo v reševanju mednarodnih konfliktov, če oborožene sile niso udeležene v spopade, če torej sodelujejo v svoji nemilitantni podobi. Tako je Japonska v Indijski ocean že poslala enega od svojih rušilcev. Nekateri opozicijski voditelji so to odločitev napadli, saj naj bi bila v neskladju z nameni Združenih narodov, da se konflikt razreši po mirni poti.

Arafatov namen, da s prisostvovanjem na božični maši pokaže svojo solidarnost z ljudstvom, bo tudi letos najverjetneje preprečila izraelska vlada. Arafat je v nedavnem intervjuju zatrdil, da čuti dolžnost prisostvovati na maši. Na drugi strani pa je Raanan Gissin, svetovalec izraelskemu premieru Šaronu, izjavil, da Arafatu ne bodo pustili k maši, ker ni naredil dosti za zaustavitev »terorja«. Betlehem je trenutno pod okupacijo izraelskih sil, v mestu že 17 dni velja policijska ura, prebivalci so ujetniki v lastnih domovih. Če bo tako ostalo do Božiča, niti cerkvene niti politične avtoritete Betlehema ne vedo, kaj bodo storile, predvsem pa ni jasno, kako se bo na to odzvalo prebivalstvo.

Vlada Slonokoščene obale je pozvala mlade med 20 in 26 letom, naj se prostovoljno javijo na mobilizacijo v vladno vojsko. Vlada se je za to potezo odločila po treh mesecih bojev z uporniki. Kljub dokaj uspešni komunikaciji z uporniško vojsko vlada očitno sledi svojim »tihim« načrtom. Najverjetneje jim gre za osvojitev čim več ozemlja, da bi si izboljšali pogajalska izhodišča. Mobilizacija je vsekakor napoved dolgotrajnega konflikta, ki bo očitno pahnil to nekdaj bogato deželo v anarhijo. Združeni narodi se bojijo, da se bo konflikt razširil tudi na sosednjo Liberijo in Sierro Leone. Poleg tega pa so francoski vojaki nedavno odkrili množično grobišče 40 milj severo-zahodno od Daloe. V njem naj bi ležalo 120 trupel oseb, odpeljanih iz bližnje vasice. Prebivalci so za poboj obtožili vladno vojsko, ki naj bi prišla v vas s šestimi tovornjaki in pričela sistematično pobijati moške, na podlagi nekega spiska in obtožb, da so sodelovali z uporniško vojsko.

V Srbiji Koštunica za neuspeh predsedniških volitev obtožuje zveznega predsednika Djindjiča. Na predsedniške volitve je prišlo le okoli 45% volilnih upravičencev, kar je 5% premalo za veljavnost volitev. Koštuničeva stranka je že vložila tožbo zaradi domnevnih nepravilnosti, v registru volilnih upravičencev naj bi bilo vpisanih 450.000 fantomskih volilcev. Nesojeni novi predsednik Koštunica je izjavil, da ne priznava neuspeha volitev, kar je razumljivo, saj je dobil 57.95 odstotka glasov in tako premagal drugo uvrščenega Vojislava Šešlja, ki je zbral 35.8 odstotka glasov. Neuspehu predsedniških volitev bodo najverjetneje sledile predčasne paralamentarne volitve.








Komentarji
komentiraj >>