Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

Program redakcije (dnevni program)
- Kulturne novice – pripravlja Nenad Jelesijević;
00.00 AFTER Artefakt v živo iz CH0;
 
TRANS KOT TEHNIKA ZDRAVLJENJA TRAVM ALI SREDSTVO MANIPULACIJE?; torek, 10.IV.07 ob 24.00 (3526 bralcev)
Torek, 10. 4. 2007

Trans je v vsakdanjem življenju prisoten na vsakem koraku in zanimivo je, da se ponavadi sploh ne zavedamo, kdaj se nahajamo v spremenjenem stanju zavesti. Na splošno velja v družbi zmotno prepričanje, da smo v transu samo takrat, ko se predajamo nevsakdanjim umetniškim ali religioznim dogodkom. Če doživimo nekaj izredno fascinantnega, kar nam omogoči pobeg iz vsakdanje realnosti, pravimo, da smo bili v transu.

>>

Miša G, komentarji

V Škucu se zaključuje razstava Marka Jakšeta z naslovom Vraže in uteži; torek, 10.IV.07 ob 16.00 (2752 bralcev)
Torek, 10. 4. 2007

22. marca je bila v Škucu otvoritev razstave akademskega slikarja Marka Jakšeta, ki je pred dobrimi 25. leti na prav istem mestu začel svojo slikarko epopejo. Takrat je s kontroverzno seksualno tematiko in krščanskimi motivi razburil slovensko javnost, sedaj pa s hudomušnim naslovom Vraže in uteži razstavlja čez 50 slik z različnimi motivi, med katerimi prevladujejo fantazijski simboli, demoni in uteži.

>>

Miša G, komentarji

Sodobna francoska proza tretjič: Jean Echenoz (3257 bralcev)
Nedelja, 8. 4. 2007

»Sylvie je, potem ko jo je Flers izbral, Fabre pa pritiskal nanjo, pristala, da bo pozirala na zidu stavbe. Ni ji bilo všeč. Bilo je tri leta pred Paulovim rojstvom in zanj je bil ta zid samo odsek prejšnjega življenja. Poglej no svojo mamo, se je razburjal Fabre, v katerem je ta prizor zbujal solze ali gon po parjenju, odvisno. Lahko pa je tudi iskal prepira, se z odkrito sovražnostjo spravljal na podobo, od katere so se v odmevu odbijali njegovi očitki – Paul pa se je takoj, ko bi se lahko začela zbirati množica, potrudil umiriti očeta.«

Sodobna francoska proza tretjič, novela Pozidava zemljišča pisatelja Jeana Echenoza, v oddaji Tu pa tam to nedeljo skoraj natanko ob dvajsetih.

Interpretacija: Katja in Jaka
Prevod in spremna beseda: Suzana Koncut

>>

kristinas, komentarji

RIMA 233: ANA PEPELNIK - 3. del (ponovitev: nedelja, 15. 4. 07, ob 24.00) (2041 bralcev)
Nedelja, 8. 4. 2007

Ana Pepelnik je pesmi objavila v Literaturi in Dialogih. Pričakuje prvenec.

Poslušali bomo del nastopa iz Gromke. Ponovitev oddaje bo v nedeljo, 15. 4. 07, ob 24. uri. >>

petrak, komentarji

RIMA 232: ESAD BABAČIČ - 3. del (ponovitev: sobota, 14. 4. 07, ob 24.00) (2249 bralcev)
Sobota, 7. 4. 2007

Esad Babačič je bil gost Trnovskih tercetov 2007. Danes bomo poslušali del nastopa v dvorani KUD-a France Prešeren v Ljubljani, kjer je Babačič bral svoje pesmi 7. februarja na prvem tercetu ljubljanskega pesniškega festivala.

Esad Babačič je objavil sedem pesniških zbirk – leta 1986 Kavalo, leta 1988 Malemu boksarju, leta 1989 sledi zbirka Angel s scufanimi krili, Veter v žilah izide leta 1994, istega leta tudi Black Jack. Leta 2000 nadaljuje Babačič svoj pesniški opus z zbirko Kiti se ne napihujejo. Po krajšem premoru pa leta 2006 dobimo slovenski bralci nove pesmi v zbirki Divan, izboru dolgoletne Babačičeve pesniške bere, ki jo je založila Študentska založba v zbirki Beletrina. >>

petrak, komentarji

Barvita freska človeškega svinjaka; Pasolinijev Svinjak v vizualizaciji Ivice Buljana; petek, 6.IV.07 ob 16.00 (2670 bralcev)
Petek, 6. 4. 2007

V sklopu izmenjav ustvarjenih projektov, ki se trenutno odvijajo med večjimi slovenskimi gledališči, so se v ljubljanski Drami ta teden znašle tri predstave iz Slovenskega Stalnega gledališča v Trstu. V bitki provokativnih in aktualnih tem, ki imajo še dodaten odmev v specifičnosti tržaškega okolja, je nedvomno visoko kotirala drama kontroverznega italijanskega vsestranskega ustvarjalca Piera Paola Pasolinija. Podobo Svinjaka, po katerem je bil tudi prirejen scenarij za Pasolinijev istoimenski film, je v dobesedni in metaforični rabi na oder prenesel Ivica Buljan.

>>

Nika Leskovšek, komentarji

KOKICE REDIJO! ; četrtek, 5.IV.07 ob 16.00 (4275 bralcev)
Četrtek, 5. 4. 2007

Začetek letošnje pomladi je Beograjsko kulturno dogajanje zaznamoval 54. festival dokumentarnega in kratkega filma. Festival, obenem tudi najstarejši festival dokumentarcev na širšem evropskem prostoru, je potekal od tridesetega marca do četrtega aprila pod geslom »Kokice redijo – za kratke filme malo kokic!«. Festivalski žiriji je predsedoval in festival tudi otvoril, Karpo Godina, oziroma Karpo Ačimović Godina, kot se ga je na festivalu brez izjeme naslavljalo.

>>

nina_sl, komentarji

NAREČJA SO ZAKON!!!; sreda, 4.IV.07 ob 18.00 (3505 bralcev)
Sreda, 4. 4. 2007

- v Banja Luki dvodnevni Dani Alternativne Slovenačke Kulture (DASKE)

- Srdanu Goloboviču za film "Klopka" nagrada na festivalu GoEast

- Aleksij Pregarc dobitnik 44. "zamejske in zdomske" literarne nagrade Vstajenje

- mednarodni literarni natečaj Lapis Histriae za izvirno besedilo v narečju

>>

JasminaJ, komentarji

O FILMSKI KRITIKI; torek, 3.IV.07 ob 23.55 (2295 bralcev)
Torek, 3. 4. 2007

Filmska kritika ne premore univerzalne definicije, prav tako je težko opredeliti »poklic« filmskega kritika. Lahko pa vas popeljemo na sprehod po filmskih refleksijah, s postanki pri pomembnejših cinefilih. V Teoremi v torek ob polnoči!

>>

Maja Krajnc, komentarji

FEMINISTIČNA GRŠKA EPOPEJA; torek, 3.IV.07 ob 16.00 (3636 bralcev)
Torek, 3. 4. 2007

Cankarjev dom se rad okiti s spektakli in tako je v nedeljo svojo največjo zakladnico, Gallusovo dvorano, zaupal gostovanju SNG Nova Gorica ter Slovenskega stalnega gledališča Trst. Kapacitete teh dveh teatrov so se ob sodelovanju nekaterih gostov združile za uprizoritev tragedije, nastale izpod peresa Evripida, enega največjih dramatikov stare Grčije. Gre za njegovo zadnje delo, ki mu je nadel ime Bakhantke in katerega predelave se je lotil znani slovenski režiser Vito Traufer, ki sicer deluje v Slovenskem mladinskem gledališču.

>>

Alja, komentarji

VLOGA MARILYN MONROE V JAPONSKI ARHITEKTURI; torek, 3.IV.07 ob 13.15 (4537 bralcev)
Torek, 3. 4. 2007

V četrtek, prejšnji teden je bilo na Fužinskem gradu v okviru ciklusa, Arhitekturni epicentri, predavanje z naslovom, Metabolizem prej in potem: kako si je povojna japonska arhitektura pridobila mednarodni ugled. Predaval je Yasushi Zenno, sicer lingvist, ki pa je študiral tudi arhitekturno zgodovino in kritiko na Columbia University v New Yorku. Tam danes predava moderno japonsko in azijsko arhitekturno zgodovino, v okviru Tokijske univerze pa raziskuje vlogo Charlotte Perriand v razvoju sodobne japonske arhitekture. Charlotte Perriand, mimogrede, je bila simpatična sodelavka velikega Le Corbusierja, ki se je ukvarjala, ne več s pohištvom, ampak z opremo strašnega vranjega koncepta – hiša je stroj. Radikalni primeri modernističnih japonskih bivalnih enot, ki se jim zahodnjaki tako čudimo, imajo svoje seme tudi v žlahtni humanistični drži intelektualnih in umetniških krogov medvojne Francije.

>>

Peter Karba, komentarji

Slovenija, Hrvaška, Francija; ponedeljek, 2.IV.07 ob 18.00 (2483 bralcev)
Ponedeljek, 2. 4. 2007

- podeljene nagrade 37. tedna slovenske drame

- v Zagrebu Anarhistični sejem knjige

- v Parizu razstava Novi realizem

>>

JasminaJ, komentarji

TUDI ROZA SE DOBRO PODA NA NOŽ; ponedeljek, 2.IV.07 ob 16.00 (3511 bralcev)
Ponedeljek, 2. 4. 2007

Redko se nam zgodi, da je oder v tolikšni meri nabit s precizno uperjeno družbeno kritiko. Da ura in 15, kolikor predstava traje, gledalcu švigne mimo brez masovne teže resnobnosti, na kateri je kritika osnovana. Še bolj redko pa se zna kritiko zapakirati tako, da se napolnjen avditorij skoraj brez prestanka hahlja v prepoznani absurdnosti aktualne družbeno-politične situacije. Le-ta pa žal izven teatra sploh ni zabavna, kaj šele smešna. Ampak s krepko potencirano žilico humorja lahko dober teater tudi črno kroniko Kulture navrže za vsebinski material komedije. A je za to potrebna samosvoja genialnost, ki jo neodvisen Rozinateater, tudi tokrat na odru KUD-a France Prešeren, nedvomno zopet dokaže s kretivnim zanosom Andreja Rozmana Roze.

>>

Ariana Ferfila, komentarji

VIA NEGATIVA – poskus razprave; nedelja, 1.IV.07 ob 20.00 (5296 bralcev)
Nedelja, 1. 4. 2007

Konec februarja ste si lahko v Gleju in Stari Elektrarni ogledali ponovitve treh izmed realiziranih petih predstav VIA NEGATIVE. Gre za uprizoritve, ki so v slovenskem prostoru že bile videne. Incasso je bil premierno uprizorjen leta 2004, Bi Ne Bi leta 2005 in Viva Verdi leta 2006. Zasedba, ki se nenehno malenkostno spreminja, je tako v gledališče pozvala pretežno zamudnike in nevedneže, ki predstav še niso videli. Zaradi deloma odprtih struktur uprizarjanja in ponekod temeljne interakcije z občinstvom pa je vsakokratno pojavljanje omenjene gledališke zasedbe na odru nedvomno unikatno.

>>

Ariana Ferfila, komentarji

RIMA 231: ANA PEPELNIK - 2. del (nedelja, 1. 4. 07, ob 19.50) (2242 bralcev)
Nedelja, 1. 4. 2007
Poslušali bomo drugi del oddaje.

Klikni za veliko sliko:

Poslušali bomo Ano Pepelnik. Kot debitantka na Literaturinih branjih je svoje pesmi brala 27. februarja 2007 v klubu Gromka na Metelkovi na večeru Približno deset mehurčkov ... in Literatura teče dalje! Nekatere so bile objavljene v Literaturi in Dialogih, zbrane pa bodo v prvencu Ena od variant, kako ravnati s skrivnostjo. >>

petrak, komentarji

RIMA 230: ANA PEPELNIK - 1. del (sobota, 31. 3. 07, ob 19.50) (2403 bralcev)
Sobota, 31. 3. 2007
Klikni za veliko sliko:

Poslušali bomo Ano Pepelnik. Kot debitantka na Literaturinih branjih je svoje pesmi brala 27. februarja 2007 v klubu Gromka na Metelkovi na večeru Približno deset mehurčkov ... in Literatura teče dalje! Nekatere so bile objavljene v Literaturi in Dialogih, zbrane pa bodo v prvencu Ena od variant, kako ravnati s skrivnostjo.
>>

petrak, komentarji

RŠ INTERVJU: Narvika Bovcon se je pogovarjala z Jako Železnikarjem; petek, 30.III.07 ob 18.06 (1810 bralcev)
Petek, 30. 3. 2007

Narvika Bovcon se je pogovarjala z Jako Železnikarjem. O njegovem delu ter o razstavi "Literarni algoritmi", ki se jutri zapira v Mestni galeriji.

>>

komentarji

EASA - EVROPSKA ŠOLA ARHITEKTURE NA MESTNEM TRGU; petek, 30.III.07 ob 16.00 (2914 bralcev)
Petek, 30. 3. 2007

Na mestnem trgu 1, v atriju ljubljanske mestne hiše, je od petnajstega marca do danes na ogled razstava Evropske šole arhitekture. Nastala je ob petindvajsetletnici združenja študentov arhitekture. Ob razstavi so v prvih dneh potekala še predavanja na temo mednarodnih povezav v arhitekturi .

>>

nina_sl, komentarji

Znanstveni NAČIN kako ZREDUCIRATI ´´EX NIHILO´´ ali vse dokler nas ne zamenjajo z LABORATORIJSKIMI MIŠKAMI; petek, 30.III.07 ob 13.15 (3423 bralcev)
Petek, 30. 3. 2007

Prejšnji teden je bila v tisku objavljena nova genetska senzacija. Znanstveniki iz ameriške Hopkinsove univerze so pred približno šestimi leti prišli na idejo, da bi gensko spremenili komarja ali po njihovo anofelesa. Pridobitev genske mutacije bi bila, da ne bi bil več povzročitelj smrtonosne malarije. Testi so pokazali, da bi bil mutiran komar – če in ko bi ga izpustili iz laboratorijev - zmožen v naravnem okolju povsem zatreti svojega naravnega bratranca. Zadeva je torej taka; gensko spremenjeni komarac bi izkoreninil bolezen, ki na leto pobije tri milijone ljudi, pretežno otroke v Afriki. Vendar vprašanje, ki se poraja, je; ali človeštvo za povrh vsega potrebuje še gensko spremenjen karitas?

>>

Ariana Ferfila, komentarji

IBSEN VERSUS MILER; četrtek, 29.III.07 ob 16.00 (3128 bralcev)
Četrtek, 29. 3. 2007

Od sobote, 24. marca na velikem odru ljubljanske Drame uradno straši velikan skandinavske dramatike, Henrik Ibsen. Iz zaprašene omare naturalizma ga je po stotih letih od mrtvih obudil Eduard Miler s svojo stalno dramaturško sodelavko Žanino Mirčevsko, aktualno nominiranko za Grumovo nagrado. Modificirani strahovi vstajajo iz polpretekle zgodovine in stegujejo svoj moralistični prst nad nas sodobneže, da nam pogled kot v morastih sanjah uhaja k napisu nad odrom – libertas.

>>

Nika Leskovšek, komentarji

MULTI-KULTI; poročilo s simpozija o multi-kulturalizmu; četrtek, 28.III.07 ob 13.15 (4102 bralcev)
Četrtek, 29. 3. 2007

V torek in sredo se je v Mestnem muzeju odvijal mednarodni simpozij z naslovom In-between Europe: Identity, Space and Geographies of Imagination, ki ga je organiziral oddelek za sociologijo Filozofske fakultete v sodelovanju z British Councilom in Ambasado republike Turčije. Tuji in domači razpravljalci so svoja predavanja naslovili predvsem na vprašanje možnosti medkulturnega dialoga in večkulturnosti v Evropi.

>>

Anja, komentarji

Art_Area:88 (2022 bralcev)
Sreda, 28. 3. 2007
Miha Colner je obiskal razstavo slik iz obdobja ruske avantgarde v galeriji Hest. Petja Grafenauer Krnc pa iz Beograda prinaša refleksije tamkajšnjih umetniških dogodkov.

>>

Maja Smrekar, komentarji

DRAMSKO SKOPUŠNE KVARTAŠKE KULTURNE NOVIČKE; sreda, 28.III.07 ob 18.00 (3037 bralcev)
Sreda, 28. 3. 2007

- ob svetovnem dnevu gledališča podeljene prve nagrade Združenja dramskih umetnikov Slovenije

- "najbolj skopa izvedba Skopuha" v KUD France Prešeren

- "Pasjansa" v petek v Franciji

>>

JasminaJ, komentarji

O MOČI, KI DOBRO VEKOMAJ IZ ZLA RODI; sreda, 28.III.07 ob 16.00 (3367 bralcev)
Sreda, 28. 3. 2007

Prejšnji teden se je v Stari elektrarni premierno odvila predstava Lunatico, plod ustvarjanja Boruta Bučinela, aktivnega gledališkega umetnika in ostale igralsko-plesne zasedbe. Iz množice nastopajočih izstopata predvsem stari znanki slovenskih odrov Bara Kolenc in Jana Menger ter iz mlajše generacije Nataša Živkovič in Jelena Rusjan.

>>

Alja, komentarji

ZGODBA O TEM, KAKO JE SVET POSTAL HIPERREALEN, MI PA TEGA ŠE OPAZILI NISMO - hommage á JEAN BAUDRILLARD; torek, 27.III.07 ob 23.55 (4779 bralcev)
Torek, 27. 3. 2007

Nekoč je neki Cesar velel svojim kartografom, naj narišejo čimbolj popoln zemljevid Cesarstva. Kartografi so delo vzeli tako resno, da so narisali zemljevid, ki je prekril kar celotno takratno ozemlje. Z zatonom Cesarstva pa se je tudi karta začela cefrati v ruševine, tako da je na koncu le še nekaj njenih koščkov obležalo po puščavah.

Slika, prikazana v pričujoči Borghesovi zgodbi, še ni današnja simulacija. Danes namreč nimamo več opravka z zemljevidi, ki prekrivajo svet, temveč z zemljevidi, ki svet ustvarjajo. Ni več podob iz sveta, ampak je svet iz podob. V puščavah pa tako ne ležijo več koščki zemljevida, temveč koščki samega realnega. Ostanki realnega torej trohnijo na prostranostih zemljevida. Pri tem je svet izginil, mi se pa tega niti ne zavedamo. In v tem je popoln zločin, ki je bil storjen nad realnostjo – izginila je, nadomestila jo je hiperrealnost, mi pa še vedno mislimo, da imamo opravka z dobrim starim svetom.

>>

komentarji

Festival turškega filma: Poetično filmsko popotovanje po nemirni Turčiji; torek, 27.III.07 ob 16.00 (3507 bralcev)
Torek, 27. 3. 2007

Z včerajšnjo projekcijo dokumentarnega filma Igra se je v Cankarjevem domu zaključilo petdnevno filmsko popotovanje po Turčiji. Skozi objektiv kamere smo obiskali oddaljene turške vasi, se sprehodili po črnomorski obali, absorbirali velemestni utrip in raziskali krizna obmejna območja. Kinematografsko platno Kosovelove dvorane je osvetlilo šest filmskih zgodb sodobne turške art produkcije, ki kljub mednarodnemu slovesu še ni doživelo slovenskih projekcij.

>>

Pina, komentarji

NAJ ŽIVI NESMRTNOST!; ponedeljek, 26.III.07 ob 18.00 (3289 bralcev)
Ponedeljek, 26. 3. 2007

- nagrada za sto vrhunskih slovenskih verzov - Čaša nesmrtnosti - v roke Milanu Vincetiču

- Mare Bulc z "No History / Know History" v Beogradu

- v Gledališču za otroke in mlade Ljubljana včeraj podeljene "Zlate paličice"

- v Mariboru končno obljubljeno novo lutkovno gledališče

>>

JasminaJ, komentarji

Pisanje spominov in želja po zasidranju v sedanjosti; ponedeljek, 26.III.07 ob 16.00 (5320 bralcev)
Ponedeljek, 26. 3. 2007

Pred kakšnim tednom je bil na tiskovki založbe Goga predstavljen izdelek arhitekta in urbanista Vladimirja Braca Mušiča. Slednji je na skoraj tristotih straneh, pod naslovom Otroštvo v znamenju vojne, zbral spomine svoje družine v času druge svetovne vojne. Osrednja os, okrog katere se zbirajo spomini, so pisma, skrbno prepisana iz družinskega arhiva. Pričujoče delo sodi med memoarske tekste, ki z namenom ohranjanja podobe preteklega časa, brez literarnih pretenzij, natančno naštevajo in dokumentirajo različne lokalne dogodke. Spomine pogosto spremlja materialno gradivo kot so fotografije ali pisma, v Mušičevem primeru tudi prepis srednješolskega govora v čast socializmu.

>>

Iva Kosmos, komentarji

Sodobna francoska proza drugič: Pascal Quignard (4302 bralcev)
Nedelja, 25. 3. 2007

»Kralj Chlodovecchus – se pravi Klovis – je zgrabil svoj meč, postrgal vse lase na Syagriusovi glavi – se pravi, na glavi poslednjega rimskega kralja – ki je zdaj krvavel, in ga uklenil v apnenčasti jami v dolini reke Loire. Klovis je od vseh dočakal prisego podložnosti, potem pa dal kralju v tajnosti z enim zamahom odsekati glavo. Lasje, ki so v tem času ponovno zrasli, so merili dva palca in ker se niso zvijali v kodre, kralj Chlodovecchus ni mogel držati glave z vrha lobanje, da bi jo pokazal ljudstvu.«

Sodobna francoska proza drugič, odlomek iz romana Tavajoče sence pisatelja Pascala Quignarda, v oddaji Tu pa tam to nedeljo skoraj natanko ob dvajsetih.

Interpretacija: Urša in Botz
Prevod in spremna beseda: Ana Geršak

>>

kristinas, komentarji

RIMA 229: ESAD BABAČIĆ - 2. del (ponovitev oddaje v nedeljo, 1. 4. 07, ob 24. uri) (2061 bralcev)
Nedelja, 25. 3. 2007
Klikni za veliko sliko:
Esad Babačič je bil gost Trnovskih tercetov 2007. Danes bomo poslušali del nastopa v dvorani KUD-a France Prešeren v Ljubljani, kjer je bral svoje pesmi 7. februarja na prvem tercetu ljubljanskega pesniškega festivala.

Esad Babačič je objavil sedem pesniških zbirk. Po krajšem premoru leta 2006 dobimo slovenski bralci nove pesmi v zbirki Divan, v izboru dolgoletne Babačičeve pesniške bere, ki jo je založila Študentska založba v zbirki Beletrina. >>

petrak, komentarji

Starejše

Koledar
Najbolj brano