DPU
Poročilo iz predavanja Delavsko-punkerske univerze. Jan Peršič: Krščansko pojmovanje neumnosti.
>> DPU, komentarji
Poročilo devetega predavanja Delavsko-punkerske univerze v okviru tematskega ciklusa »Neumnost« z naslovom »Bedak kot konstitutivni element konfucijanske politične misli«. Predavanje je potekalo v četrtek, 5. februarja, filozofinja in sinologinja Helena Motoh, sicer mojstrica v poznavanju kitajske filozofije, zgodovine in kulture, pa se je v njem spopadla z nalogo premisliti vloge bedaka v zgodovini konfucijanske doktrine.
>> DPU, komentarji
Osnovna tema predavanja je bila dvojno razmerje neumnosti do filozofa in njegovega vsakdanjega življenja. Po eni strani je filozof pogosto prepameten za svoje okolje in zato naleti na nerazumevanje družbe ter na odklonilen odnos in ima težave s sklepanjem novih in in izgubljanjem starih prijateljstev. Po drugi strani pa je, po predavateljevem mnenju, obenem neumen tudi filozof sam, saj pogosto odpove tudi v najbanalnejših situacijah. Kot primer drugega je predavatelj navedel filozofa...
>> DPU, komentarji
„Neumnost emancipacije“ se je glasilo predavanje Roka Benčina, ki je znotraj letošnjega ciklusa predavanj Delavsko punkerske univerze na temo Neumnost, nastopil v četrtek, 22. januarja v klubu Gromka na Metelkovi.
>> DPU, komentarji
V okviru dvanajstega letnika Delavsko-punkerske univerze na temo neumnost, je v četrtek, 15. 1. 2009, predaval Tadej Troha, mladi raziskovalec na Filozofskem inštitutu ZRC SAZU in mentor bralnega seminarja Hrbtna stran psihoanalize v okviru DPU.
>> DPU, komentarji
V okviru dvanajstega letnika Delavsko-punkerske univerze na temo neumnost, je v četrtek, 18. 12., predaval Samo Tomšič, mladi raziskovalec na Filozofskem inštitutu ZRC SAZU.
>> DPU, komentarji
Ta četrtek sta na DPU nastopila gosta iz Zagreba, Mislav Žitko in Stipe Ćurković, oba absolventa zagrebške filozofske fakultete. V dveh krajših, polurnih predavanjih, je oba zanimal način delovanja in vloga neumnosti v teoretskem oziroma akademskem polju in v politiki sodobne levice.
>> DPU, komentarji
Poročilo tretjega predavanja Delavsko-punkerske univerze v okviru tematskega ciklusa Neumnost, ki je potekalo v četrtek, 4. decembra, v klubu Gromka na Metelkovi. O »Neumnosti, dobrih namenih in intimnosti« je predaval Tomaž Herga, mladi filozof, notoričen po svoji izrazito proti-akademski naperjenosti.
>> DPU, komentarji
Domači služabniki so primer suženjstva, ne glede na to, ali za svoje delo prejemajo plačilo ali ne. Pravzaprav njihova dejavnost pomeni suženjstvo sodobnega časa. Naravni socialistični zakon namesto na plačnem delu temelji na partnerstvu pri produkciji in se kot tak ne nanaša na kategorijo domačih služabnikov. Slednji namreč izvajajo storitve in niso del produkcijskega procesa. Njihovo delo ne ustvarja nobenih dejanskih produktov, ki bi jih v skladu s socialističnim zakonom lahko razdelili na deleže...
>> Matej Š., komentarji
Pretekli četrtek smo na Delavsko-punkerski univerzi poslušali predavanje Tomaža Jereba z naslovom »Zarota 'neumnih' – neumnost kot sistem«. Jereb je predavanje začel v analitični maniri. Omejil se je na predstavitev neumnosti kot diskurzivnega sistema. Predstavil je neumnost, kakor se kaže znotraj območja govorjenega, bolj natančno - znotraj stavka kot takega, ki je lahko resničen ali neresničen, argumentiran ali neargumentiran. >> DPU, komentarji
Kaj je neumnost? Kdo je neumen? Dve osrednji vprašanji, ki sta predstavljali okostje predavanja Eve D. Bahovec, s katerim je Delavsko punkerska univerza odprla svoja vrata 12. letniku, ki je posvečen Neumnosti. >> DPU, komentarji
V četrtek, 15. 5. 2008, se je odvilo še zadnje predavanje enajstega letnika Delavsko-punkerske univerze. Ciklus predavanj na temo Totalitarizem je sklenil Miklavž Komelj s predavanjem „Vloga označevalca „totalitarizem“ za konstituiranje polja „vzhodna umetnost“.
>> DPU, komentarji
Poročilo triindvajsetega predavanja Delavsko-punkerske univerze znotraj tematskega ciklusa Totalitarizem, ki je potekalo v četrtek, 8. maja, v klubu Gromka na Metelkovi. Predavanje, ki je nosilo naslov »Totalno tolerantni« je izpeljal Jan Princl, mladi ljubljanski filozof. >> DPU, komentarji
Ciklus predavanj »Totalitarizem«. Poročilo s predavanja Geoffroya Gerauda z naslovom »Metazgodovina totalitarizma kot posledica maja ‘68 ali kako je Francija postala laboratorij konservativne revolucije« Predavanje je potekalo 24. 4. v klubu Gromka.
>> DPU, komentarji
Poročilo enaindvajsetega predavanja Delavsko-punkerske univerze v okviru tematskega ciklusa »Totalitarizem«, ki je potekalo v četrtek, 17. aprila, v klubu Gromka na Metelkovi. O razmerju med totalitarizmom in arhitekturo je predaval Srečko Horvat, mladi teoretik iz Zagreba, ki je predavanje naslovil z retoričnim vprašanjem: »Kaj je totalitarizem brez arhitekture?«
>> DPU, komentarji
Dušan Rebolj je predstavil Orwellovo razumevanje totalitarizma ter to primerjal s totalitarizmom, kakor ga razumeta filozof Richard Rorty in publicist Christopher Hitchens.
>> DPU, komentarji
Poročilo devetnajstega predavanja Delavsko-punkerske univerze v okviru tematskega ciklusa Totalitarizem, ki je potekalo v četrtek, 3. aprila, v klubu Gromka na Metelkovi. O »Ideologiji kot totalni površini« je predaval mladi ljubljanski filozof Gregor Moder.
>> DPU, komentarji
Ciklus predavanj »Totalitarizem«. Poročilo s predavanja Slobodana Karamanića z naslovom »Totaliteta, partijnost in Slovenci«. Predavanje je potekalo 27. 3. v klubu Gromka
Predavatelj se je na začetku polemično navezal na dve dosedanji predavanji DPU in namenil tovariško kritiko Alešu Bunti in Levu Centrihu - zvočni zapisi obeh predavanj so dostopni na spletni strani DPU-ja. >> DPU, komentarji
11. letnik Delavsko-punkerske univerze Ciklus predavanj »Totalitarizem«. Poročilo s predavanja Petra Sekloče z naslovom »Totalnost oblikovanja javnega mnenja v sodobnosti« Predavanje je potekalo 20.3. v klubu Gromka na Metelkovi .
>> DPU, komentarji
Poročilo s predavanja Nikolaija Jeffsa z naslovom »Totalitarizem literature«. Predavanje je bilo 13. 3. v klubu Gromka na Metelkovi. Predavatelj se je uvodoma sprehodil skozi nekatera zgodovinska razumevanja literature in umetnosti nasploh: Platon je, denimo, pisatelje izgnal iz svoje idealne države, medtem ko je Aristotel pesnike ustoličil za nosilce resnice, katerih delo naj bi blagodejno vplivalo na moralno in družbeno življenje... >> DPU, komentarji
Štirinajsto predavanje iz tematskega ciklusa Totalitarizem, ki je bilo v četrtek, 28. februarja 2008, ob 18. uri v klubu Gromka na Metelkovi.. Predaval je Andrej Kurillo z naslovom Nacizem in totalitarizem.
>> DPU, komentarji
Poročilo s predavanja Roka Benčina, z naslovom »Od demokracije proti totalitarizmu do demokracije kot totalitarizma«, ki je potekalo znotraj ciklusa predavanj enajstega letnika Delavsko-punkerske univerze na temo Totalitarizem. Predavanje se je odvilo v četrtek, 21. februarja, v klubu Gromka na Metelkovi.
>> DPU, komentarji
Poročilo s predavanja Luke Lisjaka Gabrijelčiča z naslovom »Totalitarizem kot koncept in kot ideološki antioksidant: kratek zgodovinski pregled«. Predavanje se je zgodilo 14. 2. v klubu Gromka na Metelkovi.
>> DPU, komentarji
Poročilo s četrtkovega predavanja Leva Centriha z naslovom »Pomen kritik stalinizma«. Predavatelj je predavanje začel z ugotovitvijo, da se v interpretacijah zgodovine Sovjetske zveze znotraj Sovjetske zveze sama beseda 'stalinizem' ne pojavlja. Po teh virih je bil čas od Oktobrske revolucije dalje čas revolucionarne kontinuitete, v kateri Stalinov čas ne predstavlja posebnega obdobja ali odmika od te kontinuitete. >> DPU, komentarji
Poročilo desetega predavanja Delavsko-punkerske univerze znotraj tematskega ciklusa Totalitarizem, ki je potekalo v četrtek, 31. januarja, v klubu Gromka na Metelkovi. Predavanje je nosilo naslov »Totalitarizem in razsodna moč«, predaval pa je Aljoša Kravanja.
>> DPU, komentarji
Poročilo z mini simpozija, ki se je zgodil 24. 1.2008 v klubu Gromka na Metelkovi. Tokrat smo namesto običajnega predavanja gostili tri predavatelje iz Londona.
>> DPU, komentarji
Poročilo s predavanja Aleša Bunte z naslovom »Kaj preostaja od enega?«, ki je potekalo znotraj ciklusa predavanj enajstega letnika Delavsko-punkerske univerze na temo Totalitarizem. Predavanje se je odvilo v četrtek, 17. januarja, v klubu Gromka na Metelkovi s pričetkom ob 18. uri. >> DPU, komentarji
Poročilo s predavanja Darka Draškoviča, naslovljenega: »Civilna in buržoazna družba v beograjskih študentskih protestih«. Predavanje je potekalo znotraj ciklusa predavanj Delavsko-punkerske univerze na temo »Totalitarizem«, in sicer v četrtek, 10. januarja, ob 18. uri v Klubu Gromka na Metelkovi.
>> DPU, komentarji
V četrtek, prejšnji teden, 20.12., je bilo zadnje predavanje v tem letu, predaval pa je Gregor Starc, ki je povezoval totalitarizem in šport ter iskal njuno simbiozo. To, da se o totalitarizmu vse preveč govori kar povprek, je povsem jasno. Žižek je nekoč povedal, da je totalitarizem vse, kar ne moremo označiti z logiko neolibe >> DPU, komentarji
Primož Krašovec je na predavanju “Za svobodo, za kruh” - o partizanski svobodi kot izhodiščno vprašanje zastavil: kako to, da so naenkrat par >> DPU, komentarji
|
| |